_th ii T «w De bankenbubbel van IJsland Duizend-en-één idefiën E 21 Tien jaar geleden kraakte de wereldeconomie in haar voegen. Hoe kon de crisis ontstaan? Hebben we lessen getrokken? Een korte serie verhalen. PANAMA PAPERS deden volop zaken met ze. Terug kijkend was dat een fout van me." „De onrust was groot. Er waren gewelddadige protesten in Reykja vik, bij het parlement, ministeries. De menigte wilde zelfs de centrale bank overnemen. Toch was ik nooit bang dat we er economisch niet bovenop zouden komen. Ik was wel bang dat deze crisis onze sociale cohesie zou vernietigen. Er bestaat geen IMF op het gebied van democratie." „Die last was véél te zwaar voor een klein land als IJsland om te dragen. Het is onterecht om een hele bevolking te laten opdraaien voor het faillissement van private banken. Ze hebben niet van de winsten van die bank geprofi teerd. En nog iets: waarom zou den banken in een kapitalistisch systeem heiliger zijn dan vlieg tuigmaatschappijen of spoor wegbedrijven? Waarom zou den ze niet failliet kunnen?" Brittannië. Zij gebruikten hun po sitie in het IMF en dreigden het steunprogramma voor IJsland te blokkeren als wij niet aan hun buitensporige eisen voldeden. Het was pure financiële chantage. Eén van de zuiverste vormen die ik in de recente Westerse geschiedenis heb gezien." „Dat die deal soepeler was, is het punt niet. Laat ik een vraag stellen: wat is Europa's belangrijkste bij drage aan de wereld? Het ant woord is niet financiële markten, maar democratie, mensenrechten en ons rechtsstelsel. Als een Euro pees land dus met een fundamen- RENTEPARADIJS tele crisis te maken kampt, waarom zouden we dan aan Euro pa's belangrijkste bijdrage voorbij stappen? Ik vond dus dat de IJs landse bevolking nogmaals een stem verdiende." U was destijds zo boos dat u zei dat IJsland 'nieuwe vrienden moest zoeken'. U bood de Rus sen zelfs de voormalige Ameri kaanse Keflavik-vliegbasis aan. „Dat laatste was deels een grap. De financiële crisis was de eerste maal in een halve eeuw dat we onze Eu ropese bondgenoten écht nodig hadden. Als die dan niet alleen niet thuis geven, maar ons zelfs onder druk zetten... Een land zon der leger en mede-oprichter van de Navo... Dan is de conclusie dat je vrienden niet langer handelen als je vrienden. Met die achter grond deed ik die uitspraak tijdens een besloten lunch." Vervolgens komt Grimsson met een onthulling: gedurende de cri sis klopte hij aan bij de Chinese president. „China beloofde daarop ons te steunen bij het IMF, waar Engeland en Nederland ons dwarszaten." Grimsson is Peking nog dankbaar. „Door de hulp van China realiseerde Europa zich dat IJsland opties had. Dat bracht be weging in het Icesave-dossier. En ik moet het de Chinezen nageven, in tien jaar tijd hebben ze nooit om een wederdienst gevraagd." „De vrijhandelsrechtbank van de EFTA bepaalde dat het inderdaad onredelijk was om IJsland tijdens zo'n crisis op te laten opdraaien voor zijn banken. Ik vind het nog steeds ongelooflijk dat Nederland, Groot-Brittannië en de Europese Commissie niet vooraf een fat soenlijke juridische analyse maak ten. Ze waren op het arrogante af overtuigd van hun eigen gelijk." „Het Icesave-conflict kon gebeu ren door wat ik politiek kuddege drag noem. In plaats van te kalme ren en de situatie helder te bestu deren, zaaiden politici, financiële experts en sommige nieuwsmedia paniek." „IJsland bewijst dat de bestaande economische theorieën van crisis- bestrijding onzin zijn. Wij lieten de banken failliet gaan en weiger den de orthodoxe visie van de EU met haar zware bezuinigingspoli- tiek te volgen. De dreigementen dat we daardoor een economische paria zouden worden, kwamen niet uit." „Nee, en ook niet op Engeland. Als president heb ik altijd uitstekend contact met jullie koninklijke fa milie gehad. Eerst met koningin Beatrix en ook met Willem- Alexander. Tegelijk hebben IJslan- ders een groot geheugen. We lezen nog steeds de sagen van mensen die duizend jaar terug in dit land leefden. Ik vergeet dit dus niet, zo als u merkt uit mijn antwoorden." 10 t/m 14 okt 2018 Koop je kaartje nu online met korting voor slechts 10,- zaterdag 29 september 2018 GO 0, H/- Ólafur Ragnar Grimsson was vanaf 1996 twintig jaar de president van IJsland, fotokristinnmagnüss Het sterke vermoeden be staat dat Grimsson in 2016 graag een zesde termijn als president wilde. Hoewel hij in de peilingen ruim voor lag, be sloot de zittende president last minute zijn kandidatuur in te trekken. Volgens hem omdat IJsland inmiddels na zware jaren in stabiel vaarwa ter was. Toevalligerwijs kwam de mededeling echter net nadat zijn steenrijke Brits-Is raëlische tweede vrouw Dorrit Moussaieff opdook in de Pa nama Papers en de Swiss Leaks. Sinds zijn aftreden houdt Grimsson zich bezig met de Arctic Circle, een door hemzelf opgerichte or ganisatie die de zeven lan den uit het noordpoolge bied vreedzaam om tafel brengt. „Door de klimaat verandering worden de be langen rond de Noordpool steeds groter." Hoe was uw land eraan toe na de val van Icesave en de ban ken? Was dat de reden waarom IJs land Nederlandse spaarders liet zitten? Volgens de Europese ga rantieregeling diende IJsland spaargeld tot 20.887 euro te ga randeren. Uiteindelijk kwam er in 2010 een terugbetaaldeal met Nederland en Groot- Brittannië. U torpe deerde die. De IJs landse bevolking steunde dat besluit in een referendum. „Het parlement ope reerde onder acute dreiging van Ne derland en Groot- De tweede regeling een jaar later was veel soepeler voor IJs land. Toch blokkeerde u die óók. Het leek lange tijd een succes verhaal. Na de eeuwwisseling groeiden de IJslandse banken in enkele jaren tijd tot wereld wijde spelers met tientallen miljarden euro's aan bezittingen. Dat deden ze onder meer door tegen hoge rentes spaar geld op te halen in vele Europese lan den, zoals Icesave in Nederland. Aan de vooravond van de cri sis in 2008 waren Kaupthing, Glitnir en Lands- banki samen twaalf keer groter dan het IJslandse nationale inkomen. De val van Amerikaanse zakenbank Lehman Brothers sleurde de banken in september 2008 echter mee in de wereldwijde financiële maal stroom: ze konden geen kapitaal meer aantrekken. De IJslandse regering bood geen redding, daar was het slechts 330.000 inwoners tellende eiland en zijn economie veel te klein voor. Het barsten van de bankenbub bel duwde IJsland de afgrond in: de koers van de IJslandse kroon halveerde, de economie kromp in korte tijd met 10 procent. De werkloosheid was groot. Red ding kwam van het IMF en Eu ropa, die met 8 miljard euro steun over de brug kwamen. De bankiers zijn in tegenstelling tot in Europa en de VS hard aange pakt: 60 werden vervolgd en 29 verdwenen in de cel. Uiteindelijk gaf de Europese rechter IJsland in 2013 gelijk. De ironie is: uiteindelijk kreeg ie dereen zijn geld terug. Er bleek voldoende geld in de boedel van Icesave-moeder Landsbanki. Wat is de belangrijkste les van Icesave? Bent u nog boos op Nederland? Kampeer Caravan Jaarbeurs

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21