Wat doet zó'n schip nou op de Westerschelde? Rijkswaterstaat spuit miljoenen kubieke meters op Dominique Diroux is voor zijn ouders nog springlevend Ds. Arie van der Maas aan de slag als oliemannetje van de PKN Schepen genoeg in Zeeland, maar de laatste tijd zijn er bijzondere varianten te zien. Zoals de Gigant 7 van baggerbedrijf Boskalis bijvoorbeeld. „Wat doen die bijzondere vaartuigen hier", vraagt lezer Han Smits uit Vlissingen zich af. Het antwoord heeft veel te maken met windenergie. zeeland 2 M In 2016 bracht Rijkswaterstaat al een half miljoen kubieke meter zand aan om de kustlijn bij Renesse 'op zijn plaats' te houden. Op die manier wordt geprobeerd Zeeland goed te beschermen tegen de zee. Na twee jaar moet er toch weer zand bij, blijkt uit een geactuali seerd programma van Rijkwater staat voor zandsuppleties aan de Nederlandse kust. Strandpaviljoens In de periode 2019-2020 zal bij Re nesse een kwart miljoen kuub zand worden opgespoten. Dat werk wordt uitgesmeerd over een jaar, maar als er door afslag van zand ge vaar dreigt te ontstaan voor strand paviljoens en strandovergangen, kan Rijkswaterstaat besluiten het werk versneld uit te voeren. Om die manier wordt schade aan horecaza ken op het strand en aan de duinen voorkomen. Rijkswaterstaat onder streept dat economische schade voor rekening van ondernemers komt. Ook kan de dienst niet garan deren dat het strand even breed blijft als nu. Het Zeeuws Overleg Waterkerin gen (ZOW) is blij dat het strand van Renesse opnieuw wordt aange pakt. Het ZOW wenst wel dat de zandsuppletie in een zo kort moge lijke periode wordt uitgevoerd. Dat geldt overigens voor meer plekken aan de kust. Langdurige zandop- spuitingen met buizen op het strand zijn niet echt reclame voor Zeeland vakantieland. De Zeeuwse kustgemeenten stellen dan ook voor extra zand in depot te zetten op een rustig stuk strand. Elk jaar kan het droge strand dan worden aangevuld, als het even kan buiten het recreatieseizoen. De kustge meenten denken dat dit ook een goedkopere oplossing is dan korte, maar intensieve zandsuppletie. Rijkswaterstaat is bereid er naar te kijken, mits de kustgemeenten dui delijk maken wie de extra kosten betaalt. Voor de Zeeuwse kust zijn het af gelopen jaar verschillende oevers versterkt met zand. Bij Oostkapelle In de periode 2019- 2020 zal bij Renesse een kwart miljoen kuub zand worden opgespoten bijvoorbeeld is de vooroever verste vigd met anderhalf miljoen kuub zand. De stranden op de Westkop van Schouwen zijn 1,2 miljoen kuub zand rijker. Voor 2019-2020 staan nog diverse zandstortingen op stapel. De stranden van Dom burg en de Westkapelse Zeedijk wachten respectievelijk 500.000 en 600.000 kuub zand. Om overlast voor recreanten en strandtenthou ders te beperken, wil de gemeente Veere dat Rijkswaterstaat de klus in Domburg volgend voor het toeris tenseizoen uitvoert. Geulwand Ongewijzigd blijven kustverster- kingen bij Nieuwvliet/Groede en Cadzand-Bad (Herdijkte Zwarte Polder en Kievitte West). Verder moet een geulwand in De Wielin gen worden verstevigd, wat zorgt voor een sterkere oeververdediging. Rijkswaterstaat verwacht dat voor 2021 de kustlijn verder afkalft op plekken waar geen extra zand wordt opgebracht. e? vrijdag 28 september 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl FOTO RUBEN OREEL ZEELAND 12 ZEELAND 8 Extra zand op strand Renesse Om te voorkomen dat de zee de Zeeuwse kustlijn verder weg hapt, moeten er de komende jaren miljoenen kubieke meters zand worden gestort. Rijkswa terstaat heeft voor volgend jaar het strand van Renesse toege voegd. Het kalft voortdurend af en moet daarom dringend wor den opgespoten. Frank Balkenende Renesse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29