Register voor 'foute' hulp in zorg Wintersport Canada 4 TERREUR AANSLAG VERIJDELD HUISSEN In Nederland zijn de afgelopen jaren vele tientallen terreurverdachten opgepakt. Maar de vraag is hoe concreet hun plannen waren. Er lijkt nu meer aan de hand. Het lijkt net alsof Nederland een oase van rust is. Dat is gek et Openbaar Ministe rie benoemde giste ren expliciet dat het 'overtuigd is' dat met de aanhoudingen van gisteren een aanslag is voorkomen. En dat zegt het OM niet snel zo hard, zegt hoogleraar terreurbe strijding Edwin Bakker. „Ik hoor ook van mijn contacten dat men deze zaak zeer hoog opneemt. Al les wijst erop dat dit een heel seri euze zaak is." In de afgelopen zes jaar heeft Nederland drie of vier serieuze pogingen om een terreuraanslag in Nederland te plegen voorko men, zei Rob Bertholee, toenmalig hoofd van de Algemene Inlichtin gen- en Veiligheidsdienst (AIVD), eerder dit jaar. „Dat kan ik heel stellig zeggen." Overigens was dat nog voor de twee ernstige inciden ten van afgelopen augustus: in Amsterdam verwondde een 19-ja- rige Afghaan drie mensen met een mes voordat hij door agenten werd uitgeschakeld, en in Den Haag werd een Pakistaan opgepakt die zei dat hij een aanslag op Geert Wilders wilde plegen. Doelwitten Aanleiding voor de uitspraken van AIVD-baas Bertholee was de ar restatie van de Rotterdammer Ja- ouad A. Die werd in december 2016 opgepakt op basis van tele foontaps, waarin hij expliciete doelwitten voor een aanslag noemde. In zijn woning in Rotter dam-West vond de politie toen wapens, munitie en zwaar vuur werk. „Als we zoiets zien en mer ken, dan durf ik te beweren dat we een aanslag hebben voorkomen", zei Bertholee. „Alleen: het inge wikkelde bij ons is natuurlijk wel dat wij altijd op zoek zijn naar iets dat nog moet gebeuren." De Rotterdammer werd later tot vier jaar cel veroordeeld voor het beramen van een terroristische aanslag. Bertholee wilde geen an dere concrete voorbeelden noe men, maar sprak wel van 'drie tot vier' zaken tijdens zijn bewind sinds eind 2011. Vermoedelijk zijn andere verijdelde aanslagen nooit concreet in het nieuws gekomen. Voor het voorbereiden van een aanslag zijn in ons land al meer maals mensen veroordeeld. Maar vaak is de vraag hoe concreet die plannen waren. Zo werd de 24-ja- rige Hasan A. uit Eindhoven vorig jaar tot 2,5 jaar cel en tbs veroor deeld voor het voorbereiden van aanslagen op militaire doelen en op premier Rutte. Zijn plannen waren nog niet uitgewerkt, bena drukte de rechtbank. Maar hij had zich verdiept in het gedachtegoed van IS, had gezocht naar informa tie over mogelijke personen en doelen voor een aanslag, waaron der de militaire basis Volkel. Ook had hij zich bekwaamd in het om gaan met vuurwapens en had hij thuis een wapen. Hasan A„ vol gens deskundigen zwakbegaafd, werd opgepakt toen hij met een bivakmuts op door de stad fietste. In tegenstelling tot in alle lan den om ons heen - Engeland, Duitsland, België en Frankrijk kennen dramatische voorbeelden - bleef een grote aanslag met veel slachtoffers in ons land tot nu toe uit. „Dan lijkt het net of Neder land een oase van rust is", zei de huidige AIVD-baas Dick Schoof vorig jaar nog in deze krant. „Dat is gek: je wordt er soms bijna on rustig van dat het hier niet ge beurt. Terwijl we hier óók te ma ken hebben met teruggekeerde IS- strijders, die in Syrië getraind zijn, gehard, gehersenspoeld ook. En met radicalen die hier zijn geble ven, maar van wie de intenties zo maar kunnen omslaan in een aan slag. We weten dat er vanuit IS ge richt wordt gestuurd op aanslagen in Europa en dat Nederland een potentieel doelwit is. Alleen: het is er nog niet van gekomen." Een verklaring had Schoof niet. Dat schrijft minister Hugo de Jonge (Volksgezondheid) vandaag aan de Tweede Kamer. In dit regis ter staan zorg- en welzijnsmede- werkers die over de schreef zijn ge gaan, door mishandeling en dief stal. Organisaties kunnen de lijst raadplegen en nieuwe gevallen re gistreren. Het huidige register van daders, opgezet door werkgeversorganisa ties in de zorg, is vrijwillig. Vooralsnog doen er maar 36 in stellingen aan mee. Zo kunnen nu zo'n 50.000 van de vele honderd duizenden zorgmedewerkers ge checkt worden. Dat vindt minister De Jonge niet genoeg: „Er nemen nog te weinig zorgwerkgevers deel om het register effectief te laten zijn. Terwijl het hartstikke belang rijk is dat iemand die ergens ont slagen is voor diefstal uit de porte monnee van een oude dame, niet de volgende dag ergens anders op de stoep staat en weer aan de slag kan." In de brief die vandaag ver schijnt, neemt minister De Jonge ook andere maatregelen om finan ciële uitbuiting en mishandeling van ouderen te bestrijden. Jaar lijks hebben 170.000 ouderen te maken met een vorm van mishan deling. Zo is het de bedoeling dat oude- renmishandeling eerder en beter in beeld komt en dat iedereen weet wat te doen bij (vermoeden van) mishandeling. Daar speelt training van zorgprofessionals, hulpverleners en vrijwilligers een grote rol bij. De minister van Volksgezond heid overweegt een 'ouderen- check' in te voeren. „Het is altijd goed om na te gaan of bijvoorbeeld een verslaafde wel goede mantel zorg kan verlenen aan zijn oude moeder", aldus De Jonge. al vanaf UU vlucht ✓transfer hotel 6-daagse skipas vrijdag 28 september 2018 GO A> De politie doorzocht gisteren op verschillende plaatsen in het land hui zen van terreurverdachten. De politie zette in totaal zo'n vierhonderd men sen in. FOTO'S ANP Alles wij st erop: dit is erg Peter Groenendijk Leiden Dick Schoof (AIVD)vorig jaar H Het kabinet wil deelname aan een online waarschuwingsre- gister voor 'rotte appels' in de gezondheidszorg vanaf 2019 verplicht stellen voor alle zorg- werkgevers. Edwin van der Aa Den Haag Boek nu op oad.nl/canada, bel 0547 20 16 84 of ga naar uw reisbureau *Prijzen zijn vanaf prijzen, o.b.v. 4 personen, excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4