Spil in 'terreurgroep' blijkt oude bekende Amsterdammer kiest vaker voor metro 5 WEERT „Kijk, we werken er met alle be trokken organisaties vreselijk hard aan. Er lopen nu 365 straf rechtelijke onderzoeken naar 415 verdachten, we houden zicht op alle teruggekeerde Syriëgangers. Maar om eerlijk te zijn: het zou ook zomaar toeval kunnen zijn." Toch toont ook de arrestatie van gisteren weer aan dat de Ne- Watjezietisdat deze mensen, als ze opgepakt zijn, een gevaar blijven derlandse inlichtingen- en op sporingsdiensten 'er bovenop zitten', zegt Edwin Bakker, hoog leraar terreurbestrijding aan de Universiteit Leiden. „Er is duide lijk een goede samenwerking tussen de inlichtingendiensten, de politie en het OM. Maar aan de andere kant is dit ook zorgwek kend nieuws. Het onderstreept dat het gevaar van terrorisme in ons land nog lang niet geweken is. Integendeel misschien zelfs." Hogere straf Bakker pleitte al eerder voor ho gere straffen tegen terreurver dachten. Dat de vermeende spil in deze nieuwe zaak een al eerder veroordeelde persoon is, onder streept dat, zegt Bakker nu. „Wat je ziet is dat deze mensen, als ze opgepakt zijn, toch een gevaar blijven. Ook al weten ze dat ze in het vizier zijn van de veiligheids diensten. Daarom vind ik: hou de mensen langer in de gevangenis als ze kwade bedoelingen blijken te hebben. Want ze komen er net zo boos weer uit als ze er in gin gen. Het geeft de diensten ook lucht, want al die mensen die vrijkomen, moeten we continu monitoren. Dat toont deze zaak waarschijnlijk weer aan." N. (34), die geboren is in Irak maar al langere tijd in Arnhem woont, wordt in 2014 opgepakt. Hij heeft daarvoor nota bene als vreemdelin genbewaarder voor justitie ge werkt. Maar de politie vermoedt dat hij is geradicaliseerd, en onderdeel uitmaakt van een 'jihadistisch net werk' in de stad. De tip daarover komt binnen via de geheime dienst AIVD. Arnhem is dan al een van de 'jihadsteden' van Nederland: meer dere jonge mannen uit de stad zijn naar Syrië of Irak gereisd om deel te nemen aan de strijd daar. N. probeert dat ook, stelt het Openbaar Ministerie in een rechts zaak tegen hem. De Arnhemmer zou zich goed hebben voorbereid: hij heeft Arabische lessen gevolgd, geld ingezameld en camouflagekle ding en vuurwapens in huis ge haald. Hardi zou zijn Nederlandse echtgenote hebben willen meene men. Eenmaal in Syrië zouden ze zich dan willen aansluiten bij Jab- hat al-Nusra, dan het Syrische 'fili aal' van al-Qaeda. Zo ver komt hij niet. Onderweg naar het Midden- Oosten wordt hij opgepakt. Eenmaal in de gevangenis valt Hardi opnieuw op. Hij wordt geplaatst op de terroristen afdeling van de penitenti aire inrichting in Vught, waar hij al snel protes teert tegen het strenge re gime. Zo wordt hij apart gehouden van zijn makkers en na elk bezoek gevisiteerd, om te controleren of hij geen contrabande in zich heeft gestoken. Dat ervaart hij als vernederend. De Arnhemmer wil ook meer tijd buiten zijn cel doorbrengen, en zijn echtgenote kunnen knuffelen als zij langskomt. Het regime op de af deling staat alleen een handdruk toe. Hij besluit, net als drie andere terreurverdachten op de afdeling, in hongerstaking te gaan. Eén van hen is Mohammed B., de moorde naar van Theo van Gogh. Het pro test levert weinig op. Als N. in 2016 voor de rechter komt, eist het OM dertig maanden cel, waarvan tien voorwaardelijk. Volgens N. wilde hij naar Syrië om weeskinderen te helpen. De rechter gelooft hem niet, ook omdat hij geld heeft ingezameld voor vrienden die al aan de strijd in Syrië deelnamen: dui zend euro in totaal. De rechtbank veroordeelt de Arnhemmer tot zestien maanden cel, waarvan acht voorwaardelijk. De politie heeft gisteren ook huiszoeking gedaan bij twee andere oude bekenden: Waïl el A. en Na- deem S. In 2015 reisden ze samen naar de Turks-Syrische grens. Naar eigen zeggen om een bekende op te halen. In 2016 werden ze veroor deeld. Amsterdammers moeten nog erg wennen aan het nieuwe ov-sys- teem en ervaren reizen door de stad als minder gemakkelijk dan voor heen: reizigers hebben het gevoel meer moeite te moeten doen om hun weg te vinden in bus, tram en metro. Forenzen beoordelen het nieuwe ov-systeem positiever. Het reisgedrag van Amsterdam mers en bezoekers heeft sinds de invoering van het nieuwe stelsel een behoorlijke verandering onder gaan. De tram noteerde een daling in het aantal reizigers van 11 pro cent, de GVB-bussen hadden 3 pro cent minder reizigers. Uitgebreid De metro scoorde een plus van 40 procent. Het tramnetwerk is pre cies even lang gebleven, het metro netwerk is uitgebreid met tien kilo meter Noord/Zuidlijn. Volgens ver voerbedrijf GVB betekent het ver lies aan tramreizigers dat het minder dringen is in de trams. Uit een eerste evaluatie van het nieuwe ov-netwerk, dat is ingegaan toen de Noord/Zuidlijn ging rijden, blijkt dat vooral de noordelijke helft van de nieuwe metrolijn meer rei zigers trekt dan verwacht. Alle metrolijnen vielen regelmatig uit, behalve de nieuwe Noord/Zuidlijn Het aantal reizigers op station Zuid blijft achter bij de verwachtingen. Met name het spoor vlak voor sta tion Zuid gold van tevoren als zeer storingsgevoelig. De metro zit ge middeld overigens het volst op het stukje onder het IJ, in zuidelijke richting tussen station Noorder park en CS. De nieuwe metro kampt met veel minder storingen dan van tevoren werd aangenomen. Eerder ging men per week uit van gemiddeld vier storingen van meer dan een half uur. Dat blijkt gemiddeld één storing per week te zijn. Wel waren er in de eerste weken van de normale dienstregeling op vallend veel verstoringen in de resta van het metronetwerk: alle lijnen vielen uit, behalve de Noord/Zuid lijn. Prognose De eerste weken na de ingebruik neming gold een zomerdienstrege ling met relatief weinig reizigers voor de nieuwe metro. Na de zo mervakantie trokken de reizigers aantallen aan: in de periode sinds 2 september maakten dagelijks ge middeld 84.000 reizigers gebruik van de Noord/Zuidlijn. Dit blijft nog ver achter bij de prognoses, waarbij werd uitgegaan van 121.000 gebruikers per dag. Het GVB zegt dat die prognose gold voor 2030 en stelt dat de groeicijfers van de laatste jaren erop duiden dat die 121.000 kunnen worden ge haald. De drukste dag in de nieuwe me trolijn was vrijdag 13 september, toen bijna 100.000 mensen ervan gebruik maakten. De GVB gaat wel extra lange bussen inzetten op lij nen 34 en 35: die zaten overvol. vrijdag 28 september 2018 GO •4A. In Weert en Arnhem zijn mensen opgepakt. In de Limburgse stad werden de verdachten klemgereden, nadat een speciale eenheid de mannen had op gewacht. FOTO POLITIE serieus —Edwin Bakker, hoogleraar Middelpunt van de gisteren op gepakte groep terreurverdach ten: de 34-jarige Arnhemmer Hardi N. De veiligheidsdiensten houden de man, getrouwd met een Nederlandse bekeerlinge, al jaren in de gaten. Cyril Rosman Arnhem Door de invoering van de Noord/Zuidlijn verandert trams- tad Amsterdam in een metro- stad. Terwijl steeds meer reizi gers kiezen voor de onder grondse, kampt de tram met een forse daling van het aantal reizi gers door de ingebruikneming van de nieuwe metrolijn. Mare Kruyswijk Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5