Laatste zomerse zonsondergang 7 BINNENHAVEN VLISSINGEN BUNKER Als de Stichting Festung Walcheren ermee klaar is, kunnen bezoekers straks dwalen door een Duitse bunker die helemaal in de originele staat wordt teruggebracht. Half bedolven door zand en puin lag de bunker jarenlang anoniem bij de Binnenhaven in Vlissingen. Patrick Sloot uit Heinkenszand heeft er met zijn Stichting Festung Wal cheren jaren voor geijverd om de bunker onder zijn hoede te krij gen. „Een MG-bunker", verklaart hij. MG staat voor machinegeweer. Vanuit de bunker bestreek het ma chinegeweer het kanaal, de Schel- dewerf en de brug naar de werf. „Het is een bijzonder type bunker, niet de standaard vormgeving." „Er is flink op geknald", zegt Hans Sakkers, schrijver van meer dere boeken over de Tweede We reldoorlog in Zeeland, wijzend naar gaten in het beton. „De be vrijders zullen best last van deze bunker hebben gehad. Deze maakte deel uit van de vesting binnen de vesting Vlissingen. Dit moest natuurlijk van Hitier tot het bittere eind verdedigd worden. Je kunt zien dat-ie zijn steentje bij gedragen heeft." Sakkers is naar de bunker ko men kijken. Sloot en kompanen hebben zeventien kuub zand en puin weggehaald waardoor het bouwwerk voor het eerst in heel lange tijd weer toegankelijk is. „Jullie hebben de stichting Fes tung Walcheren genoemd?" vraagt Sakkers. „Dat heb je dan ge jat", lacht hij. „Van Hitier. Die noemde het ook Festung Walche ren. Maar het is wel een passende naam." Liefde Met de stichting wil Sloot de bun ker weer grondig aanpakken. Alles herstellen alsof het verdedigings werk nog in gebruik is. Bij Patrick Sloot gaat de liefde voor bunkers ver terug. „Al sinds mijn vroege jeugd ben ik met bunkers bezig. We hebben zelfs oude stafkaarten met moderne kaarten vergeleken. Dan zetten we de schep in de grond en vonden een bunker te rug. Het zijn net tijdcapsules. De bevrijders zullen best last van deze bunker hebben gehad Soms vind je er helmen, spullen van vroeger. Ik doe ook aan wrak- duiken in de Noordzee. Dat is een beetje hetzelfde idee. Die wrakken zijn ook net tijdcapsules." Machinegeweer Doordat de bunker lange tijd on toegankelijk is gebleven is hem een geschiedenis van vernieling en graffiti bespaard. De oorspron kelijke Duitse opschriften zijn soms nog te lezen. Sloot wil ze al lemaal herstellen. „We gaan hem helemaal in de originele staat te rugbrengen. De bordjes, de op schriften, het interieur. Later ook een machinegeweer." Een echte of een replica van de ZB37, dat weet hij nog niet. Een zaak voor veel later. „Dan zal de meneer van de Bijzondere Wetten ook langs moeten komen denk ik." Vooralsnog is de stichting daar helemaal niet mee bezig. Buiten wordt eerst een regenwaterafvoer aangelegd zodat de laagliggende bunker niet steeds onderloopt. Sloot wandelt om zijn bunker heen. De oude oorlogswonden laat hij zo. „Dat moet je ook laten zien hé? Dat is gewoon deel van de ge schiedenis." Wanneer het werk klaar is durft hij niet te voorspellen. Wel dat op de volgende Bunkerdag (25 mei 2019) zijn bunker te bezoeken zal zijn. VLISSINGEN Muziek ma ken en genieten van de zonsondergang: daar kan niks tegenop, vindt singer- songwriter Olof Sinke, be ter bekend als SOLOF. Het was gisteren misschien wel de laatste zomerse zonsondergang van het jaar. Daarom hield hij een 'sunset session' bij het windorgel aan de Nolle- dijk in Vlissingen. „Mijn liedjes gaan over zee, zon, surfen en vrijheid. De grootste hit is 'I love the seaside'", zegt Sinke. „Dan moet ik het publiek na tuurlijk wel laten zien dat ik daarvan hou." Stedentrip in kerstsfeer 2 of 3 dagen Londen v. za 24-11 en vr 7-12 3 dagen Parijs v.vr 7-12 v.a. 129,-- Beverwijkse Bazaar za 6 oktober 35,-- Dagtocht Maastricht do 18 oktober €35,- Annie M.G. Schmidt za6okt,za17nov €85,-- The Night of the Proms za 24 november 79,-- 10-daagse wintersportreis Kirchberg v.vr 25-01-2019 v.a. €799,-- Kerstconcert in de Doelen za 15 december €54,- 10-daagse wintersportreis Noord-ltalië/Dolomieten v.vr 22-02-2019 v.a. €745,- Kerstarrangement Soldaat van Oranje wo 26 december 165,-- vrijdag 28 september 2018 WA Duitsers schoten hier op bevrijders Guido van der Heijden Vlissingen - Hans Sakkers, oorlogsschrijver FOTO RUBEN OREEL De grootste overdekte markt van Europa! Maastricht is magisch! Beste musical van het jaar, nu in het DeLaMar theater te Amsterdam Hét muziekfestival van klassiek en pop! Kerstconcert met Deo Cantemus onder leiding van Hans van Blijderveen Matineevoorstelling inclusief kerstdiner Tel. Meer informatie en (prijs)voorwaarden 0113-351551 vindt u op onze site: www.amz.nl De bunker bij de Binnenhaven in Vlissingen. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35