8 Brabander Devin trok samen met de Koerden op tegen terreurgroep Islamitische Staat. Nu is hij de eerste Nederlander die zich hiervoor moet verantwoorden voor de rechter. „Ik ben trots op wat ik heb gedaan." •SF* VERVOLGING KOERDISCHE 'STRIJDER' Ik ben daar ook heen gegaan om te zorgen dat IS niet hierheen zou komen evin heeft veel bloed gezien. Te veel. Die keer bij voorbeeld dat IS mortieren liet val len op de bootjes waarmee Koerdi sche strijders een rivier overstaken. „We kregen veel zwaargewonden binnen, vol gaten, een hand eraf. IS doet ijzeren balletjes om de handgra naten om extra slachtoffers te ma ken." Of al die keren dat achtergela ten boobytraps in veroverde huizen hun tol eisten. Zes maanden maakte Devin (28) deel uit van de YPG, de Koerdische strijdgroep die in Noord-Syrië al ja ren tegen IS vecht. De Brabander zegt dat hij zich in december 2or6 aansloot bij een medische unit, die vooral bestond uit Westerse vrijwil ligers. „Omdat ik mensen wilde hel pen, strijders én burgers. Ik wilde geen mensen doodmaken, want dat kan iedere pannenkoek." Nu is hij de eerste Nederlander die door justitie wordt vervolgd voor zijn tijd bij de Koerden. Er zijn waar schijnlijk tientallen Nederlanders die naar Koerdistan trokken en de wa pens oppakten, maar die zaken zijn (nog) niet voorgekomen, of zijn gese poneerd. Het Openbaar Ministerie heeft Devin 'voorbereiding van moord of doodslag in Syrië en/of Irak' ten laste gelegd. „Wij denken dat hij deel heeft genomen aan de gewapende strijd", aldus een woord voerder. De Brabander vindt die vervolging onzin en vertelt daarom zijn verhaal. Om veiligheidsredenen wil hij dat al leen zijn voornaam wordt gebruikt. Hij praat snel en fel. „Ik heb een kort lontje, dat weet ik." In zijn apparte ment hangen twee vlaggen van de YPG, om zijn hals bungelt een han gertje in de vorm van een verenigd Koerdistan. Hij is niet zo groot, maar zijn vuisten zijn indrukwekkend. Het leverde hem in Syrië de bijnaam 'de hamer' op. „Ik ben een Brabantse Koerd en ik ben trots op wat ik heb gedaan." Onrecht Dit is wat hij zegt gedaan te hebben. „Mijn vader is een Koerd, daarom ben ik me in mijn achtergrond gaan verdiepen. Tegelijkertijd hoorde ik steeds meer over de gruwelen van IS. Ik besloot dat ik niet hier mijn leven kon blijven leven, terwijl ik wist wat daar gebeurde. Ik kan niet tegen on recht. En ik ben daar ook heen gegaan om te zorgen dat zij, IS, niet hierheen zouden komen. „Hoe je bij de YPG komt? Je stuurt ze gewoon een e-mail via hun web site. Dan krijg je een heel lange vra genlijst opgestuurd, en instructies over wat je allemaal nodig hebt. Uit eindelijk heb ik het via wat contacten op Facebook geregeld. Daarna stap je gewoon in het vliegtuig naar Irak, van daar word je dan naar Syrië ge bracht. Dat was eind 2016. „Eerst ga je naar de Internationale Academy, speciaal bedoeld voor alle buitenlandse vrijwilligers. Daar krijg je acht uur per dag les: over hun ideo logie, over de geschiedenis van de Koerden, over de gelijkheid tussen man en vrouw, over Abdullah Öcalan (de gevangen leider van de Turks- Koerdische PKK, red) en de taal. Je krijgt wat medische basistraining en ja, ook wapentraining. Je moest tij dens de dagelijkse vergadering ook in het openbaar kritiek op jezelf leve ren. Dat vond ik maar raar." Medisch „Ik wilde bij een medische eenheid geplaatst worden, zodat ik mensen kon helpen, niet doden. Nee, ik ben geen arts, maar heb wel medische ba siskennis. Ik was een van de 'uitsmij ters' van de unit, die de orde moesten bewaken. We reisden achter het front aan, brachten gewonden met ambulances naar het ziekenhuis. Als er gewonde strijders worden binnen gebracht, is het chaos: familie, mede strijders, allemaal willen ze erbij blij ven. Ik zorgde er dan voor dat de art sen hun werk normaal konden doen en assisteerde ze wanneer nodig. „Ik droeg een wapen, er zijn zat fo to's waarop dat te zien is. Die heb ik zelf ook op Facebook gezet. Maar dat was voor zelfverdediging, voor als IS de medische eenheid zou aanvallen. Ik was bij de eenheid in de periode dat er werd gevochten om de Tabqa- dam, uiteindelijk hebben de Koerden die op IS heroverd. Maar ik heb mijn geweer niet nodig gehad om te vech ten. Wel ben ik door scherpschutters beschoten. De eerste dag aan het front vond ik het ergst. Er kwamen dinsdag 25 september 2018 GO 'Ik wil juist geen mensen doodmaken' Avon Senstius van der Meulen en Cyril Rosman Devin: „Dat wapen was voor zelfverdediging." privéfoto

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8