14 ZE vertrekt morgen voor de derde keer in zijn leven naar Zuid-Korea.Als veteraan van de Koreaanse oorlog luncht hij straks samen met president Moon Jae-ln. Nu ben ik vooral benieuwd welke maten van toen nog leven zv Stinky Hill, in de peri ode van 1951 tot 1953 een van de meest nare plekken aan het front tijdens de oorlog tus sen het communistische Noord en het westers georiënteerde Zuid-Korea. Een naam als een zwerende vinger, en niet voor niets. Rosé Lokhoff (87) uit Breda spendeerde er als vrijwillig uitge zonden militair 48 dagen op het slagveld. „Daar vielen tijdens de gevechten vaak slachtoffers. Als we tussendoor gingen eten, liepen we tussen de door de hitte al ont bindende lijken door naar onze maaltijd. Vandaar dat het zo heette. Die lucht.Toen dachten we daar niet bij na, maar terugkij kend was het toch wel bizar." Met 'uit- en thuisvaren' meege rekend was hij 13 maanden van huis. Nadat hij in 1990 al eens en kele weken in Korea als oorlogs held werd geëerd, keert hij vrijdag terug voor een bliksembezoek van vijf dagen voor de herdenking van Armed Forces Day. Dochter Jennie gaat mee als begeleidster. „In 1990 werden we als helden onthaald en ik vermoed dat die ontvangst ons nu ook weer ten deel zal vallen. We gaan erevelden bezoeken en lunchen, samen met de huidige president Moon." Terug naar beginjaren vijftig. Ondanks dat hij zich na een op roep van de Verenigde Naties als nummer 101 aanmeldde om aan de zijde van de Verenigde Staten en nog 19 bondgenoten vrijwillig deel te nemen aan de strijd, belandde Lokhoff uiteindelijk nog tegen zijn zin op het Koreaanse schiereiland. Hij schreef zich in als vrijgezel, maar toen hij maanden later werd opgeroepen om in te schepen was hij getrouwd met een eerste kind op komst. Lokhoff: „Ik wilde inmiddels niet meer, maar terugtrekken was geen optie. Dan was je een dienst weigeraar. Vier dagen nadat ik op 7 januari 1953 met het Amerikaanse troepentransportschip in Incheon aankwam, kreeg ik een telegram dat mijn zoon was geboren. Pas eind dat jaar zag ik hem voor het eerst." Waaróm hij zich aanmeldde vindt hij lastig onder woorden te brengen. Terwijl de wederopbouw zich voltrok werkte hij onder meer voor Kwatta in de stad waar hij was geboren en getogen. En toch wilde hij naar een oorlogsgebied. „We wisten eigenlijk niks van Ko- rea. Ik denk dat het toch een beetje de zucht naar sensatie was." Als onderdeel van het Regiment Van Heutsz was hij infanterist en chauffeur van diverse voertuigen. Een pittige tijd, slechts onderbro ken door een korte vakantie in Ja pan. Maandenlang zat hij aan het front, tot eind juli 1953 de beschie tingen ophielden en eindigden met een wapenstilstand die tot op de dag van vandaag voortduurt. „Ik heb zelf nog de laatste pa trouille gelopen. Ik zal het nooit vergeten, want op die laatste dag zijn bij een Chinese aanval nog 7 of 8 van onze kameraden omgeko men. Maandenlang geschut, bom bardementen, granaataanvallen. Dag en nacht. En dan houdt het opeens op. Dat was raar." „In die maanden aan het front in met name Nudae heb ik aardig wat jongens van mijn leeftijd moeten wegdragen. Gewond en gesneu veld. Ik heb zelf geluk gehad. Ge lukkig heb ik nooit last gehad van al die ellende die ik daar heb mee gemaakt." Na zijn terugkeer in Nederland kreeg hij nog eens vier kinderen en bleef nog 36 jaar in het leger. In middels is hij na zijn vervroegd pensioen net zo lang thuis als hij gediend heeft en woont hij inmid dels al 56 jaar in een van de witte huisjes op het terrein van de voor malige Seeligkazerne. Zaterdag arriveert hij voor de derde keer in Korea, en evenzoveel keren is het land formeel in oorlog met de buurman. „Ik heb zin in de reis. In 1990 ging ik om mijn over leden kameraden te eren, nu ben ik vooral benieuwd welke maten van toen nog leven. Ik heb nooit spijt gehad van mijn tijd daar." donderdag 27 september 2018 MAGELSE/PIX4PROFS IHETHEflUitóo! Rosé Lokhoff draagt op zijn colbert een onderscheiding uit de Koreaanse Oor log. FOTO RON 'Zin in reis naar Korea Ralph van Wolffelaar - Rosé Lokhoff, oud-militair A Lokhoff in 1953 als vrijwillig militair in Korea, privéfoto Koreaanse oorlog De Koreaanse Oorlog duurde formeel van 25 juni 1950 tot 27 juli 1953 en ging tussen het commu nistische noorden, bijgestaan door China en de Sovjet-Unie, en het westerse zuiden en de bondgeno ten. Op 1 oktober viert Zuid-Korea dat het 70 jaar geleden is (de jaartel ling is er anders) dat de Zuid-Ko- reanen de 38ste breedtegraad (de grens) overtrokken. Lokhoff ontving voor zijn inzet onder andere de Korean War Me- dal en de Combat Rifle. Totaal 4.748 Nederlanders wer den uitgezonden, van wie er 121 omkwamen. Het lot van 4 van hen is nog altijd onbekend.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42