EUWS 11 zaterdag 29 september 2018 NO WORRIES! IT MIGHT BE SOFT A %v V 4%-- i ongeleid projectiel en totaal onge schikt voor de baan. May staat voor de loodzware taak haar partijgenoten te overtui gen van haar brexitvisie. De klok tikt, en de weg naar een ordente lijk vertrek uit de EU is nog heel lang en vol obstakels. Om het ge vreesde no deal-scenario te vermij den moet er snel gehandeld wor den. Lastig, want de onderhande lingen verkeren momenteel in een impasse, nadat de EU het Chequers-voorstel van May van ta fel veegde en het 'onwerkbaar' noemde. Oplossingen De EU eist dat er op 18 oktober een raamwerk van een brexitdeal ligt, met concrete oplossingen voor de Noord-Ierse grens. Mocht dat luk ken, als beide partijen toch vol doende progressie maken de ko mende weken, dan komt er een ex tra top in november, waar de deal moet worden gesloten. Voor May breken er dan zo mogelijk nog spannendere weken aan, want dan moet het Britse parlement de deal nog goedkeuren. Die stem ming is gepland voor de cember. Labourleider Corbyn zei deze week in een speech op het eigen congres dat zijn partij het Chequers-voorstel zoals dat er nu ligt niet zal steunen. Een groep conservatieve partijgenoten van May denkt daar hetzelfde over. Mocht het zo ver komen dat het Britse parlement de deal weg stemt, dan zijn de gevolgen niet te overzien. Een vrijwillig vertrek van May, een tweede brexitrefe- rendum en nieuwe algemene ver kiezingen zijn dan allemaal denk bare opties. In Brussel en in Londen maken ambtenaren overuren om de boel op tijd te regelen en tot een over eenstemming te komen. Maar de vraag is of dat genoeg is. Premier May vecht al sinds het begin van brexitonderhandelingen op drie fronten: in haar partij, in het Britse parlement en in Brussel. De ko mende maanden wordt duidelijk of ze haar hand heeft overspeeld. Maar eerst moet ze komende da gen maar eens zonder kleurscheu- ren doorkomen. Op haar eigen partijcongres staat Theresa May er eenzamer voor dan ooit. den volgens dit plan niet op de grens plaatsvinden, maar op afstand. Een nieuwe harde grens op het Ierse ei land is dan niet nodig, vindt deze groep brexiteers. Veel experts zijn het daar niet mee eens: het omvangrijke document werd door velen meteen naar het rijk der fabelen verwezen. Johnson schrijft daarnaast dat de gesprekken over de Noord-Ierse grens geen onderdeel moeten zijn van de scheidingsdeal, maar van de gesprekken over de toekomstige rela tie. Dat betekent dat hij dat heikele onderwerp verder voor zich uit wil schuiven: het grensprobleem moet volgens hem worden opgelost in de transitieperiode van 21 maanden die na de Britse uittreding volgt. Als de EU daar niet mee akkoord gaat, dan maar geen deal, schrijft Johnson. Vooraanstaande politieke en eco nomische experts maakten zijn plan nen gisteren direct met de grond ge lijk: 'niet serieus', 'twijfelachtige uit spraken' en 'hij begrijpt de basisbe ginselen van het brexitdebat niet', waren een paar eerste reacties. Coup Al maanden gaan er geruchten over een leiderschapscoup bij de conser vatieven, zodat de rebellerende brexi teers het roer kunnen overnemen. Maar, dat is nog niet zo makkelijk ge organiseerd. De regels van de Con servatieve Partij zijn duidelijk: aller eerst moeten 48 parlementsleden een brief schrijven waarin ze het vertrouwen in May opzeggen. Dan volgt er een officiële motie van wan trouwen en een vertrouwensstem- ming, waar alle 315 conservatieve par lementariërs aan meedoen. Als meer dan de helft (minimaal 158 conserva tieven) tegen May stemt, dan moet ze haar spullen pakken en is de weg vrij voor een nieuwe premier. Dat de rebellen die 48 brieven bij elkaar kunnen krijgen, daar is weinig twijfel over. Het probleem ligt bij de volgende stap: er zijn op dit moment lang geen 158 conser vatieven die May eruit willen gooien. Niet omdat ze zo tevreden met haar zijn, maar omdat ze het niet aandurven. De komende maanden worden beslissend voor de toekomst van het Verenigd Koninkrijk, op 29 maart is de brexit een feit. De pre mier op zo'n belangrijk moment vervangen wordt gezien als een te groot risico. Bovendien is er in de ogen van veel conservatieven geen logische opvolger. Dat Boris Johnson ambities heeft als pre mier is overduidelijk, maar veel van zijn collega's zien hem als een Zelfs als er een deal komt, breken nog spannende tijden aan voor May Kras.nl/39517 Kras.nl/12904 Kras.nl/busreizen of bei 088-0885 886 Kerstshoppen Edinburgh Kerst in het Odenwald Kerst Brussel, Brugge Gent Kerst in Berlijn Potsdam Kerst in Tirol Beieren GO Prijzen per persoon o.b.v. 2 personen exclusief reserveringskosten en Calamiteiten fonds Ontdek deze magisch mooie stad Optioneel te boeken stadstour Klantbeoordeling 8,5 1/ Bezoek aan Heidelberg en Würzburg Vele feestelijk extra's inbegrepen Klantbeoordeling 8,0 Ook met bezoek aan de Ardennen Inclusief excursies en vele extra's Klantbeoordeling 8,4 Stadstour Berlijn inbegrepen Optioneel Potsdam met Sanssouci Klantbeoordeling 8,5 Innsbruck, Füssen, Reutte en méér Feestelijke diners inbegrepen Nieuw in ons aanbod!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11