10 ANNE FABER EEN JAAR NA DE MOORD A Dit nooit meer, riep Nederland in koor, toen de veroordeelde zedendelinquent Michael P. vanuit een kliniek in Den Dolder Anne Faber verkrachtte en vermoordde. Hoe kwam hij aan al die vrijheden? Het is een jaar later. Wat is er veranderd? Bij Altrecht Aventurijn (dat inmid dels FPA Utrecht heet) was de paniek in de dagen na de bekentenis van Mi chael P. groot. Had niemand zien aankomen dat Michael P. tot deze daad in staat was? Verschillende be handelaars waren juist tevreden over de progressie die P. maakte, maar an dere patiënten in de kliniek wisten wel beter. Die wisten dat hij veel drugs gebruikte en regelmatig een verwarde indruk maakte. Verschil lende andere cliënten, die net als Mi chael P. het stempel van 'zwaar geval' waard zijn, werden na de moord ra zendsnel overgeplaatst naar andere instellingen, met een hoger beveili gingsniveau. Duidelijk was dat de kliniek haar zaken niet op orde had. Een door minister Blok verordon neerd onderzoek bevestigde dat schokkende beeld. De Inspectie stelde vast dat de beveiliging rondom de kliniek te wensen overliet. De kostbare eigen beveiligingsdienst was in 2016 bij wijze van bezuiniging vervangen door 'buurtcoaches'. Rapportage Gevoelens van onveiligheid werden aangewakkerd door drugsproblemen in de kliniek; het bleek vrij gemakke lijk om in de omgeving aan drugs te komen. Daarnaast was er 'onvol doende gekwalificeerd personeel'. Er kwam al snel een verbeterplan, maar echte verbeteringen zijn tot op he den niet zichtbaar. Komende maan dag moet de kliniek een voortgangs rapportage bij de Inspectie indienen. Dat de veroordeelde Michael P. überhaupt in een kliniek als die in Den Dolder terecht kon komen, wekte zo mogelijk nog meer woede. In 2010 verkrachtte P. in Nijkerk twee minderjarige meisjes, terwijl hij ze met een nepvuurwapen onder schot hield. Ook pleegde hij gewapende straatovervallen. Tijdens de rechts zaak bleek dat P. 'trots en blij' was na deze daden. Reden genoeg voor een behandeling in een tbs-kliniek, zo leek het. Discussie Niets bleek minder waar: P. weigerde medewerking aan een onderzoek, waardoor de rechtbank dacht geen tbs te kunnen opleggen. De recht bank oordeelde wel dat hij 'bruut en mensonterend' had gehandeld en gaf 16 jaar celstraf. In hoger beroep werd die verlaagd tot 12 jaar. Massaal on dertekende petities spraken van een 'falend rechtssysteem'. De discussie over tbs-weigeraars is inmiddels in volle gang. Onlangs rap porteerde onderzoekscentrum WODC nog dat een kwart van de verdachten die tbs-onderzoek weige ren, alsnog tbs krijgt. Een speciale af deling van het Pieter Baan Centrum voor deze weigerachtige verdachten lijkt resultaat te boeken. Deskundi gen wisten ondanks de weigering tot medewerking in de helft van de ge- i Onderzoeksraad voor de Veiligheid wil nu weten of voldoende rekening wordt gehouden met de veiligheid van de samenleving bij re-integratie tbs'ers vallen tóch iets te zeggen over een eventuele stoornis. Daardoor zijn rechters in staat een oordeel te vellen. Dat is winst. Blij Daarnaast is de Onderzoeksraad voor de Veiligheid een onderzoek gestart naar de re-integratie van tbs'ers en gedetineerden met een ernstige, psy chiatrische ziekte. De raad wil weten of daarbij voldoende rekening wordt gehouden met de veiligheid van de samenleving. Burgemeester Koos Janssen van Zeist, die in zijn maag zat met de kliniek in Den Dolder, is er blij mee. In Den Dolder lijkt de rust inmiddels teruggekeerd. Maar garan ties dat 'dit nooit meer gebeurt' zijn er ook een jaar na de moord op Anne allerminst. vrijdag 28 september 2018 Garanties dat dit 'nooit meer :V V> gebeurt' zij n er nog steeds nie| L< Na de moord op Anne Faber door Michael P. (tekening) valt tbs minder mak kelijk te ontlopen door een onderzoek te wei geren. FOTO'S ANP, HET HUIS UTRECHT, ILLUSTRATIE ANP Yelle Tieleman Kijk op onze site bij /video hoe de laatste fietstocht van Anne eruitzag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10