'Smokkelaars Libië in 't nauw' Dure olie drijft benzineprijs dit najaar 'richting de 2 euro' Berechting zou nu mogelijk zijn 5 Ze kunnen geen kant meer op met hun bloedgeld. Hun rekeningen worden bevroren, internationaal reizen kan niet meer en geen bank mag hen nog een lening of een creditcard verstrekken. Althans, dat was de bedoeling toen Neder land deze zomer in de VN Veilig heidsraad in New York voor elkaar kreeg dat zes criminelen die in Li bië in mensen handelen interna tionale sancties opgelegd kregen. Het is een primeur: nooit eerder golden zulke sancties voor men sensmokkelaars. Diplomaten be schouwen het als een van de suc- cesjes van het Nederlandse lid maatschap van de Veiligheidsraad dit jaar. Het kostte wat duwen en trek ken, met name aan Rusland, maar uiteindelijk gingen alle vijftien le den overstag, mede onder druk van een schokkende reportage die CNN maakte op een Libische sla venmarkt. Daarin is te zien hoe migranten uit onder meer Nigeria als dwangarbeiders verhandeld worden voor niet meer dan 400 dollar. Journalist Nima Elbagir ging undercover als migrant en kreeg het advies zich niet te ver zetten als ze zou worden ver kracht. Het Nederlandse OM heeft dos siers opgesteld over de criminelen achter zulke praktijken. Het gaat om vier Libiërs en twee Eritreeërs, die onder meer Eritreërs smokkel den met eindbestemming Neder land. De zes jonge mannen wer den puissant rijk van mensenhan del, uitbuiting van migranten en afpersing van hun families, alles met veel geweld. Een van de smokkelaars onderhield banden met IS, een ander verkocht vrou wen als seksslaven. Volgens het OM waanden ze zich 'onaantast baar'. De dertigers investeerden wereldwijd in vastgoed. Onaantastbaar Die tijd is voorbij - het nieuws dat ze in het VN-hoofdkantoor op een straflijst zijn gezet heeft hen be reikt. Het tast hun onaantastbare status aan, is de hoop. „We zien dat ze zich in een hoek gedreven voelen", zei minister van Buiten landse Zaken Stef Blok gisteren op een bijeenkomst met ministers en diplomaten in New York. „En niet alleen die zes. Andere mensen handelaren voelen de druk nu ook: hun bedrijfsmodel is plotse ling in waarde gedaald." Hij roept de rest van de wereld op meer vaart te zetten achter het bevriezen van rekeningen en het instellen van reisverboden voor de zes. Nederland gaat een internati onaal netwerk oprichten om hun vermogen op te sporen. Dat is niet makkelijk - ze gebruiken valse identiteiten en opereren in wette loos Libië. Volgens Mark Shaw, directeur van het Global Initiative Against Transnational Crime, heeft een van de zes gestrafte smokkelaars zijn activiteiten weer hervat. „De schok ebt weer weg." Blok vindt de maatregelen hoe dan ook een belangrijk signaal. „Weet dat we jullie in het vizier hebben", zo waarschuwde hij de criminelen. Nederland hoopt door mensen smokkel aan te pakken ook onge regelde migratie naar Europa te verminderen. te sporen via berichten van zijn kinderen op sociale media. Hij blijkt zijn oude dag te slijten in de staat Virginia in de VS. Schmeitz zoekt hem op, samen met de documentairemakers van Zembla. De 79-jarige oud-kolonel doet open. Boos schreeuwt hij dat de journalisten weg moeten gaan, dat hij niks te maken heeft met de dood van hun vier collega's. „Die reactie was te verwachten", zegt Schmeitz. „Hij gaat natuurlijk niet vertellen dat hij opdracht heeft ge geven tot een oorlogsmisdaad. Ik hoop in elk geval dat hij na die con frontatie een paar slapeloze nach ten heeft gehad. Nederland heeft een uitleveringsverdrag met de VS. Misschien volgt na al die jaren nu alsnog gerechtigheid." De moord op de vier IKON-jour- nalisten was destijds voorpagina nieuws in de hele wereld. Vooral in Nederland zorgde het incident voor grote beroering. Bij het Ame rikaanse consulaat in Den Haag waren demonstraties. De bloederige burgeroorlog (1979- 1992) in El Salvador tussen het mi litaire bewind en de linkse gueril- labeweging FMLN kostte meer dan 70.000 mensen het leven. Amerika steunde het mili taire bewind uit vrees voor het communisme. Veel Europeanen sympathiseerden met de arme boerenbevolking in het land, die door de junta werd onderdrukt. De guerrillastrijders wilden hen bevrijden. Een waarheidscommissie van de Verenigde Naties conclu deerde in 1993 dat het leger de vier journalisten met opzet in een hinderlaag had gelokt en heeft doodgeschoten. Kolonel Mario Reyes Mena was volgens de commissie verantwoordelijk voor het moordplan. De Salvadoraanse autoriteiten hebben de zaak altijd afgedaan als een ongelukkige sa menloop van omstandigheden. Twee jaar geleden is die wet ech ter afgeschaft. Dat heeft de deur geopend voor nieuw onderzoek. Gert Kuiper, de broer van de doodgeschoten journalist Jan Kuiper, heeft begin dit jaar in El Salvador aangifte gedaan tegen kolonel Reyes Mena. Het uitleve ringsverdrag tussen Nederland en de VS, waar Reyes Mena nu woont, zou het mogelijk maken om hem hier te berechten. Het OM in Nederland heeft be vestigd dat er al vijfjaar een straf rechtelijk onderzoek naar de zaak loopt. Het OM had dit aanvanke lijk niet willen melden, 'omdat dat het verzamelen van bewijs en achterhalen van de waarheid zou bemoeilijken'. Met name de nieuwe sancties die president Trump heeft aange kondigd voor Iran, dreigen de al hoge prijzen -1,784 euro is de hui dige adviesprijs voor benzine en 1,473 euro voor diesel - op korte ter mijn verder te doen stijgen. Vanaf november vallen daardoor wereld- Stijging benzineprijs 1,70 €1,69 1,60 1,50 1,40 1,30 2016 2017 2018 wijd ruim twee miljoen vaten olie per dag weg. Twee grote oliehandelaren, Mer- curia Energy Group en Trafigura Group, meldden gisteren dat de olieprijs kan oplopen tot 100 dollar per vat. Een vat Brent olie doet mo menteel al bijna 80 dollar, bijna dubbel zo veel als medio vorig jaar. Record „De pompprijzen stijgen al een jaar en liggen nu slechts enkele centen onder het record van oktober 2012", zegt Van Selms, die met United Consumers dagelijks alle prijzen monitort. Destijds moest 1,895 euro voor een liter Euro95 worden neer geteld en 1,560 voor Diesel. Naast Iran ziet Van Selms meer nadelige ontwikkelingen. „Oliepro ducent Venezuela ligt op zijn gat door alle problemen daar, bo vendien komt de winter eraan, wat de olieprijzen doorgaans ook op drijft." Hij wijst erop dat de OPEC eerder al productiebeperkingen overeenkwam om de olie duurder te maken. Een andere factor is de koers van de euro. Die is sinds februari onge veer 7 procent gezakt ten opzichte i Sancties tegen Iran, dure dollar, afspraken OPEC-landen en 'Venezuela' worden als oorzaken gezien van de dollar, hoewel de Europese munt recent weer wat opveert. „Ruwe olie wordt afgerekend in dollars. De sterkere dollar resulteert dus in een hogere olieprijs." Dollars Netto gaat het om enkele dollars per vat. Als een vat olie door de 100 dollar breekt, zou de gevreesde 2 euro grens voor een liter wel eens snel geslecht kunnen worden. „Elke dollar erbij, is een cent extra aan de pomp, met name als het structureel is", stelt Van Selms. Met een adviesprijs van bijna 1,90 euro voor Euro95 is de 2 euro dan erg dichtbij. „Weliswaar geven veel exploitanten tot 10 cent korting, maar dan kan het dus hard gaan." ERLANDS dinsdag 25 september 2018 Stef Blok heeft de strijd aange bonden met meedogenloze Libische mensenhandelaren. Ze voelen zich in de hoek ge dreven nadat Nederland zorgde voor internationale sancties. Hij zei dat gister avond bij de VN in New York. Karlijn van Houwelingen New York Stef Blok bij de VN. FOTO EPA De vier Nederlandse journa listen, enkele dagen voordat ze in San Salvador in een hinder laag liepen van het Salvado raanse leger. Vlnr: Jan Kuiper, Koos Koster, Joop Willemsen en Hans ter Laag. fotoikon Tot voor kort maakte een am nestiewet in El Salvador het niet mogelijk daders van misdaden tij dens de burgeroorlog te straffen. Automobilisten wacht een duur najaar aan de pomp. Meerdere ontwikkelingen drijven de olie prijs naar de 100 dollar. Het prijsrecord van benzine uit okto ber 2012 kan eraan gaan, ver wacht benzine-watcher Paul van Selms van UnitedConsumers. David Bremmer Eindhoven Gemiddelde pompprijs Euro95 OQQQ SAtwt 1982: kruizen als protest bij de Amerikaanse ambassade in Am sterdam. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 5