Aanbellen, praatje maken, verkopen! Ook Raad van State kritisch over plannen voor miljoenenproject Tolhoek is klaar voor WK-debuut B i :zj r 1 1'j—1 B§ iJWW Ontwikkelaar Brouwerseiland bv wil tegen het zuidelijke deel van de Brouwersdam, bij Scharendijke, in de Grevelingen eilandjes met ruim driehonderd luxe villa's aanleggen. De gemeenteraad van Schouwen- Duiveland keurde het plan vorig jaar juni goed. Tot grote schrik van onder meer natuurclubs en water sporters. Die stapten naar de Raad van State om het initiatief tegen te houden. Kritische vragen Gisteren was in Den Haag de eerste van twee zittingsdagen. De tegen standers herhaalden hun bezwaren en maakten het, gesteund door kri tische vragen van de rechters, de initiatiefnemers best lastig. Zo ging de Raad van State in op de beoogde locatie. De Brouwersdam is immers een zeewering, en het ministerie mag alleen toestemming geven om daar te bouwen als een project 'in novatief is en er een 'groot maat schappelijk belang' mee is gediend. Woordvoerders van het ministe rie en van Brouwerseiland hadden op de zitting moeite om duidelijk te maken waarom het project zo bij zonder en vernieuwend is. Ze we zen er wel op dat het duurzaam en energieneutraal wordt uitgevoerd, en dat de waterkwaliteit in de Gre velingen erop vooruit gaat. Tegenstanders zien het bijzon dere aspect niet: volgens hen gaat het om het zoveelste recreatiepark aan de Zeeuwse kust. Gert-Jan Trompetter van de Zeeuwse Mi lieufederatie sprak van 'knutselna- tuur' die op de verkeerde plek is ge pland. „Dit is de beste plek om in de dam een getij deninlaat te maken, maar juist daar komen straks eilan den met villa's." Daarnaast is de plek ook nog eens de beste 'windlocatie' van de regio en zelfs één van de beste van Ne derland, vulde Jitske van Popering namens watersporters aan. „De wind is er door de ligging van de dam perfect voor surfers. Er worden niet voor niets Europese- en we reldkampioenschappen gehou den. En nu lijkt het erop dat dui zenden surfers het veld moeten Duizenden surfers moeten het veld ruimen om driehonderd huisjesbezitters een plezier te doen ruimen om driehonderd huisjesbe zitters een plezier te doen." Woordvoerders van de gemeente Schouwen-Duiveland en ontwik kelaar Brouwersdam deden nog tij dens de zitting water bij de wijn. Zo wil Schouwen-Duiveland ervoor zorgen dat het nieuwe strand bij Brouwerseiland straks door middel van een pad openbaar toegankelijk wordt. En de ontwikkelaar wilde wel toezeggen op die plek geen bo men te planten, zodat de wind daar niet te veel wordt tegengehou den. Van Popering reageerde ver baasd. „We praten al sinds 2015 hierover, en al die tijd kon er niets veranderd worden. Nu staan we voor de rechter en is er opeens van alles mogelijk." Overigens was ze niet tevreden met de toezeggingen. „Het is zes honderd meter lopen naar dat strand. Dat is ver met zwaar surf- materiaal." De rechtszaak gaat vandaag ver der. It donderdag 27 september 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl U 0m ZEELAND10 Leerlingen van basisschool 't Vierschip in Arnemuiden stonden gistermiddag te trappelen om langs de deuren te gaan met kinderpostzegels. De kinderen van groep 8 vlogen om twaalf uur de school uit. Ze verkopen niet alleen postzegels, maar ook kaarten, pleisters en een theepakket. Ties San- derse (11) heeft al een tactiek bedacht om zoveel mogelijk geld op te halen. „Zoveel mogelijk aan bellen. En ik ga een praatje maken met de mensen. Dan vraag ik of ze wel eens thee drinken. En dan vraag ik of ze een theepakket willen." Landelijk doen 160.000 kinderen mee aan de Kinderpostzegelactie. Met de verkoop steunen ze ver schillende goede doelen. Het thema van dit jaar is 'een goed thuis voor ieder kind'. FOTO RUBEN OREEL Brouwerseiland onder vuur Verkeerde plek, slecht voor de natuur en helemaal niet zo bij zonder als wordt voorgespie geld. Tegenstanders van Brou werseiland herhaalden gisteren bij de Raad van State hun grie ven tegen de komst van het re creatieproject aan de Brouwers- dam. De kritische vragen van de rechters leken een steuntje in de rug. Jan van Ommen Den Haag - Jitske van Popering, watersporter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29