Wetenschappers zijn het eens: grootste ooit is olifantsvogel EUWS 11 'Factor mens is belangrijk' Verweijen, die vandaag promoveert aan de Radboud Universiteit, be studeerde de Macondo-ramp uit 2010 waarbij een boorplatform ex plodeerde na een grote lekkage. Hij keek daarnaast ook naar situaties op boorplatformen in het Noordzee gebied, waarin het bijna misging. Hij ontdekte dat er weliswaar op technisch vlak veel verbeterd is, maar dat andere aspecten onderbe licht zijn gebleven. Verweijen: „Daardoor kan het zo weer gebeu ren." Hij geeft daarbij wel aan dat de situatie in Nederland anders is als gevolg de Piper Alpha-ramp in 1988, waarbij een explosie 167 men sen van het leven beroofde. De onderzoeker zag dat de olie industrie op meerdere punten din gen heeft laten liggen. Verweijen: „Er kan er nog veel worden verbe terd. Denk aan het menselijke as pect: hoe reageert een werknemer in stressvolle situaties? Maar ook beter kijken naar de werkdruk en de bedrijfscultuur zijn belangrijk om te voorkomen dat het misgaat." De bedrijfscultuur is er volgens Verweijen een met veel lagen, wat invloed had op de reacties na de ramp in 2010. „Het leren van de ramp bleek een machtsstrijd", al dus Verweijen. „Dat heeft invloed gehad op welke lessen geleerd zijn en welke niet. Mensen die wisten dat er iets mis was, hadden niet de ruimte om die kennis te delen. Dan kun je beter iets aan de communi catie doen dan aan de techniek." Om iets te doen aan de blinde vlek van de olie-industrie, is het volgens Verweijen belangrijk dat het personeel op boorplatformen diverser wordt. „Er is veel meer va riatie in mensen nodig om dit soort complexe problemen aan te pak ken. Daarvoor heb je sociologen, psychologen en bedrijfsweten schappers nodig, die ook daadwer kelijk iets te zeggen krijgen." Risicomanagement Verweijen hoopt verder dat niet al leen de direct bij de Macondoramp betrokken bedrijven (BP, Trans- ocean en Halliburton) leren van die ramp, maar de hele industrie. „Door iedereen een training te ge ven in risicomanagement zou je daar grote stappen in kunnen zet ten", aldus de onderzoeker. „Het is uiteindelijk de verantwoordelijk van de hele industrie om te voorko men dat zoiets ooit weer gebeurt." SHELL donderdag 27 september 2018 GO Olie-industrie laat zaken liggen Een olieramp is de grootste nachtmerrie van zowel oliecon cerns als milieuorganisaties. Toch kan het zo weer gebeuren, stelt onderzoeker Bruno Ver- weijen, want: „Het menselijk as pect blijft nog onderbelicht." Karolien Koolhof Nijmegen M De olie-indu strie heeft volgens onderzoeker Verweijen niet veel geleerd van de Macondo- ramp in de Golf van Mexico. FOTOEPA Sieward Veeman, General Ma nager Wells Operations bij Shell, kan zich niet helemaal vinden in de conclusies van Verweijen. „We hebben inder daad verbeteringen doorge voerd in technieken voor diep- waterprojecten en nieuwe re gels opgesteld. Maar aan dacht voor de omgang met mensen was er bij ons altijd al wel. Die menselijke factor is wel nog belangrijker gewor den na de ramp." Veeman ver volgt: „Wij kijken in ons werk constant naar twee dingen: hoe voorkom je gevaren en hoe kom je ze te boven als er wel iets gebeurt?" UITGESTORVEN Olifantsvogel De wetenschap is eruit: dit is de grootste vogel die ooit heeft geleefd. Het is de Vorombe titan, een uit gestorven olifantsvogel die tot duizend jaar gele den leefde op Madagas kar. Volgens het gezag hebbende Britse Zoology Institute komt daarmee een eind aan een al de cennia woedende discus sie tussen wetenschap pers. De onderzoekers analyseerden honderden botten van olifantsvogels uit musea in de hele we reld. Vorombe titan, die drie meter lang kon wor den en meer dan achthon derd kilo kon wegen, bleek overtuigend de grootste. De naam van het dier betekent in het Grieks dan ook niet voor niets 'grote vogel'. Toch bleek het dier niet sterk genoeg om de mens te overleven. Ruim een millennium gele den stierven de olifants vogels uit, na zestig mil joen jaar in de regenwou den van Madagaskar te hebben geleefd. Waar schijnlijk verdwenen ze door menselijk handelen. De mens koloniseerde Ma dagaskar, vernietigde de regenwouden, begon op het dier te jagen en at de eieren op. James Hans ford, een van de betrok ken onderzoekers, noemt het uitsterven van de oli fantsvogel een enorm ver lies voor het grote reus achtige eiland. „Olifants vogels waren hele belang rijke dieren in de evolutio naire geschiedenis van het eiland", schrijft Hans ford. Met hun enorme om vang verspreidden ze via hun ontlasting de zaden van talloze planten over het hele eiland. „Madagas kar lijdt nog steeds aan de gevolgen van hun uitster ven", aldus Hansford. Daarin schuilt ook het be lang van de studie van deze niet meer bestaande dieren, zegt collega-on derzoeker Samuel Turvey. „Het achterhalen hoe het verlies van biodiversiteit is ontstaan, is cruciaal om de bedreigde soorten van nu te kunnen behouden." Olifantsvogels waren ver want aan de struisvogels, maar werden gemiddeld een stuk groter. Vliegen konden ze niet. „Ze waren absoluut niet in staat om hun enorme gewicht de lucht in te krijgen", zegt onderzoeker Hansford. ILLUSTRATIE AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11