Doorleven terwijl niets meer normaal is „Wat mij hielp, was alles opschrijven. Alles zou één grote blur zijn geweest als ik niet nauwgezet notities had gemaakt. En ik stond vroeg op voor een work-out in de fitnessruimte van het hotel. Als zelfs je tijd niet van jou is, kan zoiets je nog enig gevoel van controle geven. Ik denk dat hetzelfde voor Obama gold, want die stond 's ochtends altijd naast me op de loopband." „Hij vroeg dan bijvoorbeeld hoe hard ik liep. Of hij maakte een grapje. Maar het lukte me nooit iets gevats terug te zeg gen. Toch heb ik wel het gevoel dat ik hem in die vier jaar wat beter heb leren kennen. Obama is cool, dat vond ik altijd al. Ik was bang dat hij van dichtbij zou tegenvallen, maar het tegendeel was waar. Hij is snel, grappig en toegewijd aan zijn werk, maar ook een nerdy vader die tranen in zijn ogen kreeg als hij over het afstuderen van zijn dochter Malia begon. Die in Washington elke avond om 18.30 uur met zijn gezin at, en chagrijnig werd als daar iets tussenkwam." „Met sommige stafleden ben ik beste vrienden geworden. Logisch, als je hele leven zich afspeelt op je werk. We werk ten keihard, maar gingen ook samen naar de bar en op Martha's Vineyard, waar we met POTUS heenvlogen voor zijn vakan ties, was wel wat tijd voor ontspanning. De meeste senior-stafleden, vooral de vrouwen, hadden geen oog voor mij. Daarvoor stond ik te laag in de pikorde." „Ik wist niet wat ik hoorde toen die term voor het eerst voorbijkwam. Je bekleedt zo'n hoge positie, je kunt je meten met alle mannen in het Witte Huis, en dan vernoem je jezelf precies naar datgene wat je van hen onderscheidt? Ik begrijp het niet. Laten we het een keer niet sek sueel maken, dacht ik. Bovendien waren het ook nog eens heel onaardige vrou wen, die niet nalieten mij op mijn plaats te zetten. Zo wist ik niet dat je als junior staflid geen felle kleuren diende te dra gen, een ongeschreven regel waar ik fijn tjes op werd gewezen door een Vagiant. Afkeurend nam ze de stof van mijn oran je blazer tussen duim en wijsvinger, om me te laten voelen dat ik een faux pas be ging. Maar gelukkig waren ze niet alle maal zo. Nationaal Veiligheidsadviseur Susan Rice was wel heel cool, zij behan delde je alsof je deel was van het team en voelde zich niet te goed om met ons te dineren." „Ik had iets met de rechterhand van POTUS, terwijl we allebei al een relatie hadden. Destijds nam ik het mezelf vre selijk kwalijk, maar inmiddels begrijp ik hoe het heeft kunnen gebeuren. Ik was in de 20, altijd onderweg, vaak uitgeput en soms eenzaam, en ik blééf mezelf maar aantreffen aan de andere kant van de we reld met hem. Ik was verliefd en kon geen weerstand bieden." „De dag daarna hing er een grafstem ming in het Witte Huis. We waren in shock. Niemand maakte oogcontact, uit angst in huilen uit te barsten. Toen de Trump-staf eenmaal was aangesteld, leek het alsof Voldemort de plaats had over genomen. Er heerste chaos, mensen wis ten niet waar hun kantoor was, wat hun functie inhield, wat hun verantwoorde lijkheden waren. Niemand had een poli tieke achtergrond, je hoorde geschreeuw door de muren heen, op de parkeerplaat sen hadden de energiezuinige auto's plaatsgemaakt voor protserige wagens. Ik moet hier weg, dacht ik. En: als Trump president kan worden, dan kan ik een uit gever vinden voor mijn boek." 41 RECENSIES 'Soms moest je iets kleins kapotmaken, de eigen anus bijvoorbeeld, om er gere pijn te voorkomen.' Bij zo'n zin weet je dat je een boek van Arnon Grunberg in handen hebt. Goede mannen (Nijgh Van Ditmar, €25) is dan ook een typisch grun- bergiaanse roman, waarin moraliteit en vulgariteit een spannende dans aangaan. Hoofdpersoon is de Poolse brandweer man Geniek Janowski, maar omdat 'Genzjek' (zo ongeveer spreek je zijn naam uit) te moeilijk is, heet hij voor de meeste mensen - zelfs voor zijn vrouw en kind - gewoon 'de Pool'. Wanneer hij in het begin van de vijfhonderd pagina's tellende roman een bezoek wil brengen aan de stervende vrouw van zijn collega Beckers, ontrolt zich een relaas van ramp spoed. De Pool en zijn vrouw Wendela blijken een zoon te hebben gehad die tien jaar eerder als puber voor de trein is ge sprongen - het was Geniek zelf die zijn zoon van de trein krabte. Er ontrolt zich een relaas van fysieke pijn om de emotio nele pijn het hoofd te bieden, onvermo gen tot contact en liefhebben, en probe ren door te leven terwijl niets meer normaal is. Stevige thema's als rouw, de onmoge lijkheid de ander echt te kennen en te be reiken, de existentiële eenzaamheid die daaruit voortvloeit en het buitenstaander zijn worden nergens zwaar door de vele geweldige dialogen en tragikomische scènes. De Pool is sympathiek; hij bedoelt het zo goed en probeert een goede (ex)- man, vader, minnaar te zijn, maar hij schiet voortdurend tekort. Hij is 'iemand die alles speelde zonder iets echt te zijn'. De mooie thema's en scènes ten spijt is dat ook het gevoel dat overheerst als je het boek aan het einde dichtslaat. De per sonages zijn vooral hun 'rol' in plaats van een persoon van vlees en bloed met wie de lezer zich verbonden kan voelen: 'de overgebleven jongen', de 'lieve vrouw'. Net als Geniek zelf blijft de lezer aan de buitenkant staan. Nergens ontroert het echt, of doet het echt pijn - werkelijke beroering blijft op afstand. Vivian de Gier Veelbelovend Na het boek over haar tijd in het Witte Huis, wil Dorey-Stein nu een roman schrijven. met de werkdruk om te gaan? Zei hij weieens iets tegen je? Hoe was je contact met de rest van de entourage? De topvrouwen rond Obama noem den zichzelf The Vagiants, las ik. Je verhaal gaat ook over je affaire met een een wat narcistisch manne lijk staflid, die vooral aardig was als hij iets van je wilde. En toen won Trump de verkiezingen. m ROMAN GOEDE MANNEN, ARNONGRUNBERG 361 zaterdag 29 september 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 100