Open podium op broeierige zolder /.jkr 5 Ingewikkelde liefdes Mare de Hond Joh gaatspeule Als ik aan Zeeland denk, denk ik als eerste aan Elly uit IJzendijke AUTOBIOGRAFIE Klassieke muziek fff Cabaret De theaterzaal' van Razzma tazz kent een oppervlakte van 64 vierkante meter. Daar moet dan nog wel zo'n zes vierkante meter voor het podium af. Er kunnen zo'n zeventig, tach tig bezoekers in de ruimte, ten minste als u bereid bent buik en benen in te trekken. Je kunt stellen dat er tijdens joh gaatspeule met vijf tot zes formaties per dag bijna net zoveel actieve muziekbeoefe naars op de zolder zijn als passieve genieters. Toch is het de moeite meer dan waard, al was het maar een moment, om dit weekend Razzmatazz te bezoeken. Niet de gebruikelijke drie nummers en dan aftaaien Het muzikale aanbod vergoedt veel, zo niet alles. Een zeer gevari eerd programma van blues en Americana tot chanson, Ierse en andere folk. Met een nadruk op Zeeuwse vertolkers, al komen er ook muzikanten uit andere hoeken van Nederland. Zelfs muzikanten van over de grens komen in een half uur hun kunnen etaleren. Die tijdspanne is elke formatie gegund. Geen gebruikelijke drie num mers en dan aftaaien, want dat doet, zo zegt artistiek leider Ad Lijnse, afbreuk aan wat muzikan ten te bieden hebben. In die dertig minuten kan je een staalkaart of dwarsdoorsnede van je talenten etaleren. De formule werkt al ruim twin tig jaar. Eerst onder de algemene noemer Open Podium, daarna on der de huidige naam, joh gaat speule. De aanpak is ongewijzigd, maar het aanbod verbreed. Waar vroeger de traditionele folkmuziek -Iers, Nederlandstalig- de dienst uitmaakte, is nu de waaier aan stij len meer gemêleerd. De term 'folk' is geëxpandeerd, vervaagd. Naast de genoemde stijlen brengen mu zikanten ook eigen werk of bewer kingen van bekende popmuziek nummers. Als het maar akoestisch is, of als de geluidssterkte binnen aanvaardbaar niveau blijft, want een elektrische basgitaar wordt slechts getolereerd. Na elk optreden wordt de op bouw van het enige podium ge wisseld. Er is er dan een korte pauze van een kwartier. Een rust moment voor een drankje en praatje met je ongetwijfeld ook in muziek geïnteresseerde buurman of buurvrouw. Dan zwijgt alle mu ziek even. Wie toch even uit de on getwijfeld broeierige ruimte wil ontsnappen, kan naar de 'multi culti ruimte', de tijdelijke overloop van het Razzmatazz-festival. In rust, of toch genietend van de spontane sessies die daar ontstaan. En dat geeft boven op de zolder weer wat lucht... donderdag 27 september 2018 GO den." Op de vraag waar hij als eerste aan denkt bij Zeeland, volgt onverwacht een anekdote die losstaat van de muziek. „Als eerste komt het jonge meisje Elly in mijn gedachten. In IJzendijke speelden we in de jaren 60 regelmatig in een grote danszaal. Hans Sanders was in die tijd lid van onze band en hij kreeg verke ring met de dochter van de zaalhouder in IJzendijke. Die ontluikende liefde hield niet lang stand, want een paar jaar later is ze getrouwd met Rob de Nijs." Veel mensen kennen Peter Koelewijn vooral als zanger, maar ook als producer en liedjesschrijver had hij grote succes sen. In de seventies produceerde hij on der meer de hits Pappie loop toch niet zo snel (van Herman van Keeken), Dok ter Bernhard (Bonnie St. Claire) en Ca- rolientje (van Willeke Alberti). „Ik heb in mijn carrière heel wat nummers gezon gen, maar nog meer geschreven en ge produceerd. Het is mij evenveel waard. Ik heb periodes gekend dat ik wel klaar was met het leven als artiest. Dan dook ik de studio in met artiesten om num mers op te nemen. De kriebels om op de bühne te staan, kwamen daarna vanzelf weer terug." Als één van de hoogtepunten van zijn carrière benoemt de Brabantse zanger een samenwerking met Cliff Richard. „Mijn jeugdidool met wie ik een plaat op mocht nemen, hoe mooi klinkt dat? In 2003 was ik in Londen om het nummer Danny Boy, een duet met Helmut Lotti, te produceren. Stond ik in de studio aan de andere kant van het glas Cliff Richard aanwijzingen te geven. Het is één van de meest bijzondere herinneringen uit mijn leven." En toch, het bloed kruipt waar het niet gaan kan. Zijn leeftijd, 77 jaar inmiddels, Peter Koelewijn Op 8 oktober verschijnt de autobio grafie van Peter Koelewijn. Het boek 'Peer' is geschreven in samenwerking met popjournalist Tjerk Lammers. „De uitgever heeft mij op het hart gedrukt nog niks te verklappen over het boek. Maar het mag wel duidelijk zijn dat er veel bijzondere anekdotes over mijn werk als zanger, producer en liedjes schrijver in zullen staan." Ook uitgever Mooks Publishing wil nog weinig kwijt, maar laat weten dat het ruim 500 bladzijden tellende boek over de vele commerciële pieken en dalen, per soonlijke vriendschappen en zakelijke geschillen zal gaan. Ook Koelewijns privéleven, waaronder de vrouwen in zijn leven, blijft niet onbesproken. weerhoudt Koelewijn er niet van nog steeds in de schijnwerpers te staan en stevig te rocken. Ook in het Ledeltheater in Oostburg mogen bezoekers zijn be kende repertoire verwachten. „Kom van dat dak af, Je wordt ouder papa, Ange- line en de KL204, we gaan ze allemaal spelen. Het wordt één groot feest der herkenning." Onder de bezoekers zitten vast de no dige generatiegenoten, maar Koelewijn verbaast zich erover dat ook veel jonge ren zijn nummers mee kunnen zingen. „Het is een misvatting dat iedereen van 15 of 20 jaar alleen geïnteresseerd is in rapmuziek. Bij onze optredens zie ik veel jonge mensen. Natuurlijk zijn de meeste bezoekers boven de 40 jaar, maar je ziet dat muziek van generatie op generatie wordt doorgegeven." Muziek is de rode draad in het leven van Koelewijn en als het aan hem ligt, blijft dat voor altijd zo. „Zolang het pu bliek naar mij komt kijken, zal ik niet stoppen. Zij bepalen de duur van je car rière. Als het aan mij ligt ga ik nog wel een tijdje door. Peter Koelewijn en The Rockets 29 september 2018 Ledeltheater Oostburg 20.15 uur Het leven van Bar- bara Strozzi lijkt doorspekt met mysterieuze man nen, connecties en liefdes. Deze 17de eeuwse Italiaanse zangeres en compo niste is de hoofdfi guur in het pro gramma L'Amante segreto (de ge heime minnaar) dat gebracht wordt door het Ensemble Capri- ola Di Gioa (luit en theorbe, viola da gamba en klavecim bel) onder leiding van Bart Naessens en sopraan Amaryl lis Dieltiens. Vrijdag 28 sep tember, Sint-Au- gustinuskerk, Mid delburg, 20.00 uur. Als er iemand is die om kan gaan met verandering, dan is het wel Mare de Hond. Hij is al van alles geweest: van voetbalkeeper tot rolstoelbasketballer en van succesvol ondernemer tot radio-dj en cabaretier. In zijn nieuwste voorstelling Voortschrijdend inzicht ver telt hij over hoe hij is omgegaan met alle veranderingen in zijn roerige leven. Voor iedereen die worstelt met het roer omgooien en verandering een absolute aanrader. Woensdag 3 en donderdag 4 okto ber, De Verwachting in Ritthem de We verij in Zierikzee, 20.00 uur Het grootste open podium op de kleinste vierkante meters. Zo kan je Joh gaat speule in zolder podium Razzmatazz omschrij ven. Komend weekend voor de twintigste keer. Marius Roeting Ad Lijnse, Razzmatazz Programma Joh gaat speule Vrijdag 28 september (20.00 - 24.00) Ierse avond met Merrow, Pickel- weed, Tyrconnell en Cool McFinn. Zaterdag 29 september (15.00 - 24.00) Friendz (C&W), Van Talud (Zeeuwse folk), Looking Back (Americana), De Freesia's (Zeeuws cabaret), Julio en Ro- wenna (singer/songwriter), Mon sieur Andre (Brel-repertoire), Lighthouse Company (folk), Wannes Raps (Vlaamse folk), Widdershins (akoestische pop), Yesterday's Papers (Birds, Kinks ea covers). Zondag 30 september(14.00- 17.30) Sjarm (Klezmer-Slavisch), Ilse Voorhoeve(liedjes Annie MG Schmidt), Vagantenkost (duo harp-fluit), Nele Mennes (eigen luisterliedjes), Handsome Harry the Hummingbirds (western swing). Sjarm is een van de bands die laten zien wat ze in huis hebben tij dens Joh gaat speule. foto mirjam boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49