TOVfl/ 12 Hij maakt grappen over Joden die alleen Joden zelf kunnen maken. „Over alles moet gelachen kunnen worden", zegt striptekenaar Ben Gershon uit Hengelo. Deze week verscheen zijn eerste stripboek. In Duitsland. STRIPS BEN GERSHON Ook over religie moet je kunnen lachen. Pas als dat niet meer kan, is er reden je echt zorgen te maken In zijn flat aan de Geerdinksweg in Hengelo serveert Ben Gers hon gebak. Het is woensdag 19 september, de Joodse feestdag Jom Kippoer. Waar traditionele Joden vasten, laat Ben Gershon zich de taart nog eens extra smaken. „In de Joodse cultuur is eten heel belang rijk en uitgerekend de belangrijkste feestdag is een vastendag. Ik vind dat idioot. Mijn oma mocht geen salami eten en at het daarom maar op sjab- bat. Regels zijn er om creatief naar je hand te zetten." Hij vertelt het met een grote grijns op zijn gezicht. Praten met Ben Gers hon levert hetzelfde vrolijke gevoel op als het lezen van zijn strips. Hij maakt er twee per week, voor Joodse kranten in Duitsland en Zwitserland. Joodse gewoontes en tradities beziet hij met een humoristische bril. Zelf spot met een knipoog en, uiteinde lijk, een positieve onderlaag. Donkere uren „De allerbelangrijkste eigenschap van de mens is zijn vermogen tot hu mor. In de Joodse traditie is dat es sentieel. Zelfs in de meest donkere uren vertellen wij elkaar grappen. Over alles moet gelachen kunnen worden, zolang het maar uit onze ei gen koker komt. Buitenstaanders die strips maken zoals ik ze maak, lopen het risico om uitgemaakt te worden voor antisemiet. Maar een Joodse te kenaar kan, afgezien wellicht van de oorlog, alles maken." Zijn eerste boekje met 'koosjere strips' verscheen deze week in Duits land. Het gaat om een selectie uit zijn wekelijkse bijdragen voor onder meer de weekkrant Jüdische Alge- meine in Berlijn. De hoofdfiguur, Jewy Louis, is een stereotypische Jood met een keppeltje, gebedsman tel en grote neus. „Hij is een karikatuur, natuurlijk. Dat geldt ook voor alles wat hij mee maakt in de strip. Ik speel met voor oordelen, laat de absurdistische kan ten zien van Joodse tradities en feest dagen. Ook de actualiteit speelt uiter aard een rol. Gebeurtenissen uit het alledaagse leven vertalen naar de we reld van het Jodendom levert heel grappige situaties op. Jewy Louis komt, steeds opnieuw, in dat soort si tuaties terecht." Gershon (33) werd geboren in Naarden. In een Joodse familie waar de historie en oude tradities nog een grote rol speelden. „Mijn ouders ge loofden weliswaar niet meer, maar we vierden wel Pesach en Jom Kip poer. Mijn vader heeft tot tien jaar geleden ook braaf gevast, totdat hij er migraine van kreeg. September was altijd een grote feestmaand. Dan vierden we ook Nieuwjaar en Cha- noeka, het feest van het licht. Dan staken we de kaarsen aan en zong mijn vader een gebed." Tekenen deed hij al als kind. Bert en Ernie, op het behang van zijn slaapkamer. Met zijn broer, stripfa naat, ging hij op pad naar beurzen en rommelmarkten. Een Teleac-cursus striptekenen deed de rest. „Ik heb al tijd met strips geleefd. Op m'n twaalfde maakte ik mijn eerste strip verhaal met een Joodse twist. De aan leiding was de 'bat mitswa' (twaalfde verjaardag) van een vriendinnetje. Er zaten een paar flauwe woordgrappen in zoals sjoelvereniging en sjabat-jas. Maar veel mensen konden er gek ge noeg toch om lachen." Zijn eerste strip publiceerde hij in 2004 in het toenmalige Joods Week blad. De tekening was bedoeld als in gezonden brief. „Het blad verkeerde in financiële problemen. Ik heb daar een strip over gemaakt. Maar op een of andere manier hebben ze toch overleefd en vroegen ze mij om we kelijks een strip te maken. Een vaste figuur speelde daarin de hoofdrol. Jewy Louis heette toen nog Idijood." Het toeval bracht hem naar Twente. Zijn vriendin is er docente aan de UT. Zelf kent hij de streek van vakanties met zijn ouders in een ca ravan bij Tubbergen. Behalve met zijn strips is Gershon nog druk met zijn studies bestuurswetenschappen en fiscaal recht. „Ooit hoop ik nog eens af te studeren. Maar nu heb ik het te druk met tekenen." Atelier Een kleine kamer in zijn Hengelose slaapkamer fungeert als atelier. Op het bureau staat zijn vaste uithang bord bij lezingen: een tekening van een orthodoxe jood met de tekst 'Komt een rabbijn bij de dokter'. On der een paar boekenplanken met Nijntje en een grote vikinghelm maakt hij zijn strips. Kleine tekenin gen op wit papier, in reeksen van maximaal vijf per blad. „Of ik weieens negatieve reacties krijg? Natuurlijk. Bepaalde dingen liggen gevoelig. Maar de meeste mensen zien er toch wel de humor van in. Juist orthodoxe joden reage ren gek genoeg bijna altijd positief. Mijn doel is ook helemaal niet om te provoceren. Ook over religie moet je kunnen lachen. Pas als dat niet meer kan, is er reden om je echt zorgen te gaan maken." wweel (2 re PUTTER 'Er PARADIJS! sippei/ uwett! ne vrijdag 28 september 2018 'Joodse humor is vaak zelfspot' Door Herman Haverkate Hengelo Svi<KELS$S$! AM Striptekenaar Ben Gershon in zijn atelier, foto frans nikkels

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12