Grote verbazing om wegsturen Felix Meurders rULTUUR 25 parallel aan een werkzaam leven als metselaar en snackbareigenaar. Toen zijn carrière een hoge vlucht nam concentreerde hij zich volledig op zijn loopbaan, die op 29 oktober 1987 letterlijk met één klap tot stilstand leek te komen. Ongeluk Alberts, op de terugweg van een op treden, sukkelde in slaap, waarna hij met zijn auto uit de bocht vloog. „Toen ik in het ziekenhuis wakker werd - ik was een week klinisch dood - en ik mijn benen niet meer voelde, was het eerste dat ik dacht: ik kan nooit meer voetballen. En daarna: Was ik maar dood. Ik speelde altijd zo graag met het artiestenelftal tegen de oud-internationals. Hij moest verder met een dwars laesie, die hem de rest van zijn leven aan een rolstoel bond. Zijn stem werd fragieler ('Ik moest verder met één stemband'), maar die breekbaarheid misstond hem be paald niet. Een jaar later bestormde hij met Zijn het je ogen (is het je stem) opnieuw de hitparades. Alberts zong in zijn leven 440 nummers, waarvan 40 hits en hitjes. Het leverde hem 17 gouden platen op. In het Guinness Book of Records staat hij te boek als de enige Neder landse artiest die met drie singles te gelijk in de Top 10 heeft gestaan. De ernstig gehandicapte zanger had in zijn vrouw Joke ('Ik ging altijd mee met Koos, had ik maar naast hem gezeten in de auto') de liefde volste echtgenote die hij zich wen sen kon. „Het ongeluk heeft ons ge luk nooit in de weg gestaan," zei ze onlangs tegen deze krant. „Je houdt van elkaar, zo eenvoudig is dat. In voor- én in tegenspoed. Natuurlijk zagen we het soms niet meer zitten. Wekenlang aan de beademing, een gescheurde milt, heup uit de kom, gekneusde ribben, een gat bij zijn stuit waar je een vuist in kon stoppen..." Met bewonderenswaardig opti misme bleef Koos Alberts tot het bittere einde zingen, geliefd bij zijn collega's en zijn publiek. De single Samen vechten uit 2008 vatte zijn getekende leven ongetwijfeld het beste samen. „Ik heb een prachtige loopbaan, waarin ik zo veel mensen blij maak en troost bied. Koos, denk ik dan, je hebt ondanks alles toch maar geboft." ben voor Felix, was hij welkom. Die heb ik nu helaas niet", meent Slagter. „Maar Omroep MAX moet natuurlijk niet worden gezien als een reservaat voor oudere presen tatoren." BNNVara-coryfee Paul Witte- man, zelf 71 jaar en nog altijd gere geld te zien in Buitenhof en Podium Witteman, verwoordt het anders. „Leeftijd alleen kan niet bepalend zijn. Het gaat erom of je nog fit ge noeg bent." En dat is Meurders, stelt Carrie Jansen, die jarenlang columniste was in Spijkers met Fans van het programma op NPO Radio 2, dat volgende week zijn 30-jarig bestaan viert, lieten mas saal van zich horen op sociale me dia. De meest gehoorde kreet: dit is leeftijdsdiscriminatie. Spijkers- omroep BNNVARA wil de 72-ja- rige Felix Meurders vervangen om 'een nieuwe generatie luisteraars aan te boren'. Zelfs seniorenorganisatie Anbo laat van zich horen. „Leeftijd is slechts een nummer", aldus een zegsvrouw. „Hoe komen ze erbij dat hij geen jong publiek kan aan spreken?" Is het inderdaad een denkfout? Omroep MAX-baas Jan Slagter denkt van wel en spreekt van 'een kwalijke zaak'. „Leeftijd speelt geen rol, de kijker gaat voor kwali teit. Dit zou bij onze omroep nooit gebeuren. Als ik een plek zou heb- Wij zoeken naar een plek voor Felix bij een van de andere zenders Koppen. „Die man is nog altijd snel en scherp. Ik vind het debiel." Cy nisch: „Help het programma maar weer naar de klote!" Felix Meurders zelf ontving naar eigen zeggen de hele dag door te lefoontjes en berichten. „De te neur? Dat mensen dit niet begrij pen. Het geeft een goed gevoel te weten dat je bij veel mensen nog niét bent afgeschreven. Maar som mige omroepbazen denken daar, wat de presentatie van Spijkers met Koppen betreft, anders over." Hoofd Radio Peter de Vries van BNNVara is niet verbaasd over de hoeveelheid aan reacties. „Felix is een legende. Tegelijkertijd zal het alle Radio 2-luisteraars zijn opge vallen dat de zender sterk is veran derd. En daar willen de NPO en BNNVara het programma in meenemen. Dat betekent dat we naast een aanpassing in de presentatie ook andere din gen zullen veranderen. Maar de presentator is altijd de meest opvallende factor. Het zou pijnlijk zijn als we zo'n beslissing nemen en er is geen haan die ernaar kraait. Dat zou betekenen dat we het programma te laat vernieuwen. En juist omdat wij ook vinden dat Felix nog lang niet klaar is, zijn we op zoek naar een plek voor hem op een van de andere zenders." zaterdag 29 september 2018 GO meer ▲T Na het ongeluk in 1987 treedt Alberts op in rolstoel, foto'sanp Met grote verontwaardiging is gereageerd op het besluit van BNNVara te zoeken naar een vervanger voor Felix Meurders als presentator van de radio- klassieker Spijkers met Koppen. „Het geeft een goed gevoel te weten dat je bij veel mensen nog niét bent afgeschreven." Gudo Tienhooven —Peter de Vries (BNNVara) M Felix Meurders. fotowerrycrone

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25