Hier loopt een kanjer! Veel gemeenten krijgen opvang niet op tijd rond Dit is het nieuwe HZ-gebouw En wie wil, kan het vandaag van binnen en buiten bekijken zeelands De 10-jarige Jade de Lange uit Goes is ernstig ziek. Zij heeft leukemie en ligt in het ziekenhuis voor stamceltransplan tatie. Haar atletiek vereniging AV'56 houdt de 'Kanjerloop' ten bate van een door Jade gekozen doel. De loop heeft die naam, omdat Jade zich als een kanjer door deze voor haar moeilijke tijd heen slaat. Gemeenten zijn sinds 2015 verant woordelijk voor de zorg. Twee jaar geleden eiste het ministerie van Volksgezondheid dat die op 1 okto ber 2018 een goed werkende aan pak zouden hebben. De Zeeuwse gemeenten werken op dit gebied samen op provinciaal en regionaal niveau. Ze zeggen weliswaar een eind op de goede weg te zijn, maar het kan en moet nog beter, was vo rige maand de conclusie van een bijeenkomst in Zeeuws-Vlaande- ren. Vandaag brengt de adviescom missie voor personen met verward gedrag haar eindrapport uit. In op dracht van het ministerie onder zocht een commissie onder leiding van de burgemeester van Hoofd dorp Onno Hoes de aanpak van verwarde personen. „Er is nog een lange weg te gaan", zo luidt zijn eindoordeel. Dat wordt bevestigd door de ge meente Terneuzen. „Omdat een sluitende aanpak een aanpak is van veel partijen, heeft het proces zijn tijd nodig." Omdat een sluitende aanpak een aanpak is van veel partijen, heeft het tijd nodig In het rapport van de commissie Hoes staan voorbeelden van ge meenten in Nederland waar ver warde mensen, onder wie sterk de menterenden, als crimineel wor den afgevoerd in politiebusjes en in de cel gestopt. Het probleem is ook dat deskundigen verkeerde diagno ses stellen en dat er onvoldoende bedden beschikbaar zijn voor men sen die acuut hulp nodig hebben. Verwarde mensen zijn bovendien vaak niet eens in beeld bij de ge meente, omdat ze geïsoleerd leven en zorg uit de weg gaan. Dat is ook in Zeeland een pro bleem, blijkt uit de antwoorden die Zeeuwse gemeenten aan de com missie Hoes hebben gegeven. „Zicht krijgen en houden op de doelgroep", werd door de ge meente Noord-Beveland als een van de belangrijkste uitdagingen genoemd. Vlissingen roerde het probleem van mensen aan die zorg mijden en daardoor pas in beeld komen als het te laat is. De rondvraag van de commissie leert dat de ene Zeeuwse gemeente verder zegt te zijn dan de andere. Borsele, Kapelle en Schouwen- Duiveland toonden zich in de en quête optimistischer over het ha len van de deadline van 1 oktober dan de andere gemeenten. Rei- merswaal en Tholen hebben niet aan het onderzoek meegedaan. Hulplijn Staatssecretaris Paul Blokhuis van Volksgezondheid laat weten dat er een landelijke hulplijn komt, waar bezorgde burgers een melding kun nen doen van bijvoorbeeld een ver warde buurman of familielid. Hij zegt 'tevreden' te zijn over de in spanningen van gemeenten, maar 'er is nergens een goed werkende aanpak' waarbij alle eerdere aanbe velingen zijn opgevolgd. P4 Nieuwsmedia FOTO FAMILIE DE »P2 Aanpak verwarden hapert Het is veel gemeenten niet ge lukt om op 1 oktober een slui tende aanpak voor de opvang van verwarde personen te heb ben. Hanneke van Houwelingen, Marcia Nieuwenhuis en Theo Giele Vlissingen/Den Haag - Gemeente Terneuzen Zonnig en pzc.nl warm Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,35 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1