Heksenjacht op makers verkeerde grappen Oss 7 KNVB en Essent willen verbruik sportcomplexen halveren Groningen gaat roken op straat verbieden Apple <64gb> iPhone X Om dat voor elkaar te krijgen heeft de bond energiebedrijf Essent in de arm genomen. Per club wordt ge mikt op een besparing van gemid deld 7000 euro per jaar. De sport club moet daarvoor wel eerst inves teren: volgens Essent zo'n 72.500 euro netto. Energieverbruik is een grote kos tenpost voor amateurclubs, onder meer door het douchen en veldver- lichting. Volgens de KNVB gaat 10 tot 15 procent van de begroting er aan op. Om dat aandeel te verklei nen, kunnen de circa 2500 amateur clubs in Nederland vanaf vandaag terecht bij De Groene Club, een speciaal opgericht loket. Daar kun nen ze terecht voor advies, het aan vragen van een energiescan, offer tes, info over subsidies en financie ring én aanleg en installatie. De oplossingen die door De Groene Club worden geboden - onder meer zonnepanelen, zonneboilers, led-verlichting en isolatie - zijn niet per se nieuw. Wat wel nieuw is, is dat de clubs door gespeciali seerde Essent-medewerkers bij de hand worden genomen. „Het besef dat er met energiebesparing iets te winnen valt, dat is er bij de clubs vaak wel", zegt Jan Dirk van der Zee, directeur amateurvoetbal van de KNVB. „Maar het wordt als inge wikkeld ervaren. En dan krijgen an dere zaken al snel voorrang. Het gaat om vrijwilligers, die naast de club ook gewoon een huis hebben." Daarnaast is het soms ook ge woon ingewikkeld. „In 85 procent van de gevallen is de sportaccom modatie eigendom van de ge meente. Verenigingen en vrijwilli gers weten dan vaak niet wat ze moeten doen." Op dat soort vragen moet De Groene Club antwoord geven. Uit eindelijk zou het voor een forse be sparing moeten zorgen. Liefst 7000 euro gemiddeld per club per jaar wordt als potentieel genoemd. Daarvoor moet echter wel flink worden geïnvesteerd. De kost gaat voor de baat uit. Zonnepanelen kunnen bijvoorbeeld binnen zeven jaar worden terugverdiend, bewe gingssensoren voor led-verlichting in de kleedkamers binnen vijfjaar. Voor een nieuwe, zuinige lichtin stallatie moet zeventien jaar wor den uitgetrokken. Clubs kunnen voor financiering terugvallen op af spraken die de KNVB heeft met de Stichting Waarborgfonds Sport. In het gunstigste geval - alle clubs doen mee én benutten het volledige potentieel - kan er veel worden bespaard: volgens Essent gaat het om 80 miljoen ton C02. „Dat staat gelijk aan het verbruik van meer dan 18.000 huishoudens." GRONINGEN De stad Groningen heeft een pri meur in Nederland: zelfs roken op straat wordt op bepaalde plekken verbo den. Om de Tabakswet te omzeilen worden niet al leen de sigaret, maar alle soorten rook verboden. Daarmee heeft de ge meenteraad gisteren inge stemd. Het initiatief voor rookvrije gebieden ligt voortaan bij instanties in de stad en niet bij de ge meente. Zo kan een zie kenhuis een verzoek indie nen bij de gemeente om roken te verbieden op een bepaalde locatie. Op basis van de APV kan de ge meente het roken op die plekken dan verbieden. Als een roker binnen zo'n rookvrij gebied toch een peuk opsteekt en wei gert te vertrekken, kan de politie erbij worden ge haald. Welke sanctie er komt te staan op overtre ding van het rookverbod, is nog onduidelijk. Al ruim dertig instellingen willen zo'n rookverbod. 10 GB Data 100 min/sms Veel mensen negeren dat verzoek. Er zijn zeker tien pagina's op Face- book waarop massaal persoonsge gevens, foto's en namen van werk gevers worden gedeeld bij wie de foutegrappenmakers werken. Honderden mensen doen hieraan mee. Sommigen nemen op eigen initiatief contact op met de werk gevers van de daders met als doel hen te laten ontslaan. De Helmondse kickbokskampi oen Nieky Holzken (140.000 vol gers op sociale media) besloot de 'daders' ter verantwoording te roe pen: „Zieke mensen op de wereld, maar hopen dat ze zelf zoiets niet meemaken", schreef hij bij foto's. Mediahoogleraar Jan van Dijk van Universiteit Twente schrikt van de omvang van de heksenjacht en noemt het 'middeleeuwse toe standen'. „Deze mensen stoken el kaar op en geven elkaar het gevoel dat zo'n jacht gerechtvaardigd is. Er zit geen rem op deze jacht, dat is gevaarlijk." Van Dijk doelt op de bedrijven die in een kwaad daglicht worden gezet. Zo ligt een Eindhovens me taalbedrijf onder vuur, omdat een medewerker ongepaste grappen maakte. Oliedom De directeur is woest op de werk nemer en vreest klanten kwijt te raken. „Ik kan er ook niets aan doen dat hij zo oliedom is", laat hij aangeslagen weten. „Geloof mij dat wij deze jongen hard aanpak ken. Hij heeft er heel veel spijt van. Maar ja, nu is het al te laat. Wij on dervinden hier veel last van." Het bedrijf overweegt aangifte te doen tegen de persoon die de naam van het bedrijf in verband heeft gebracht met de opmerkin gen. „Onze reputatie staat nu op het spel." Het bedrijf staat hierin niet al leen. Op Facebook circuleren tal van namen van bedrijven die vol gens de initiatiefnemers moeten ingrijpen. Een Haagse basisschool juf werd onlangs wel ontslagen na haar kwetsende uitlatingen op so ciale media. In 10 procent van de ontslagen op staande voet is er so ciale media in het spel, blijkt uit onderzoek. Maar wanneer is zo'n ontslag nu gerechtvaardigd? „Dat is moeilijk te zeggen", legde advo caat arbeidsrecht Sharieffa Jbiri eerder uit in een interview. „Dat is het lastige van het arbeidsrecht: al les is altijd afhankelijk van de om standigheden." T/m: Zo. 30 september extra laag geprijsd! donderdag 27 september 2018 PC 'Sportclub kan jaarlijks 7000euro besparen' Voetbalbond KNVB gaat serieus werk maken van energiebespa ring bij amateurclubs. Doel is om het verbruik in vier jaar tijd met de helft terug te brengen. Sander van Mersbergen Zeist De clubs worden door gespe cialiseerde Essent-medewer- kers bij de hand genomen om te kijken waar er op energie kan worden bespaard. FOTO HOLLANDSE HOOGTE Photos Bergen op Zoom Breda Dordrecht Etten-Leur Goes Middelburg Oosterhout Roosendaal Rotterdam Terneuzen Tilburg Vlissingen Waalwijk Barendrecht Let op! Geld lenen kost geld bJv Op sociale media is een hek senjacht gaande op tientallen mensen die grappen plaatsen over de slachtoffertjes van het spoorongeluk in Oss. Sommi gen voelen zich zo bedreigd dat ze hun account verwijderen. De politie roept op niet voor eigen rechter te spelen. Sebastiaan Quekel Oss €816,00 34,00 24 maanden Bij het spoordrama in Oss kwamen vier kinderen om het leven, fotoanp WEEKDEAL 15,00 voor je abonnement 34,00 voor je toestel Totale toestelkosten Eenmalige bijbetaling Totaal kredietbedrag Termijn bedrag Duur overeenkomst Vaste debetrentevoet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7