ft Gek haar is gaaf 'Bescherm babi pangang als Nederlands erfgoed' Hoger beroep om schoolfoto 7 KNALLEN MET KLEUR T Knalblauw, violet of roze haar is hot! Op straat, en helemaal op Instagram. „Mensen hebben eindelijk het lef om helemaal zichzelf te zijn." Iris Hendriks (20) bijt even op haar onderlip: 'Ga ik dit echt doen?' Ja, een weelderige roze coupe is wel even wat anders dan haar brave donkerblonde haardos, erkent haarstyliste Mi- chelle Voss (27) van kapsalon Smittenaar aan de Hooigracht in Leiden. Steeds vaker wordt bij haar om een opvallende haarkleur gevraagd. „En echt niet alleen door jonge meiden." Vooral kapsalons in de grote ste den merken de trend. Maar de rest van het land kleurt gestaag mee, beaamt hoofdredacteur Marian Kaak van Coiffure, het vakmaga zine voor kappers. Mensen hebben eindelijk het lef om helemaal zichzelf te zijn, con stateert creatief directeur Mark Melief van Kinki Kappers. „Dat idealisme van de oude garde van 'je werkt bij een bank en mag geen roze haar hebben' is verleden tijd." Ook krijg je niet langer een stem pel opgedrukt als je een apart of flitsend kapsel hebt. „Vroeger hoorde je vast bij een groep got- hics of skaters als je zilver haar had. Nu maak je gewoon een fa- shion statement als je rondloopt met allemaal grijstinten en pastel erdoorheen, of met felle kleuren." Reken maar dat een meisje van 18 jaar, dat met een lichtblauwe Franse bob op straat loopt, dage lijks commentaar krijgt. Maar vol gens Melief, die met zijn Kinki- salons al sinds de jaren 80 vecht om meer kleur op straat te krijgen, is dat vooral positief. „Zo van 'oh, dat je dat durft'. Je moet wel ballen hebben om met je kop omhoog, zo trots als een pauw met die kleur te lopen." En het kan snel gaan. Nu hebben we het met lichtblauw haar nog over iets unieks, maar over drie jaar kan dat zomaar an ders zijn. „Dan is blauw het nieuwe blond." Divarood Volgens sterrenkapper en -stylist Leco van Zadelhoff doen vooral pasteltinten het goed. „We zitten nu in de pastelfase. Maar je kunt er vergif op innemen dat bin- Ga ik dit echt doen? Wauw! nenkort felle kleuren weer hip zijn. Je ziet nu al extremiteiten in de vorm van zes kleuren in je haar, een heuse regenboog. Maar bij voorbeeld ook divarood. Er is ei genlijk niet echt meer een rode draad. Alles mag." Tegenwoordig kan er ook veel meer, dankzij nieuwe technieken en producten. „Als je vroeger met je kop in de blondeer ging hangen, dan wist je zeker dat je drie maan den later nog steeds stekeltjes op je hoofd had zitten", weet Van Zadelhoff nog goed. Dat is niet meer zo. Je kunt veel vaker van haar kleur wisse len. En het is toegankelijker, waardoor je ook veel jonge mei den met een leuke, gekke kleur in hun haar ziet lo pen." Als Melief op Instagram kijkt naar trendsetters, dan is geel dé kleur. „Een heel heftige kleur, maar zó gaaf." Al staat of valt alles met hóe de kleur in je haar zit. „Een heel heftig kapsel met een felle kleur is geen fashion, maar Pipo de Clown. Ik heb het over een mooie klassie ke bob met een vleugje pastel, een accentje roze erdoorheen. Dat is gewoon bloedmooi", aldus Melief, die denkt dat deze trend een lange houdbaarheidsdatum heeft. Niet iedereen is enthousiast. Topvisagist en haarstylist Mari van de Ven hoopt dat het om een 'gril letje' gaat, dat snel overwaait. Ook Van Zadelhoff grijpt niet zo snel naar roze, geel of groen. „Maar hé, als jij juli of conjidence bent, gooi die kleur erin. Laat je vooral niet leiden door wat hoort en doe waar jij zin in hebt. Als je behoefte hebt om op je vijftigste met smurfen- blauw haar te lopen: do it! Rock it!" De Dordtse Iris bekijkt onder tussen haar nieuwe roze lokken in de spiegel van de kapsalon. „Wauw!" AMSTERDAM Babi pangang dreigt te verdwijnen. Daarom moet het gerecht Nederlands cultureel erfgoed worden, vindt stichting Meer dan babi pangang, Nederlands erfgoed? Babi pan gang serveren ze in Chinees-In dische restaurants. Maar het is een Nederlands gerecht. Het is hier bedacht en alleen in ons land te eten, zegt San Fu Mal- tha, initiator van de stich ting en produ cent van de fdms Zwart boek en Alles is Liefde. „Babi pangang is niet weg te denken. Toch verdwijnen de restaurants: in 2008 telde Neder land 2.123 Chinees-Indische res taurants, nu zijn dat er 1.734. Dat bedreigt het voortbestaan van babi pangang." Waar het gerecht vandaan komt, zoekt regisseuse Julie Ng uit in de documen taire Meer dan babi pangang. Om die te kunnen betalen, loopt een crowdfun- dingsactie. In totaal is er 15.000 euro no dig. „We hopen de film eind 2019 te kunnen vertonen." De school moest vorig jaar een schadevergoeding betalen, omdat de schoolfotograaf op de dag van het offerfeest was besteld. Een isla mitische moeder eiste 10.000 euro schadevergoeding van de Maria Montessorischool, omdat de schoolfotograaf op de dag van het offerfeest kwam terwijl de kinde ren met hun ouders in de moskee zaten. De rechter stelde de vrouw in het gelijk, maar veroordeelde de school tot het betalen van een veel lager bedrag, 500 euro. De school is niet in beroep ge gaan vanwege het geld, benadrukt bestuursvoorzitter Wiely Hen- W Haagse scholen: gevolgen voor onderwijs zijn anders niet te overzien dricks van scholenkoepel De Haagse Scholen. „Het gaat ons om het principe. Deze uitspraak heeft een enorme reikwijdte, de gevol gen voor het héle onderwijs zijn niet te overzien. Stel dat een reken les samenvalt met Jom Kipoer, dan kunnen joodse ouders straks ver vangende lessen eisen." Daarnaast strookt de veroordeling voor dis criminatie volgens Hendricks niet met de identiteit van de openbare school. Door 'één vergissing' blijft dat beeld nu echter wel hangen, vreest hij. De moeder staat nog pal achter haar aanklacht. Haar dochters, die inmiddels op een islamitische school zitten, hebben volgens haar erg geleden onder de uitsluiting. „Mijn hart brak toen mijn dochter tegen me zei: 'Mama, ik sta niet op de foto met de juf", vertelde zij vandaag snikkend aan het hof. „Maar als er eerder excuses door de school waren aangeboden, hadden we hier niet gezeten, dat zweer ik." Het hof doet begin december uitspraak. dinsdag 25 september 2018 GO Simone van Zwienen -Iris Hendriks De Haagse Maria Montessori school ging gisteren in hoger beroep tegen het schoolfoto- vonnis. Niet om de boete, maar om het principe. Julia Broos Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7