i Staat: Dutchbat kon niet weten van genocide 15 BIOGRAFIE ALBERT SPEER Duitse historicus Magnus Brechtken schreef met Albert Speer - een Duitse carrière een vernietigende biografie over het nazikopstuk en de intimus van Hitier. Een knappe, charmante verschijning, die in 1946 voor zijn rechters in Neurenberg stond. Hij was de enige aan geklaagde die schuld bekende en de verantwoordelijkheid van de nazimisdaden op zich nam. Albert Speer, Rijksarchitect, vanaf 1942 minister van Bewape ning en vertrouweling van Adolf Hitier, schiep van zichzelf het beeld van een naïeve intellectueel, verdwaald in het gruwelijke sprookje van nazi-Duitsland. Hij zou hoegenaamd niets afweten van de moord op zes miljoen joden en andere ongewenste 'rasvijandige elementen.' Dat beeld van Albert Speer (1905-1981) is nu aan diggelen. De Duitse historicus Magnus Brechtken (54) schreef een ont luisterende biografie over de man, die het geüniformeerde cliché van Ich habe es nichtgewusst tot zijn tweede natuur verhief. Bovendien maakt Brechtken gehakt van eerdere biografieën van collega-historici, die hij ver wijt Speer op zijn weinig Arische donkere ogen te geloven. Slim „Albert Speer was er louter op uit zijn hachje te redden", zegt Brechtken. „Dat deed hij uiterst slim. Niet alleen tijdens het Neu- renberg-proces, maar ook in zijn leven na zijn vrijlating uit de Spandaugevangenis in 1966. Hij kreeg twintig jaar, maar had, ge zien de ernst van zijn daden, de doodstraf moeten krijgen." Albert Speer wist als geniaal organisator van de Duitse wapen industrie de oorlog lang te rekken. De geallieerde bombardementen ten spijt, hield hij de bewapening niet alleen op peil, maar voerde die zelfs op. Daartoe liet hij dui zenden gevangenen uit concen tratiekampen zich vaak letterlijk doodwerken. In Duitsland is Brechtkens negenhonderd pagina's tellende werk een bestseller, maar wel van het ontnuchterende soort. „In de jaren 60 en 70 stonden in menig Duitse huiskamer Erinnerungen en Die Spandauer Tagebücher, de boeken waarmee Speer miljoenen verdiende en waarin hij zich rechtvaardigde. Mensen die in het nazitijdperk hadden geleefd, identificeerden zich met hem. Ook zij hadden immers van niets geweten. Het was alsof er in 1933 ruimtewezens in bruine hemden in Duitsland waren geland om in 1945 weer op onverklaarbare wijze te verdwijnen..." Het is, meent Brechtken, vooral Alberts Speer charme in combi natie met zijn zeldzame geslepen heid die hem, in tegenstelling tot de meesten van zijn collega's uit het Reich, de galg bespaarde. „Hij werd in 1945 gearresteerd door de Amerikanen. Die wilden alles we ten over het effect van de gealli eerde bombardementen op Duitse steden. De VS was nog in oorlog met Japan en vroeg zich af hoe Duitsland, ondanks luchtaanval len, zich telkens weer oprichtte. „Aldus kon Speer zich profileren als een apolitieke technoloog. Hij was een meester in cijfers, een uit nemend organisator en een work aholic. En hij was de Amerikanen maar al te graag van dienst. Toen hij voor zijn rechters verscheen, gold hij voor de Amerikanen en Britten als een vakminister - geen nazi die werd gedreven door ideo logie. Dat redde hem." Desalniettemin was Speer reeds vroeg lid van de NSDAP en wist hij wel degelijk van het bestaan van een vernietigingskamp als Auschwitz. Sterker: „Op zijn insti gatie werd een plan opgesteld om Berlijn Judenfrei te maken. Hij had hun huizen nodig voor Berlijners, die hun woningen moesten verla ten voor de megalomane bouw plannen van Hitier en Speer, die Berlijn tot wereldhoofdstad wil den maken. Let wel: het was louter Speers initiatief. Hitier had niets bevolen. Maar hij mocht zijn Führer graag ten dienste zijn." Archieven Brechtken deed tien jaar over zijn boek. Hij raadpleegde vele archie ven en bronnen, iets dat andere Speer-biografen volgens hem niet deden. „Luiheid? Onverschillig heid? Domheid? Ik weet het niet. De bronnen liggen voor het op scheppen. Ik ben transparant en rationeel. In driehonderd bladzij den aan noten en verantwoording is alles te controleren." De historicus, verbonden aan het Institut für Zeitgeschichte in München, weet wel dat de behoor lijke kritiekloosheid te lang zorgde voor Speers valse imago van 'goede Duitser.' „Ik heb onderzocht hoe politieke memoires de ware feiten kunnen verdoezelen. Winston Churchills The Second World War is door generaties als volstrekte waarheid beschouwd. Te contro leren viel dat niet, omdat hij over bronnen beschikte die voor ande ren ontoegankelijk waren. „Hetzelfde geldt voor de me moires van de Amerikaanse diplo maat en minister van Buiten landse Zaken Kissinger. Zijn kijk op de oorlog in Vietnam en de regering Nixon is jarenlang klak keloos overgenomen. „Dat ge beurde ook met Speer. Hij maakte het lot van Duitsland als 'natie van misdadigers' lang draaglijk. Ik wil die mythe doorprikken. Onwaar heden, fabels, misleiding... Speer was een ordinaire leugenaar." De advocaten van de Staat bepleit ten dat gisteren voor de Hoge Raad in een mondelinge toelichting op de cassatie, die is ingesteld na een vonnis van het gerechtshof in Den Haag in juni vorig jaar. „De kennis die we nu hebben, had Dutchbat destijds niet, en ook niet de tijd die wij hebben om er rustig over na te denken", stelde een van de advocaten. Het hof bepaalde vorig jaar dat de Staat aansprakelijk is voor de dood van ongeveer 350 van de in totaal 7000 mannen die toen zijn omge bracht door Bosnisch-Servische troepen. De Nederlanders moesten de enclave Srebrenica beschermen, maar werden overlopen door de troepen van Ratko Mladic. De advocaten van de 'moeders van Srebrenica' stelden dat de Ne derlandse troepen hadden kunnen weten dat er iets afschuwelijks op til was, omdat vluchtelingen die ge ëvacueerd zouden worden hun identiteitspapieren moesten inle veren. Bovendien werden kinderen ondervraagd. „Dan ben je niet op zoek naar oorlogsmisdadigers." De Staat verdedigde ook de sluis die met voertuigen was gevormd om vluchtelingen naar de bussen te leiden. „Het hof zegt in feite dat Dutchbat de sluis maar weer had moeten afbreken en vanaf de zijlijn had moeten toezien hoe de evacu atie in een chaos ontaarde. Dutch bat wilde voorkomen dat mensen onder de voet werden gelopen." De advocaten van de moeders uitten scherpe kritiek op de be perkte aansprakelijkheid van de Staat. De VN is door (internatio nale) hoven immuun verklaard voor aansprakelijkheid en de Staat stelt dat in Srebrenica onder VN- vlag werd geopereerd. Daardoor wordt het heel lastig om te bepalen wie verantwoordelijk kan worden gesteld, bepleitten de advocaten. zaterdag 29 september 2018 Een ordinaire leugenaar GO Arno Gelder Rotterdam Een model voor Germania, het nieuwe Berlijn dat Speer op Hitiers verzoek zou ontwerpen. Albert Speer laat Hitier zijn plannen zien voor een nieuw gebouw, foto getty images De Nederlanders die in juli 1995 moslimmannen lieten evacueren uit Srebrenica, konden onmoge lijk weten dat die mannen een zekere dood te wachten stond. ANP Den Haag Een herdenking van de slachtoffers in 2016 in Den Haag. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15