'Belgische kerncentrales zijn veilig' Het antwoord: 3 Bijzonderheden Geul Zes Belgische kerncentrales zijn uit voorzorg uit bedrijf genomen voor onderhoud en reparaties. In Doel 4, vlak over de Zeeuwse grens, en Ti- hange 2 en 3 in Wallonië werd re cent betonrot ontdekt. Om dat te herstellen, zijn ze voor langere tijd niet inzetbaar. De kerncentrales leveren in Bel gië de helft van de benodigde ener gie. De federale overheid waar schuwt dat vanaf november een deel van de gemeenten zonder stroom kan komen te zitten. België heeft de buurlanden Nederland, Frankrijk en Duitsland om hulp ge vraagd. Het land wil onder meer ex tra gas importeren. Of en hoe Ne derland de zuiderburen helpt als daar de stroomvoorziening in ge vaar komt, kon en wilde de staats secretaris niet zeggen. „Daar gaat het ministerie van Economische Zaken en Klimaat over." Waakhond Volgens Van Veldhoven toont het stilleggen van de kerncentrales aan dat in België nucleaire veiligheid boven alles gaat. Ze prees de nucle aire waakhond FANC. „Die zit er bovenop. Dat kerncentrales meteen zijn stilgelegd, duidt erop dat het FANC geen enkel risico neemt." Er worden gezamenlijke inspecties gehouden, de informatievoorziening is aangescherpt De staatssecretaris wees erop dat alle incidenten in Belgische kern centrales laag scoren op de risico- schaal van het Internationaal Atoomenergie Agentschap. De in cidenten van de afgelopen jaren zijn Ines-i incidenten: normale sto ringen of gebreken die de nucleaire veiligheid op geen enkele manier raken. „Het is ook logisch dat naar mate centrales ouder worden er meer moet worden gerepareerd." De Partij voor de Dieren (PvdD) had het debat aangevraagd. Aanlei ding vormt een rapport van de On derzoeksraad voor Veiligheid. Dat is kritisch over de gebrekkige samen werking tussen de buurlanden bij nucleaire incidenten. Volgens Van Veldhoven is die kritiek achter haald. „Er worden gezamenlijke in specties gehouden, de informatie voorziening over en weer is aange scherpt en overheden aan de grens worden op voorhand geïnformeerd over op handen zijnde vergunnin gen voor kerncentrales. De Kamer krijgt daarover binnenkort een brief die ook naar de onderzoeks raad gaat." De Nederlandse nucleaire waak hond ANVS heeft inmiddels één loket voor alle vragen geopend: infonucleairrisico.nl. De PvdD, GroenLinks en SP wil len dat de Nederlandse regering België aanspoort de kerncentrales te sluiten. Er zijn te veel incidenten, vinden ze. Dat leidt tot onrust bij burgers in de grensstreek. Van Veldhoven begrijpt de zorgen, maar de nucleaire veiligheid in Belgische kerncentrales is niet in het geding, aldus de staatssecretaris. vrijdag 28 september 2018 Boskalis k. Boskalis Sleephopperzuiger Prins der Nederlanden, foto carelkramer fo tografie pen hier eigenlijk?' Ik weet dat ze bezig zijn met voorbereidingen voor het leggen van kabels naar die windmolenparken op zee, maar verder niet." Smits woont ook nog aan de Boulevard De Ruyter. Een verrekijker ligt op zijn vensterbank als beste vriend. „Zo kan ik alles wat op het water gebeurt, goed in de gaten houden, ook die vreemde schepen." aan de slag: de Giant 7 en de Ndurance. De Giant 7 ligt al in de Buitenhaven van Vlissin- gen, de Ndurance moet nog komen. Met de Giant 7 zijn drie proefnemingen gedaan. Het wachten is op de eerste partij kabels uit Duitsland. „Het water in de Rijn is nooit zo laag geweest door de extreme droogte", vertelt Veth. „De kabels kunnen door de lage waterstand nu niet vervoerd worden per bin nenschip." Hij hoopt dat ze voor half oktober in Vlissingen zijn. De Giant 7 is een apart schip. Het heeft geen eigen voortstuwing. Sleepboten moeten eraan te pas om de Giant 7 te verplaatsen en op de werkplek met ankers in positie brengen. Met een trekanker dat tot twee ki lometer van het schip kan worden uitgezet, kan de Giant 7 zich al werkend vervolgens zelf voortbe wegen. Dat vraagt veel ruimte. Vandaar dat ook een visverbod is inge steld. Boskalis heeft veel erva ring met het leggen van kabels in zee. Toch is het werk in Zeeland bijzonder. Ten eerste vanwege de diepte waarop de kabels moeten komen, drie tot tien meter diep. Zandban ken in de Westerschelde verschuiven. Niemand wil dat de kabels ooit bloot komen te liggen. En Antwerpen wil de zekerheid dat aanpassingen aan de vaargeul mogelijk blijven. Ten tweede vanwege de aanwezigheid van kei harde Boomse klei direct onder de zeebodem voor Vlissingen en bij Borssele. Een speciale graafslee, het burial sledge system- 3, is ontwikkeld om een sleuf te maken in de Boomse klei. In februari liggen de ka bels in de zeebodem, is de planning. Dat is ver voor de opleveringsdatum van 1 juni 2019 die met netwerkbeheerder en op drachtgever TenneT is af gesproken. Boskalis komt daarna zeker terug om later windmolenparken Bors sele 3 en 4 met het vaste land te verbinden. Zes grotere schepen zet het Nederlandse bagger bedrijf Boskalis in om de stroomkabels voor de windparken Borssele 1 en 2 voor de Zeeuwse kust aan land te kunnen brengen bij Borssele. De Prins der Nederlanden (156 meter lang, 28 meter breed) is de grootste van deze vloot. Tot negentig meter diep kan de sleep hopperzuiger zand, slib, lichte én zware klei en grind van de zeebodem zuigen. Na tal van voorberei dende werkzaamheden, onder meer onderzoek naar de zeebodemge steldheid, is de Prins der Nederlanden 1 september echt aan de slag gegaan. „Eerder kon niet, omdat de Westerschelde een beschermd Natura 2000- gebied is", verklaart Hans Veth, projectmanager Borssele. Nog drie andere, minder grote sche pen gebruikt Boskalis om de sleuf voor de 65 ki lometer lange kabels naar de windmolenparken op zee te graven: het pon tonachtige baggervaar- tuig Manu-Pekka, de hop perzuiger Causeway en de snijkopzuiger Rhöne. De Prins der Nederlanden kan met een diepgang van 4,63 meter niet uit de voeten op ondiepere delen in het traject, zoals bij het aanlandpunt in Borssele. Vandaar de inzet van kleinere sche pen. De Rhöne heeft als speciale opdracht een geul te maken door de bij eb droogvallende Spijker plaat ter hoogte van Ritt- hem, zodat het schip dat de kabels moet leggen, daar doorheen kan. Twee kabelleggers gaan Zes van de zeven Belgische kerncentrales liggen stil voor onderhoud en reparaties. Des ondanks zijn ze veilig, zei staats secretaris Stientje van Veldho ven van Infrastructuur en Milieu gisteren in de Tweede Kamer. Frank Balkenende Den Haag - Stientje van Veldhoven, staatssecretaris

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31