l Game kan helpen tegen depressies en angsten 5 sBB^/éK' GA NAAR MAGAZINE.NL/ADR lL_ verkeerde behandeling en medi catie gehad. Waar Tineke de afgelopen ja ren 'eindelijk' hulp kreeg van een psychiater die haar leerde hoe ze moest leven met een stoornis, ging het bergafwaarts met haar broer die óók een bipolaire stoor nis heeft. In elke ruimte van zijn huis stapelden de spullen zich op die hij kocht in een manie: drie motoren, een serie motorpakken, tuinmateriaal om zijn eigen groenten te verbouwen, meer dere regentonnen en ga zo maar door. „De rekeningen werden Voorde huidige samenleving zijn de zorgmijders wel lekker makkelijk niet betaald. Als we daar iets van zeiden, of van het feit dat hij zijn medicijnen niet slikte, werd hij boos", vertelt Tineke. Haar broer belandde in een zware depressie. Hij kwam niet meer buiten, liet de gordijnen dicht, verwaar loosde zichzelf en zijn huis - 'het was er ronduit smerig' - en deed alleen nog open voor zijn moe der, die dagelijks een bakje eten bracht. Nu woont Tinekes broer op een zorgboerderij, een plek die moeder regelde. Het Fact-team (waar hulpverleners samenwer ken, red) dat patiënten die thuis wonen actief moet benaderen, deed volgens de familie niks. „Mijn broer krijgt geen dagbe handeling, alleen ophoging van zijn anti-depressiva. Als je hem ziet lopen, is het alsof hij in de zwaarste versnelling staat. Dat gaat zó vreselijk langzaam. Dit is geen leven." Participatie Als bestuurslid van de Vereni ging voor Manisch Depressieven en Betrokkenen - binnenkort PLUSminus geheten - hoort ze soortgelijke verhalen wekelijks. „Voor de huidige samenleving zijn de zorgmijders zoals mijn broer wel lekker makkelijk. Ze zijn niemand tot last, tót de bu ren klagen dat het wel heel erg begint te stinken. Dan blijkt de buurman al twee weken dood in zijn woning te liggen." Daar faalt de overheid in haar ogen. „Ik ben voorstander van een participatie samenleving, waarbij de omge ving met jou op zoek gaat naar de juiste hulp, maar de mensen die weinig of geen sociaal netwerk hebben vallen nu uit de boot." *De achternaam van Tineke is niet vermeld uit privacy-overwegingen. De adviescommissie van Onno Hoes, die ook waarnemend burge meester van Haarlemmermeer is, vroeg begin 2017 al om zo'n num mer. Gisteravond laat kwam de toe zegging van staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid: „Het is belangrijk dat mensen we ten waar ze terecht kunnen als ze een vraag of een melding hebben." Onno Hoes is er 'ontzettend blij' mee dat het 'er nu eindelijk van komt'. Toch is er ook kritiek op het nieuwe nummer. Burgemeester Ferd Crone van Leeuwarden, die ook voorzitter is van de G40, waarin grote steden zijn verenigd, verklaart dat je dan 'voor elk pro bleem wel een apart nummer kunt oprichten'. „Als een verwarde buurman uw woning in de fik steekt, zou ik toch de brandweer bellen." Hoes pareert die kritiek. „Als het over hele acute problemen gaat, dan moet je gewoon 112 blijven bellen", geeft de burgervader toe. Met zor gen over een verwarde buurman, kun je volgens Hoes beter bij een ander nummer terecht. Heel veel mensen herkennen het volgens Hoes wel dat er 'iemand in de wijk is die zich wat vreemd begint te ge dragen en eigenlijk extra zorg nodig heeft'. Zelf kreeg hij in zijn ge meente Haarlemmermeer een mel ding binnen over een demente man die zijn woning zó verwaarloosde dat 'de ratten door de tuin liepen'. „De meldkamers in Nederland zijn over het algemeen al overbelast, die moet je daar niet voor bellen." Financiën Blokhuis zegt geld toe voor het lan delijk nummer, maar gaat niet in op de zorgen van de gemeenten. Zij vrezen dat er na 1 oktober geen fi nanciën meer zijn voor de projec ten die zij de afgelopen jaren op po ten zetten, zoals beveiligde bedden, crisiszorg of speciaal vervoer. De adviescommissie van Hoes benadrukt dat veel gemeenten op de goede weg zijn. „Er wordt aan toonbaar beter samengewerkt." Zo belanden mensen met verward ge drag minder vaak in de cel, maar worden zij door speciale ambulan ces van straat geplukt. In Amster dam, Assen en Zuid-Limburg rij den de zogenoemde 'psycholances' rond. „Leiden heeft sinds vorig jaar een psychische eerste hulp en de regio Tilburg heeft een straatdok- tersteam." Beddenreductie Voormalig volksgezondheidsmi- nister Edith Schippers sloot in 2012 een deal met de geestelijke gezond heidszorg, gemeenten en verzeke raars waarbij besloten werd het aantal bedden terug te brengen van 30.000 naar 20.000 in 2020. Doordat mensen vaker thuis wonen, lopen incidenten met verwarde personen mogelijk vaker uit de hand. In 2017 kreeg de politie een re cordaantal van 83.500 meldingen binnen over verwarde personen, bijna een verdubbeling ten op zichte van 2012. Politiechef Pieter-Jaap Aalbers- berg verklaarde eerder dit jaar in deze krant dat niet alleen het aantal, maar ook de ernst van de inciden ten toeneemt. Zo gebruiken perso nen met verward gedrag geweld, tot doodslag aan toe, en laten zij gaslei dingen open staan met ontploffin gen tot gevolg. EIGENMUI OF BEL GRATIS: 0800-5566599 ROTTERDAM Games kunnen helpen bij de bestrijding van de pressies en angsten, met name bij jongeren. Dat zegt professor Rut- ger Engels, onderzoeker en rector magnificus van de Erasmus Uni versiteit in Rotterdam, op de site van de onderwijsinstelling. Hij denkt zelfs dat sommige spellen weieens net zo goed kunnen wer ken als gebruikelijker therapieën. „Games kunnen iets wat met normale therapie soms lastig lukt: jongeren lang boeien. Uitval is een groot probleem bij de behande ling van jongeren, net als het stigma rond het hebben van psy chologische problemen. Jongeren vinden het vaak lastig er met el kaar over te praten", zegt Engels. Hij was onder meer betrokken bij de ontwikkeling van het spel Mindlight, waarin de hoofdper soon zijn grootmoeder moet red den uit een spookhuis. De speler kan daarmee leren angsten onder controle te krijgen. Ook hielp hij de virtuele depressieve vriendin Lisa te bedenken, die je kunt hel pen en die daar dan op reageert. Zij kan depressies bespreekbaar maken in klassen. „Het ontwikke len van games is duur. Ook vind ik dat we alleen games moeten ge bruiken in behandelingen als we echt zeker weten dat ze werken." donderdag 27 september 2018 GO A Septembert 2018, Den Haag. Verwarde man dringt woning binnen en kleedt zich uit. fotodistricts A November 2017, Rotterdam. Man zet gas kraan open. FOTO ADR A Augustus 2016, Maarssen. Verwarde vrouw ramt palen. FOTOSANDEROPTENDREES -Tineke Kijk op onze site: - De reactie van Onno Hoes. - Hoe staat het met de zorg in uw gemeente? Verwarde melden op apart nummer Er komt een landelijk nummer waar personen met verward ge drag kunnen worden gemeld. De hulplijn moet 24 uur per dag en 7 dagen per week bereikbaar zijn. Marcia Nieuwenhuis Den Haag ALLE ABONNEMENTEN tJIaËSttsd'—1 HH—W— gfc- |P W

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5