Kabbelaarsbank dicht vanwege bebouwing 'Frietboer' mag toch friet verkopen vanaf zijn erf Fütai r 7 MOSSELOPROER BRUINISSE Het oproer kraait in de Republiek Bru. Mosselvissers komen in opstand tegen de beurtvaart die hen is opgelegd door de Staten van Zeeland. LUXURY MAAND s £!■- De heren in Middel burg willen de drukte voor de haven van Bruinisse beteugelen. Lossen mag voortaan alleen wanneer je aan de beurt bent én als je daar twee stuivers voor neertelt. Wie te lang moet wachten, ziet daardoor zijn verse mosselen bederven. De vissers pikken het niet meer! Ze trekken collectief op naar de ambtswoning van de baljuw om af te dwingen dat de maatregel wordt ingetrok ken. „Echt gebeurd in 1773", ver telt Nelleke Tamerus. Het mosseloproer wordt vol gende week nagespeeld in het ka der van het 550-jarig bestaan van het dorp en de Maand van de Ge schiedenis, die dit jaar Opstand als thema heeft. Het toneelstuk onder regie van Tamerus is gebaseerd op het script dat Stoffel Jumelet in 1957 schreef. Het stuk werd in 1968 al eerder opgevoerd, toen Brui nisse 500 jaar bestond. Tamerus heeft het script aange past aan de hedendaagse vereisten „Nogal drastisch verbouwd, mag ik wel zeggen. Er stonden hele lap pen tekst met uitleg in. Daar kon je toen misschien wel mee aanko men, maar nu zeker niet meer. Ik ben van de kortere dialogen, dan blijft de snelheid een beetje in het spel. Maar die achtergrondinfor- De interactie met de verteller geeft de spelers gelegenheid het decor te wisselen matie heb je eigenlijk ook wel no dig. Dus maak ik gebruik van een verteller. Die staat los van het to neelspel en spreekt het publiek rechtstreeks aan." Daarnaast laat de regisseur twee meisjes van nu voor het podium in een mosselpan roeren en com mentaar geven op de uitleg van de verteller. „Het stuk wordt ook ge speeld voor leerlingen van de ba sisschool. Op deze manier kan je de tekst extra toegankelijk maken voor die leeftijden. En tegelijker tijd met een knipoog en wat grap pige opmerkingen de link naar de huidige tijd leggen. Zo komt Miss Visserij bijvoorbeeld aan bod. Die interactie met de verteller geeft de spelers de gelegenheid even het decor te wisselen voor de volgende scene. Een stukje lucht in het ge heel en heel praktisch." Aan het stuk doen twintig spe lers mee, allemaal uit Bruinisse. „Van wie zestien mannen", zegt Tamerus trots, omdat met name die doelgroep in de amateurwe reld lastig te porren is voor een to neelstukje. Het Mosseloproer wordt gespeeld op de binnenplaats achter het visserijmuseum Brusea aan de Oudestraat. De tribune biedt plaats aan tachtig mensen en is grotendeels overdekt. Omdat de uitvoeringen in het teken staan van het 550-jarig be staan van Bruinisse, wordt stan daard collectief begonnen met het eigen volkslied. De oude versie, want de nieuwe variant die de in Bru woonachtige jazzpianist Maarten Bruijnes speciaal schreef voor het jubileumfeest, wil er nog niet echt in, zegt Tamerus. Het Mosseloproer van 1773 wordt vrijdag 5 oktober ge speeld voor leerlingen van de basisschool. De openbare voor stelling zaterdag 6 oktober be gint om 15.00 en 19.30 uur. Er is nog een beperkt aantal kaartjes te koop aan de kassa van het visserijmuseum. De toegangs prijs is inclusief mosselen. 30 SEPTEMBER SHOPPING SCHERPENISSE - Jaap de Wilde uit Scherpenisse mag voortaan legaal friet en snacks verkopen vanuit 't Frietkot op zijn erf aan de Gatweg. De gemeente heeft hem een tijdelijke vergun ning verleend waardoor hij de komende tien jaar toe stemming heeft. Daarmee komt een einde aan een kwestie die al lange tijd liep. De Wilde verkoopt al sinds het voorjaar van 2017 friet en snacks vanuit een wagen op zijn terrein. De gemeente stond dat niet toe, omdat het niet binnen het bestem mingsplan paste. Tot ergernis van De Wilde, die televisie rechter Frank Visser inscha kelde. Formeel had de ge meente gelijk, oordeelde die. Maar toenmalig wethouder Kees van Dis liet weten best mee te willen denken om tot een oplossing te komen. Die is nu gevonden met een tijdelijke vergunning. „Ein delijk", zegt een opgeluchte De Wilde. „Het inschakelen van Frank Visser heeft gehol pen." De exploitatievergun ning moet nog geregeld wor den, maar daar verwacht hij geen problemen mee. Een GreenHuus is een compact, duurzaam en verplaatsbaar (vakan- tie)huis. De woningen zijn volledig zelfvoorzienend - dus geen aan sluiting op water, stroom of riool - en geschikt voor vier personen. Het recreatieproject op de Kabbelaars bank vormt het debuut van archi tect Kees van Wuyckhuyse en zijn zakenpartner Mike Dreisch van GreenHuus Technologies uit Oud dorp. Naast de bouw van de dertig recreatieverblijven en een cen trumgebouw, ondergaat ook de na tuur in het acht hectare grote ge bied halverwege de Brouwersdam een metamorfose. Het geheel moet uiteindelijk een zilt krekenland schap worden met watergangen, bosschages en niveauverschillen. Over enkele weken zullen de eerste contouren zichtbaar zijn. Voorlopig nog vanachter bouwhekken, die voor een veilig bouwtraject moeten zorgen. zaterdag 29 september 2018 Bruse rel in modern jasje op toneel Mosselvisser Okkerse (gespeeld door Bart Kik) haalt met collega's Wim den Haan (links) en Piet Bout (middenachter) verhaal bij de baljuw (Lennard Maas), foto joke bot - Marcel Modde Bruinisse -Nelleke Tamerus VAN LANGE MODE BREDA KOOPZONDAG 12:00-17:00 UUR Bij besteding vanaf €500,- een fles champagne of borrelplank-cheque cadeau. Bij besteding vanaf €900,- een restaurant-cheque cadeau. Wilhelminastraat 5-7 Breda Natuurgebied de Kabbelaars bank tussen Schouwen-Duive- land en Goeree-Overflakkee is tot het voorjaar van 2019 niet openbaar toegankelijk. De voor malige zandplaat wordt tijdelijk afgesloten in verband met de bouw van dertig zogeheten 'GreenHuusjes'. Ellen Smaardijk-Jobse Ouddorp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 122