WIM HOFMAN Wie einst Lili Marleen ALEXANDRIUM 11 Het was nog steeds oorlog en het leven werd steeds zwaarder. Mijn moeder had geen inko men meer en voedsel was schaars en op de bon. Toch wist ze dikwijls nog wel aan eten te komen. Ik herinner me aardappelen met staartjes, val- appels, een ei, een bakje met graan en zelfs een geel kannetje met wat stroop. Als ze eten klaarmaakte op de kachel waarin ze hout stookte, zong ze nogal eens liedjes. Oude liedjes van voor de oorlog zoals: Tlvee ogen zo blauw of een liedje over een zekere Jan Olieslagers die een vliegmachine had. Of: Op de hoek van de straat staat een NSB'er. Ik geloof niet dat ze daar alle woorden van kende. Ik dus ook niet. Er was nog wel een ander oud oorlogslied: Lili Marleen. Ze ver zekerde me, dat de Duitse soldaten van dat lied gingen huilen. Ik leerde in die tijd ook wel wat andere liedjes. De zusters van de kleuterschool leerden me: Onder de vloer van Wim zijn huis, woonde de hele familie muis. Dat kan ik nog steeds zingen. Het refrein is nogal veel ge- pieperdepieperdepiep. Dat zal ik u dus be sparen. Later, na de bevrijding, werd de kleuterschool bevolkt door soldaten. Bij hen hoorde ik: It is a long way to Tipperary. Ze lachten als ik het probeerde te zingen, al kan ik me achteraf indenken dat ze er ook wel wat treurig van werden. Wanneer ik het lied: Wat doen we met de Führer alstie komt1 ge leerd heb, weet ik niet. Dat zal wel na de bevrijding geweest zijn. Het tweede couplet zongen we met meer vuur: 'We hakken hem de kop af alstie komt'. Veel later ging ik nogal eens lif ten. Dat kon in de vrije jaren 6o nog gemakkelijk. Je stak je duim op en dan had je kans dat je mee mocht rijden. Zo kwam ik ooit er gens op het boerenland in het westen van Frankrijk terecht. Bij een benzinepomp in een dorp sprak ik een man aan en vroeg of ik mee mocht. Toen hij merkte dat ik een Nederlander was, ging hij lachen. Hij vertelde dat hij in een werkkamp in Duitsland nogal wat Ne derlanders had meegemaakt. Ze zongen vaak liedjes. Hij probeerde dan mee te zin gen en leerde zo ook wel een en ander. Hij zei dat hij ook zomaar weieens zo'n Hol lands lied begon te zingen en dan gingen ze heel hard lachen. Hij kende het lied nog en hij wilde van mij weten waarom ze zo hard lachten en wat dan wel de betekenis kon zijn van de regels van dat lied. Daarop vroeg ik hem het lied te zingen. En hij zong: 'Ouwe taaie, laat je broek maar waaien, want er zit geen elastiek meer in!' Ik moest hartelijk lachen. „Zie je wel", zei hij. „Eh, voila!" Toen moest ik voor hem wel de regels verta len, iets wat niet meeviel. Ik mocht meerijden natuurlijk. Hij ver- telde over het leven in dat Duitse werk kamp met slecht eten en hij legde uit dat er toen veel gezongen werd. „Dat helpt", zei hij. „Zingen helpt. C'est sur!" Lili Marleen, met lage stem gezongen door Mariene Dietrich, is vanzelfsprekend te vin den op internet, evenals het liedje Op de hoek van de straat, netjes gezongen door Jetty Pearl. BRIEVEN Klaas Dijkhoff Fractievoorzitter Klaas Dijkhoff voelde zich beledigd door kardi naal Eijk (krant 18 september). Eén persoon! Daarom geeft hij zijn lidmaatschap van de RK- kerk op. Niet weldenkend of toch kleinzielig volgens mij, want de kardinaal is niet dé kerk. De RK-kerk deed veel fout. Tussen de 5 en 15 procent van de voorgangers deed slechte, foute dingen. Dus 85 tot 95 procent van de anderen moet daar dan maar onder lijden en kan door geldgebrek nauwelijks nog zijn ook goede werk doen. Ook als protestant doet mij dat pijn. H. Schilder Van de Maelstedeweg 30, Hulst Recreatiepark Ruim 600 tot 800 eenvormige nieuwe recreatiepulpwoningen moeten er aan het Veerse Meer verschijnen als het aan de raad van Middelburg ligt (krant 21 september). Middelburg heeft destijds een misstap begaan door een garantie van 5 miljoen te geven op de grond aan het Veerse Meer. De gevolgen heeft de raad destijds niet overzien. Bij het Zilveren Schor komen ook al 50 dure villa's te staan. De vraag is hoe al die vakantie woningen bereikt moeten wor den? Jawel, via de 30-km-zone dwars door Arnemuiden. Dat de inwoners van Arnemuiden zich niet meer laten horen, begrijp ik niet. Ik woon aan die route en ervaar met anderen dat de route via Schuttershof druk en la waaiig is, ondanks de mooie pseudo-straatstenen. Raad van Middelburg: zorg eerst voor een rondweg Arnemuiden en daarna voor het terugkrijgen van de 5 miljoen. J.W. Bartels Clasinastraat 37, Arnemuiden Miljoenennota Werkgeversvoorzitter Hans de Boer geeft aan dat de miljoe nennota een pronkstuk is met een begrotingsoverschot en staatsschuld onder 50 procent (krant 15 september). Hij zegt ook dat in ons pensioenvermo gen van 1500 miljard nog een box -1 belastingschuld als inves teringsfonds van 500 miljard met een 6 procent jaarrende ment van de belastingdienst verborgen zit. Dit kabinet stelt echter dat ons pensioensysteem vanwege de 'zwakke positie' moet worden aangepast. Ver meldt de miljoenennota nu ten onrechte een staatsschuld van ongeveer 480 miljard? De 'te hoge' staatsschuld was voor de vorige kabinetten aanleiding voor bezuinigingen. Ondanks dat er feitelijk geen staatsschuld maar een overschot van 20 mil jard is! Wie begrijpt dit nog? H. Steehouwer Zuidsingel 69, Middelburg W 0 0 n m a 55 er éér\ tJcdU woonmallalexandrium.nl Rotterdam A20 afslag 16 makkelijk parkeren vrijdag 28 september 2018 PM De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator W.HOFHAM s.01?, U kunt uw brief (maximaal 150 woorden) richten aan: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Postbus 5046 4380 KA Vlissingen 08801-30210 LEJll De komende tijd staat er veel op het menu in Woonmall Alexandrium! In het gezelligste woonwinkelcentrum van Nederland serveren onze 55 interieur- en keukenspecialisten hun nieuwste collecties uit. Laat u trakteren op heerlijke hapjes en drankjes en verrassen met diverse leuke acties. Wonen a la carte in Woonmall Alexandrium. U bent altijd onze gast!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39