er niet in vr 16 PSYCHOLOGELD PENSIOENAKKOORD IMPASSE Het kabinet lijkt bereid om de AOW-leeftijd langzamer te verhogen naar 67 jaar. Of minister Wouter Koolmees (Sociale Zaken) er zo in slaagt de impasse rond het pensioenakkoord te doorbreken, is nog maar de vraag. Na een middagje shoppen thuiskomen met een stapel nieuwe kleding, en toch het gevoel hebben dat je geld hebt be spaard. Veel vrouwen kunnen dat. Wanneer een jeans eerst 70 euro kostte, en nu maar 39,95 euro, maken we onszelf wijs dat we meer dan 30 euro hebben bespaard. Overigens maken niet alleen vrouwen die denkfout. Het mense lijk geldbrein is zo geprogrammeerd dat we denken dat de 'van-prijs' iets zegt over de waarde van de broek. De Consumentenbond maakt zich daarom terecht boos over nepaanbiedingen: verkopers verhogen de initiële prijs om een grotere kor ting te suggereren. De bond peilde drie maan den lang de prijzen bij supermarkten, drogiste rijen, bouwmarkten en webwinkels. Vooral de webwinkels gingen vaak de fout in: 26 van de 40 webwinkels hadden nepaanbiedingen, waaronder Fonq, Wehkamp en Otto. Otto deed bijvoorbeeld alsof een geluidsinstallatie was afgeprijsd van 328 euro naar 189 euro. In werke lijkheid kostte het ding 'slechts' 205 euro. De Consumentenbond deed dit onderzoek een paar jaar geleden ook, en toen belazerden web winkels de boel al. Ze ko men er blijkbaar mee weg. Ik vrees dat meespeelt dat Consument wij consumenten al zo vaak onzin voorgeschoteld krij gen dat we er murw van zijn geworden. Of is er ie mand die wél gelooft dat je er jonger uit gaat zien door een antirimpelcrème? Zo'n nepaanbieding lijkt onschuldig. Het product wordt er niet duurder van, terwijl een hoge 'van-prijs' wel een fijn excuus biedt voor onze koopdrang. Toch zijn die nepadvertenties wel degelijk kwalijk. De sluwe verkopers weten dat onze hersenen de originele prijs gebruiken om de waarde van iets in te schatten. We zoeken naar houvast bij het vergelijken van de ene broek met de andere, en de van-prijs lijkt het meeste grip te geven. Die korting voelt immers als een onverwacht cadeau. Aanbiedingen sti muleren de aanmaak van geluksstofjes in onze hersenen: jippie, we hebben een goede deal gesloten. Tenminste, dat denken we. Nepaanbiedingen zijn dan ook illegaal: vol gens de Wet Oneerlijke Handelspraktijken moet de van-prijs daadwerkelijk voorafgaand aan de aanbieding gerekend zijn, en dan niet langer dan drie maanden geleden. Voor het toezicht hierop zijn consumenten afhankelijk van de Autoriteit Consument en Markt (ACM), die bedrijven een boete kan opleggen. De ACM doet dat echter alleen aan de hand van officiële klachten. Bij het vorige onderzoek van de Con sumentenbond wilde de ACM geen stappen ondernemen, omdat de bond geen verzoek had ingediend. Met zo'n toezichthouder zullen de webshops zich gelukkig prijzen. Mocht de Consumenten bond over een paar jaar nog zin hebben om weer een onderzoek naar nepaanbiedingen te doen, dan laat de uitkomst zich raden. is murw geworden van de onzin in reclames Kiadis Pharma Unibail Rodamco Air France KLM Signify Na acht jaar gloort er eindelijk een pensioenakkoord. Of toch niet. Alle Haagse blikken zijn momenteel ge richt op het gebouw van de Sociaal- Economische Raad, waar werkge vers, werknemers en door de rege ring benoemde kroonleden het al maanden, zo niet jaren, proberen eens te worden over een nieuw pensioencontract. De vreemde eend die af en toe aanschuift bij dit poldergezelschap is minister Wouter Koolmees (So ciale Zaken). Hoewel de overheid in principe geen bemoeienis heeft met aanvullende pensioenen - die zijn een zaak tussen werkgevers en werknemers - is de D66-minister een onmisbare partner. Dat komt omdat hij gaat over de AOW, het staatspensioen waarvoor de leef tijdsgrens de afgelopen jaren staps gewijs is verhoogd van 65 naar 66 jaar nu en naar 67 jaar in 2021. Met name de grootste vakcen trale FNV is nog altijd boos over de manier waarop de politiek met die verhoging is omgegaan. In 2010 be zweek de bond bijna nadat toenma lig voorzitter Agnes Jongerius er mee had ingestemd de leeftijds grens van 65 jaar los te laten. In ruil voor een hogere AOW-leeftijd zou de mogelijkheid worden geboden voor een flexibeler pensioen, waar bij mensen die een zwaar beroep hebben in staat zouden worden ge steld eerder te stoppen met werken. De rest is bekend: een regeling voor zware beroepen is er tot op de dag van vandaag nooit gekomen - ook de huidige regeringsploeg wil niet aan een flexibele AOW - en onder druk van de economische crisis besloot het vorige kabinet de verhoging van de AOW-leeftijd ook nog eens te versnellen: al in 2021 ligt de AOW-leeftijd op 67 jaar in plaats van het eerder afgesproken 2025. Bedonderd De FNV voelt zich bedonderd. Daarom probeert de bond via de onderhandelingen over een nieuw pensioencontract het kabinet als nog te dwingen tot concessies. Een Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag. Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 27 september 2018 GO Analisten vinden het biotech- bedrijf onder gewaardeerd. 4ff De winkelvast- goedketen was een van de kop lopers in de AEX gisteren. m Het gerucht dat topman Ben Smith meer in vloed zou krijgen bij KLM doofde snel uit. m Het verlichtings- bedrijf was wederom de grootste daler bij de hoofdfondsen. O De tijd dringt voor een nieuw pensioen Laurens Kok Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16