OZCAN AKYOL Kosten nieuwe babyregel op bord laagste inkomens H 899 stipreizen.nl M 088 - 70 70 600 (StlP EROP UIT MET STIP... Hoogtepunten Israël Italië - IJmuiden r €70 6 Column Toen ik gisteren in de auto zat en naar de radio luis terde, hoorde ik - niet voor het eerst - een presentatrice wor stelen met haar woordkeuze. Ze vroeg aan een gast wat de rol van de 'blanke Nederlanders' was, maar corrigeerde meteen zichzelf, een beetje geschrokken, door te zeggen dat ze eigenlijk 'wit' had bedoeld. Wie de integratie- en identi teitsdebatten al een poos volgt, moet gezien hebben dat de taal eveneens in beweging is, aange wakkerd door een fanatieke groep denkers en activisten, die zich vooral thuis voelt aan de linker kant van het politieke spectrum. woord 'blank' besmeurd is, van wege de historische connotatie, waarbij mensen met een donkere huidskleur als inferieur werden beschouwd. Hoofdredacteur Marcel Gelauff van de NOS ver klaarde eerder dit jaar: 'Blank roept associaties op met rein en schoon. Zwart is dat dan blijkbaar niet.' Daar valt wat voor te zeggen. Het probleem is echter: niemand heeft écht een witte huid. In veel debatten over minder heden worden termen geleend uit Amerika, om ze vervolgens letter lijk te vertalen en aan anderen op te dringen. Dat doen zowel pro- gressievelingen als mensen die zich conservatief noemen - als ik een avond vanuit antropologisch oogpunt naar Fox News kijk, weet ik meteen waar rechtse mensen hun jargon hebben gepikt. Neem bijvoorbeeld 'SJW'ers' (social justice warriors). In sommige geval len kan dat werken, maar even vaak slaan we de plank mis. Dat zo veel welwillende mensen nog steeds wor stelen met het idee dat ze zichzelf 'witte man' moeten noemen, in plaats van 'blank', laat zien dat deze termino logie simpelweg niet steekhou dend is. In de Engelse taal is 'wit' multi- interpretabel. Hier niet. 'White' gaat in dat taalgebied ook over mensen, wij denken bij 'wit' niet aan wezens, maar toch vooral aan de kleur van de wanden in onze woonkamer. heeft deze trend ook gesignaleerd. Op hun site staat: 'Of wit op ter mijn wel of niet breed geaccep teerd wordt als vervanger van blank, zal de tijd uitwijzen.' We zijn inmiddels verder. Het gebruik ervan werd twee jaar geleden aan gemoedigd, met hulp van geves tigde media, maar nog steeds komt het onnatuurlijk over. Mensen kunnen het zich niet eigen maken. De taal beweegt zo gezegd, maar alleen bij voldoende draagvlak blijft ze hangen. Dat lijkt in dit geval niet aan de orde. Het probleem is: niemand heeft écht een witte huid Voorzitter Gjalt Jellesma van ouderorganisatie Boink denkt dat het effect van de babymaatregel op de laagste inkomens het grootst is. „Maar we weten pas in het eerste kwartaal van 2019 wat ouders precies gaan betalen." Kinderopvang De Kleine We reld verwacht het uurtarief met zo'n 10 procent te moeten verho gen. Directeur Erik Vlutters: „Het ministerie gaat ervan uit dat we de extra kosten opvangen door meer peuters aan te trekken of met de buitenschoolse opvang, maar zo werkt dat niet. Het gros van de kinderen komt als baby en groeit door naar de peutergroep. Je hebt niet ineens een lading extra peu ters. En niet alle kinderdagverblij ven hebben een bso." Daarbij komt dat de meeste gebouwen niet geschikt zijn om veel extra kinderen op te vangen. Ook verwachten kinderdagver blijven langere wachtlijsten voor baby's, omdat er minder plekken komen. Verantwoordelijk staatssecreta ris Tamara van Ark belooft een vinger aan de pols te houden en de kosten te monitoren. Want ook uit een controle van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bleek dat de babymaatregel zo'n 4 procent extra kost. Babymaatregel heeft grootste effect op laagste inkomens Volgens onderzoeker Ed Buiten hek gaat ze echter te veel uit van gemiddelden en is de praktijk weerbarstig. „Het CBS heeft slechts geteld hoeveel baby's er in Nederland zijn en daar heeft Van Ark vervolgens een wiskundige formule op losgelaten. Die houdt geen rekening met groepsindelin gen, de regel om vaste gezichten op een groep te hebben en het aantal leidsters dat er nu al is. Ik heb geen behoefte aan onenigheid maar als het niet klopt, klopt het niet." nu v.a Rechtstreekse vlucht per Transavia nu v.a.\JpS^ x'I f ui I -ffÖ JAAk reizen nl dinsdag 25 september 2018 GO @ÖzcanAkyol Witte man Ze kunnen uitleggen dat het Het Genootschap Onze Taal Door de strengere regels voor de opvang van baby's zijn ouders volgend jaar waar schijnlijk veel meer geld kwijt aan de kinderopvang. Maar hoeveel meer, dat weet nog niemand precies. Ellen van Gaaien Den Haag Sterk in prijs verlaagd! 619 Lokale Nederlands sprekende reisleiding Per boot over het meer van Tiberias O.a. Nazareth, Kaper naum en Jeruzalem Een unieke rondreis met Stip Reizen langs de hoogtepunten van Israël voor een wel héél scherpe prijs! Per comfortabele touringcar reist u samen met een groep, gedurende 8 dagen langs onder andere Nazareth, Kapernaum en Jeruzalem. Laat u betoveren door de schitterende natuur, heilige steden, diverse kerken en bijzondere opgravingen. De reissom is inclusief vliegreis Eindhoven-Tel Aviv v.v., rondreis per comfortabele touringcar, overnachtingen in diverse 3-sterrenhotels o.b.v. logies en ontbijt, een leuk excursieprogramma en lokale Nederlandssprekende reisleiding. Gaat u met ons mee op ontdekkingstocht door Israël? zie stipreizen.nl/ilhvib 12-daagse cruise per 4* Costa Mediterranea Ind. vliegreis, transfer en fooien Vertrek 27 mrt. 2019 Aankomst in Nederland O.a. Marseille, Barcelona en Lissabon Le Havre Savona tir.MM - Marseill Lissabon a, f fc?Wcv Kijk voor nog méér reizerToponzê^ebsite! Ontdek samen met Stip Reizen diverse bijzondere bestemmingen tijdens deze 4-sterren cruise van Italië naar IJmuiden! De Costa Mediterranea doet onder andere prachtige steden als Barcelona, Lissabon en Harwich (Londenl aan. Deze zéér scherp geprijsde reissom is inclusief vliegreis per KLM, transfer, 12-daagse cruise met volpension en fooien/hotelservice bijdrage t.w.v. 110 per persoon! Normaal gesproken betaalt u al snel €1299 voor deze reis! Bij ons is deze al te boeken vanaf €899 per persoon! Grijp deze kans nu! Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer/hut excl. Calamiteitenfonds van €2,50 reserveringskosten €35 per boeking. Onze prijzen en kortingen zijn onderhevig aan vraag aanbod en beschikbare voorraden en zijn een momentopname. Dat betekent dat ten tijde van boeking de kortingen en prijzen dagelijks kunnen variëren. Op onze website vindt u te allen tijde de juiste prijzen en kortingen. Kortingen zijn reeds in bovenstaande prijzen verwerkt en alleen geldig op stipreizen.nl of via ons Contact Center. Op deze reizen zijn de ANVR reizigersvoorwaarden van toepassing. Bekijk alle voorwaarden op stipreizen.nl/actievoorwaarden. Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6