f- im&tr 9 DC8, HM189 - /- *1 W Schoolschutter krijgt enkelband 747-400 I 747-8 yv 300 De jongen die op 14 september in en rond een school in Roer mond schoten loste, mag van daag met een enkelband om naar huis. Dat heeft de raadka mer gisteren beslist. Het voorarrest is wel met dertig dagen verlengd, maar dit wordt geschorst en omgezet in toe zicht via een enkelband. Als de verdachte (16) zich niet aan de voorwaarden houdt, moet hij alsnog de cel in, aldus een woordvoerster van het Open baar Ministerie (OM). De jongen wordt verdacht van poging tot doodslag dan wel poging tot het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel. Het OM verdenkt de jongen uit Ko ningsbosch verder van het be dreiging en wapenbezit. De leerling van de school voor bijzonder onderwijs, het Ken nis- en Expertisecentrum de Donderberg in Roermond, kwam op 14 september met een licht vuurwapen, een gas- alarmpistool, twee messen en een bijl op school aan. Nie mand raakte gewond. Over het motiefis geen duidelijkheid. Boeing f47 8 lntercontinentei S 402m"dioen is complex: mist, communicatiefou ten en een geblokkeerde startbaan. Ondanks deze zwarte dagen blijft de Boeing 747 een populair en be trouwbaar vliegtuig, de ruggengraat van het langeafstandsvliegen. Een toestel ook voor huzarenstukjes. Zo als het vervoer van ruimteveren op de rug van de jumbojet. In vijftig jaar leggen ze 77,8 miljard kilometer af, 101.500 keer naar de maan en te rug. Verval Maar langzaamaan kondigen zich de jaren van verval aan. De 'grote jon gens', Boeing 747 en Airbus A380 (pas sinds 2005 in de lucht), raken uit de gratie, worden te duur. Met hun vier motoren slurpen ze kerosine. Twee motorige toestellen zijn energiezui niger. Een Boeing 777 kan ook bijna eenzelfde afstand en aantal passa giers aan. Sinds 1968 zijn er meer dan 1550 gebouwd. De laatste versie, de Boeing 747-8, is nog in productie, voor de laatste paar exemplaren. De nieuwe Air Force One voor president Donald De eerste keer in de cockpit deed me denken aan mijn eerste vliegles. Netzo sensationeel Vanhoenacker, gezagvoerder Trump en het reservetoestel kun nen wel eens de laatste twee zijn. De paar honderd Boeing 747's die nog in gebruik zijn, vervoeren vooral vracht en gaan nog vele jaren mee. De laatste twaalf toestellen van KLM worden 'gefaseerd', ver dwijnen op termijn uit de vloot. Gezagvoerders koesteren hun er varingen. Onder hen Mark Vanhoenacker. Op 25 juni 1988 zit hij voor het eerst in een Boeing 747 (KLM, stoel 33A). Op 12 december 2007 in de cockpit van een jumbo jet, in dienst van British Airways. „Het deed me denken aan mijn eer ste vliegles", aldus Vanhoenacker. Net zo sensationeel. De City of Everett staat in het Museum of Flight in Seattle. An dere afgeschreven toestellen staan op vliegtuigkerkhoven, zoals in de woestijn in Californië. Weer andere worden gesloopt, door bijvoorbeeld AELS, Aircraft End-of-Life Solu tions, in Twente. Maar de herinne ringen blijven. „De Boeing 747 is en blijft een icoon van de luchtvaart", bezweert Vanhoenacker. s&lfo* A- J- Het moet een man met status zijn geweest China voert doodstraf uit 'Vergiftigd door Russen' Blok wil Russen aan onderhandelingstafel Minister Stef Blok van Buiten landse Zaken heeft tegen zijn Russische evenknie Sergei La- vrov gezegd te willen praten over de ramp met vlucht MH17. De bewindsman kwam zijn Russische ambtsgenoot in New York tegen, waar de algemene vergadering van de Verenigde Naties plaatsvindt. „Kom naar de onderhandelingstafel. We moeten hier samen uitkomen", was de boodschap van de ne- derlandse bewindsman aan Lavrov. „Dat blijft onze volle inzet." Overspel niet strafbaar vrijdag 28 september 2018 GO 1990 2000 A^A* A> A A A' 2010 I 2020 Airbus A380 nu grootste 'jumbo' (850 passagiers) ROERMOND Brandstofverbruik Nieuwe tweemotorige vliegtuigen zijn zuiniger. Voorbeeld: Schiphol-New York Boeing 747-8 405 passagiers 4 motoren Totaal brandstof 80.200 liter Per 198 liter passagier Boeing 777-300ER 365 passagiers 2 motoren Totaal brandstof 62.700 liter Per passagier De eerste jumbojet De 747 vervoerde dubbel zo veel passagiers als zijn voorgangers: Boeing 707 [Lil Boeing 747-100 3,5 miljard passagiers in 50 jaar 101.500 x naar de maan en terug ofwel 77,8 mld km in totaal door alle 747's Aanschafpnis DAAR GAAN ZE Koning Willem-Alexander waande zich gisteren even een schaapsherder. In Drenthe opende hij een schaapskooi in het Bargerveen, het grootste hoogveengebied van Nederland. Dat deed hij door de deuren open te zwaaien van een stal waarin ruim duizend schapen stonden, fotoanp - Mark 3 5Hmgr -tu* gw ,v- -r- Y- f' Ar-2 4*" ja ■4 De eerste Boeing 747 wordt gepresenteerd in 1968. Tijdens de eerste testvlucht zat Jack Waddell in de cockpit. De jumbojet was be trokken bij enkele rampen, zoals op Tenerife. Oude toestellen, waaron der 747's, slijten hun dagen op een vliegtuigkerkhof in de VS. FOTO'S GETTY, ANP, REUTERS Zwitserse onderzoekers over de vondst van een bronzen hand van 3500 jaar oud. Die lag in een graf met botten van een volwassen man en een dolk. SHAANXI China heeft een man geëxecuteerd die ter dood was veroordeeld we gens het doden van negen scholie ren en het verwon den van nog eens elf leerlingen. Dat gebeurde op een middelbare school in Shaanxi. De ver dachte, Zhao Zewei, zei dat hij was gepest toen hij op de school zat. Hij voerde de aan val uit omdat hij wraak wilde nemen. Hij kreeg in juli de doodstraf. BERLIJN Pussy Riot-activist Pjotr Verzilov, die met vergiftigings verschijnselen in een Berlijns zie kenhuis lag, is zeker dat hij door Russische autori teiten is vergiftigd. „Het verliep zo pro fessioneel dat geen andere con clusie mogelijk is." NEW YORK NEW DELHI Overspel is in India niet langer straf baar. Het deel van de wet waarin dat werd geregeld, is gisteren officieel afgeschaft. Wel mag vreemdgaan nog worden ge bruikt als reden voor een echt scheiding. De wet geving stamde nog uit de Britse koloni ale periode. Man nen konden een gevangenisstraf van vijf jaar krijgen voor een affaire, al gebeurde dat zel den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9