Omgekeerde lampenkap O 2 Kunstschatten Het nut van opruimen: er zijn boekenkasten over volgeschreven. Stel, je vindt tijdens het uitmesten als leek per toeval op zolder een 'kunstschat'. Wat moet je dan doen? De experts van online veilingplatform Catawiki hebben het antwoord. Duurzame notitieboekjes ROMKE VAN DE KAA Column iet alle tuinboeken zijn praktisch. Ik heb een boek over bloembollen uit mijn kast gehaald omdat ik het plan had opgevat om de hoepelroknarcis, Narcissus bolbocodium, in mijn tuin te planten. De hoepelroknarcis is een piepklein, 10 centimeter hoog narcisje waarvan de bloem bijna alleen maar uit een trompet be staat; de bloemblaadjes hangen er smal en onbe duidend bij. Die wijd open trompet is de hoepel rok die de plant zijn naam geeft, maar hij lijkt meer op een omgekeerde lampenkap. 'Plant de hoepelroknarcis in zure, liefst zan dige grond', adviseert de bollengoeroe in zijn boek, 'bij voorkeur op een zuidhelling'. En daar heb je het weer: de ex pert die vergeet dat er ook tuinliefhebbers zijn met minder mogelijk heden dan hijzelf. Zan dige, zure grond, daar kan ik voor zorgen, maar hoe kom ik aan een zuidhelling? 's Zomers zicht op dor bolletjesloof? Plant dan slaapmutsjes Narcissus bulboco- dium is een wild nar cisje dat voorkomt in Algiers, Marokko, Spanje, Portugal en zuidwest-Frankrijk. Het groeit daar meestal in bergweiden, waar het bloeit van ja nuari tot juli, afhankelijk van de hoogte waarop het voorkomt - hoe hoger, hoe later. Die bergwei den zijn kletsnat in het voorjaar als de sneeuw smelt, maar in de zomer tamelijk droog. En het zijn deze omstandigheden die we in de tuin moeten zien te scheppen. Zuidhellingen aanleggen zal in de meeste tui nen op praktische bezwaren stuiten, maar het is misschien wel mogelijk om tegen een zonnige muur van een huis een verhoogd bed aan te leg gen dat in het voorjaar nat is, en 's zomers uit droogt. Een raised bed, heet zoiets in het Engels. Zo'n verhoogd bed werd vroeger met bielzen aangelegd - goedkoop en doelmatig - maar je moest de planten vaak bewonderen in een door dringende carboleumstank. Oude stoepbanden of gewassen grind tegels zijn een goed alternatief. In zo'n verhoogd bed kun je allerlei bolgewassen planten waarvoor het in de onverhoogde tuin net iets te koel is, waardoor ze slecht, of helemaal niet bloeien. Neem bijvoorbeeld de keizerskroon, Fri- tillaria imperialis; dat is een beruchte niet- bloeier. een perfecte afwatering te verzekeren. Naast de gewone hoepelroknarcis zou je ook andere soor ten kunnen proberen, zoals de bleekgele Narcis sus romieuxii - ook van het type lampenkap, maar bloeiend van januari tot maart. Ook de 's winters bloeiende Zuid-Spaanse Narcissus canta- bricus - bijna wit - zou op een warme plaats te proberen zijn. Het hoogtepunt van het verhoogde bed valt in het voorjaar. Daarna is het een rom meltje van verdorrend bollenloof. Om daar niet tegenaan te hoeven kijken, zou je slaapmutsjes kunnen zaaien, of andere eenjarige planten die uit woestijnachtige streken afkomstig zijn. Die bloeien dan tot het einde van de zomer, waarna bollen als cyclamen en de herfstbloeiende kro kussen het stokje weer overnemen. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN eptember is bij ons de drukste maand", zegt Anita Helmy, van origine beeldend kun stenaar en te genwoordig veilingexpert 'moderne kunst' bij Catawiki. De periode na de vakantie is voor velen het startsein om de boel eens flink uit te mesten, het aanbod op Catawiki aan verbor gen, vergeten of verdrongen kunst schatten is dan ook groot. Ook is 'ontzamelen' een fenomeen, merkt Jeroen Zoetmulder, Catawiki- expert 'Antiek Archeologie'. „We zien een grote groep babyboomers, vaak mensen met behoorlijk wat geld, die kleiner gaat wonen. Vaak hebben ze wat kunst in huis, waarin de kinderen geen interesse hebben. Dat levert interessante voorwerpen voor de veiling op." Om die speciale objecten gaat het ui teraard. Want nee, Catawiki is geen kringloopwinkel. Het online veiling platform richt zich op bijzondere voorwerpen, vanaf zo'n 75 euro, bij uitzondering een lager bedrag. Maar hoe weet je als leek of die vaas een fortuin of nog geen euro waard is? HOE WERKT HET Na een week kijken weet je: dit schilderij is bijzonder of niet Tip 1: Let op tekens en merknamen Zoetmulder ('ik praat en droom kunst'): „Let op (kleine) tekens, merknamen, een handtekening, nummers of een (bedrijfs)naam die je op objecten vindt." Vervolgens is Google je beste vriend. Want dat Franse lelietje op dat voorwerp kan cruciale info zijn in de zoektocht naar de waarde. Anita Helmy hanteert bij schilde rijen een andere tactiek voor mensen die niet direct kunstkenners zijn. Heb je een apart schilderij, een gei nige ring of een antieke klok gevon den? „Zet of hang 'm in de kamer en kijk er een week naar. Op een gege ven moment ga je meer letten op za ken als compositie en kleurgebruik en zegt je intuïtie: 'Er klopt iets niet', of juist 'dit zou wel eens iets bijzon ders kunnen zijn'." Tip 2: Neem foto's en stuur die in Maak goede foto's en mail ze naar veilingexperts. Helmy: „Bij Catawiki hebben we vijf foto's nodig, vanuit verschillende hoeken gefotografeerd. We moeten ook details kunnen zien. Op basis van die foto's maken experts bij ons een inschatting van de prijs waarvoor we je object willen veilen." TIPS NIEUWS vrijdag 28 september 2018 GO Vul het seniorenbed met goede grond waar door een flinke dosis fijn grind is gemengd om Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl i DODELIJKE PLANTEN Welke planten moet je te allen tijde laten staan? Lees het in Dodelijke plan ten (€34,96). Maak je huis win- terproof volgens feng shui en ont dek winterse kleuren in Win terboek €34,96). Quiche Hartige taart, voor als je iets anders wilt dan quiche Lor- raine (€8,95). 8 Een schatje op zolder Leo van Marrewijk 44 Anita Helmy Wil je spullen verko pen? Dat kan op sites als eBay, Facebook (shops), bol.com, speurders.nl of Marktplaats. Heb je een expert nodig omdat je de waarde niet zelf kunt bepalen, ga dan naar een vei- ling(site). Bij Catawiki bied je een artikel aan voor een minimumprijs. Als die niet wordt ge haald, hoef je niks te betalen. Vind je een koper, dan houdt Cata wiki 12,5 procent van de verkoopprijs (provi sie) in. Ben je koper? Bieden kost nog niets. Maar als je een object hebt gekocht, betaal je 9 procent provisie over je winnende bod. Ver zendkosten zijn voor de koper. Catawiki, een Neder lands bedrijf, heeft we reldwijd ruim veertien miljoen bezoekers per maand. Zij zoeken of verkopen ruim 50.000 objecten in meer dan 300 veilingen per week. Bij de notitieboek jes van Komoni is niet alleen het pa pier gerecycled, ook de kaft is ge maakt van herge bruikt mdf-hout. De kleurrijke de signs op die kaft zijn gemaakt met een lasermachine, waardoor ze een reliëf krijgen. De boekjes, ont worpen door Justin van Veen, zijn te koop in A4, A5 en A6 (vanaf 12,95 euro) en met zowel blanco als gelini eerd papier. Leuk om bijvoorbeeld recepten in te schrijven of een bruiloft mee te plannen. Komoni.nl Romke van de Kaa zet kanttekeningen bij een tuinboek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46