1 k s Tsunami richt ravage aan op Sulawesi Beurs in Milaan voor even stilgelegd 12 Het eerste politieteam dat in 1998 de dood van Nicky Verstappen onderzocht, kreeg bakken kritiek. Toenmalig onderzoeksleider Math Schaepkens spreekt, over tegenslagen, frustraties en missers. MOORD NICKY VERSTAPPEN EERSTE ONDERZOEK vv ebben wij de verdachte laten lopen? Als Math Schaepkens (69) bij de persconfe rentie over de zaak-Nicky Ver stappen hoort dat Jos Brech kort na de vondst van de jongen langs de plaats delict is ge fietst, grijpt hij thuis in Brunssum de telefoon: „Ik belde meteen onze man die alle processen-verbaal verwerkte", zegt de inmiddels gepensioneerde politiechef, die in 1998 de leiding kreeg over het onderzoek. „Ik zei: kennen we hem?" Het feit dat Brech al de nacht na Nicky's vondst als 'toevallige passant' door de marechaussee staande werd gehouden op de Brunssummerheide slaat bij Schaepkens in als een bom. Deze verdachte, die pas na twintig jaar in beeld kwam na een dna- match, stond al vanaf dag één in het politiedossier van een van de meest geruchtmakende moordzaken van Nederland. Schaepkens' team had hem in 1998 dus bijna in het vizier. Bijna. Want ondanks Brechs vreemde verklaring over de nachtelijke fietstocht (hij zou de scoutingpost rondbrengen) ging er bij het rechercheteam geen alarm bel af toen het proces-verbaal bin nenkwam. „We zijn er niet op aange slagen. Onze mannen van de lees ploeg bekeken alles wat relevant kon zijn, maar dringt dat allemaal door tot je hersenstam? Dat is bij Brech waarschijnlijk niet gebeurd. Achteraf zeg je: dat is een zwetsverhaal, fietsen op die plek, op dat tijdstip. Dat heb ben we niet juist beoordeeld." Een inschattingsfout. Zoals er vol gens een latere, interne evaluatie meer werden gemaakt in de eerste weken van het onderzoek naar de dood van de 11-jarige Ajax-fan uit Heibloem. In die evaluatie worden zeven fouten geturfd, onder meer rond de afhandeling van tips, het vei ligstellen van sporen en het tijdstip van overlijden. Onderzoeksleider Schaepkens schetst het beeld van een recherche team dat met alle goede bedoelingen en als een bezetene aan de slag ging, maar frustrerend weinig resultaat boekte. „Ik heb het een plek kunnen geven, ook door kritisch naar mezelf te kijken." „Het proces-verbaal over zijn fiets tocht is bij ons op de stapel terecht gekomen, en is daar blijven liggen. Zo van: dit kan ooit nog nodig zijn, maar we hebben nu dringender zaken. De passant Brech paste niet in het pro fiel. Het lag het meest voor de hand dat Nicky door een bekende was meegenomen. We keken naar de be geleiders van het jeugdkamp, paters van de priesteropleiding Rolduc die ook op het kampeerterrein waren, jongens bij wie hij in de tent lag." „Figuren als Jos Brech noemden wij 'de grote boze wolf, de onbekende die kinderen weghaalt. Dat scenario lag voor ons minder voor de hand." BRECH „We deden ons best met de midde len die we hadden. We hadden erop kunnen aanslaan. Misschien waren onze mensen wel te vermoeid om de juiste inschattingen te maken. Som migen zaten dagenlang veertien, vijf tien uur achter elkaar te spitten, alles uit te pluizen. Misschien heb ik hen over de kling gejaagd." „Daar word je niet blij van. Dan denk V -T^r«^ je: Math, dit moet je niet overkomen. Je kunt jezelf in de put praten, al pro beer ik dat te voorkomen. Maar je neemt zo'n zaak wel mee. Een liqui datie van een crimineel kun je naast je neerleggen, maar een kind dat zo overlijdt: dat vreet aan je." Schaepkens is in 1998 politiechef van de eenheid Brunssum/Onderbanken en krijgt in die warme augustusda gen de leiding over het onderzoek- Nicky Verstappen, de jongen die van het jeugdkamp verdwijnt en een dag later, in de avond van 11 augustus, JAKARTA Het Indonesische ei land Sulawesi is getroffen door een tsunami na een aardbeving. Op amateurbeelden in Indone sische media is te zien hoe een grote golf het kustgebied rond de stad Palu treft en een ravage aanricht. Huizen spoelen weg en straten lopen razendsnel onder. Er waren gisteravond geen berich ten over gewonden. De tsunami met een golf van twee meter hoogte volgde op een aardbeving met een kracht van 7,5 op de schaal van Richter. En kele uren daarvoor was er een be ving met een kracht van 6,1. Zeker één persoon kwam daarbij om het leven en ten minste tien andere mensen raakten gewond. „We verwachten meer schade en meer slachtoffers", beklemtoonde een woordvoerder van de rampen bestrijdingsdienst. De Indonesische autoriteiten kwamen met een tsunamiwaar- schuwing en riepen inwoners van kustgebieden op te evacueren. Die waarschuwing werd kort daarna weer ingetrokken. Door een serie aardbevingen vielen vorige maand bijna vijf honderd doden op het vakantie eiland Lombok, op enkele hon derden kilometers ten zuidwesten van Sulawesi. Beleggers maken zich zorgen dat de torenhoge schuld van Italië verder stijgt. De financiële markten had den er juist op gehoopt dat de over heid de uitgaven zou terugdringen, zodat het tekort rond de 2 procent zou uitkomen. De regeringscoalitie van de populistische partijen 5 Sterren Be weging en Lega Nord wil een vlak taks en een basisinkomen invoe ren. Daarnaast wil het pensioen hervormingen terugdraaien. Die maatregelen kosten geld, waardoor het begrotingstekort verder op loopt. Staatsschuld Italië loopt nog verder op waar hij juist moet slinken Lang werd gehoopt dat minister van Financiën Giovanni Tria de co alitiepartijen tot matiging kon dwingen. Tria wilde een begro tingstekort van maximaal 1,6 pro cent. Daar gaat de regering nu flink overheen. Dat nieuws leidde ertoe dat de rente op de Italiaanse staatsschuld fors steeg. Dat heeft weer gevolgen voor de banken, die veel staatsle ningen op de balans hebben staan. Als de rente stijgt, daalt de waarde van die staatsleningen en dat bete kent verlies. De grote Italiaanse banken Uni- Credit, Intesa Sanpaolo, Monte dei Paschi di Siena en Mediobanca lie ten voor de stillegging in Milaan koersverliezen zien van bijna 7 pro cent. De hoofdindex FTSE MIB ging bijna 4 procent omlaag. Na de hervatting werden minnen opgete kend tot meer dan 8 procent. De EU is niet blij met het Ita liaanse tekort: die vindt dat Italië juist meer moet doen om de schuld terug te dringen. zaterdag 29 september 2018 GO Blinde vlek voor 'de Niels Klaassen Brunssum Jos Brech werd pas in 2001 door het tweede onderzoeksteam opge roepen voor verhoor, maar niet door jullie. Waarom niet? Een passant bij de plaats delict had niet de hoogste prioriteit? 10-11 augustus 1998: Nicky Ver stappen verdwijnt van een zomer kamp op de Bruns summerheide. Een dag later wordt hij dood gevonden. Hij is waarschijnlijk misbruikt. De nacht erna fietst Brech langs de plaats delict. Zijn gegevens worden door de mare chaussee geno teerd. 2001: Jos Brech wordt verhoord door het nieuwe rechercheteam. Ondanks zijn op merkelijke uitleg over de fietstocht en een zedenzaak uit 1985 wordt hij geen verdachte. 2017-2018: Jus titie start een dna- onderzoek. Brech reageert niet op de oproep. Als de politie zijn dna ver krijgt via familie en een vriend blijkt er in juni een match te zijn met het spoor op Nicky's onderbroek. Groot schalige zoekactie naar de vermiste Nicky. FOTO WIM Dat Brechs verklaring over de nachtelijke fietstocht rammelde, zagen jullie niet? Hoe voelt dat nu? De handel in aandelen van Italiaanse banken is gisteren tijdelijk stopgezet. Beleggers dumpten hun bankaandelen, nadat de nieuwe regering het begrotingstekort voor 2019 vaststelde op 2,4 procent. Peet Vogels Milaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12