7 '•'öSsv?'" Ik werk op VSchouwen- Duiveland Yolanda Smits- Melsen (61) is al 27 jaar assistente in de huisartsenpraktijk in Oosterland. Dat is een kwestie van 'meewerken in het eigen bedrijf', want haar man Roland Smits is de huisarts. Het was van begin af aan de afspraak: als haar man een eigen huisartsenpraktijk begon, zou Yolanda haar baan opzeggen en hem gaan assisteren. In juni t99i was het moment daar. „Nadat Roland eerst in Sint- Annaland waarnemend arts was geweest, kon hij in Oosterland de praktijk van dokter Speelman sr. overnemen. Ik had pedagogie gestudeerd, maar werkte tot die tijd op de verkoopafdeling van een ijzer- en staalbedrijf. Ooster land was een bewuste keus: een plattelandspraktijk met toen nog verloskunde, een consultatiebu reau en - nu nog steeds - een apotheek aan huis", vertelt Yo landa. Zij benadrukt alles in de prak tijk te hebben geleerd en altijd samen met een van de professio nele doktersassistentes diensten te draaien. Daarnaast verzorgt ze zelf ook de volledige administra tie en dat werk is er in de loop der tijd niet minder op gewor den. „In de drukste jaren draaide ik ruim 35 uur per week. Nu zijn er veranderingen op komst, zijn we langzaam aan het afbouwen en werk ik nog zo'n 20 uur per week. Het apotheekwerk is nu eenvoudiger geworden. Vroeger moest er veel meer zelf worden bereid: capsules en zalfjes ma ken. Nu worden veel medicijnen kant-en-klaar aangeleverd. Het is prettig patiënten met hun recept van de dokter direct ook hier aan de balie te kunnen helpen. De praktijk gaat 's ochtends om 8.30 uur open. Dan hebben we als as sistentes een taakverdeling: tele foon, baliewerk, apotheek. Als We moeten ons soms verdedigen: niet wij willen mensen geld uit hun zak kloppen patiënten bellen, is het zaak op basis van een gesprekje in korte tijd de juiste inschatting te ma ken: moet de arts zelf komen? Kan de patiënt naar het spreek uur komen? Moet er direct iets gebeuren? 'Triageren' heet dat met een vakterm, zo'n snelle in schatting maken." Na de middagpauze is de prak tijk weer geopend van 14.00 tot 17.00 uur. Vaak staat Yolanda dan aansluitend nog een uur paraat als 'telefoonwacht', want pas vanaf 18.00 uur neemt de Huis artsenpost in Zierikzee de dienst over. Ze herinnert zich het gehaast om op tijd thuis te zijn vroeger toen de drie dochters nog klein waren. „Als dan bijvoorbeeld de zwemles uitliep, werd ik zenuw achtig niet voor vijf uur thuis te zijn, terwijl Roland dan al op huisbezoek bij patiënten was." Het werken in een klein team met de andere assistentes vindt zij nog steeds heel plezierig. Ook het contact met de patiënten spreekt haar aan. Al moet ze tot haar spijt constateren dat er te genwoordig in toenemende mate wordt geklaagd over de steeds maar hoger wordende kosten voor gezondheidszorg. „We moeten ons soms verdedi gen dat niet wij de mensen geld uit hun zak willen kloppen." Met een praktijk aan huis wil len werk en privé wel eens door een lopen. „Ik ben er beter in die grens te trekken dan Roland. Hij zegt in de praktijk weieens 'liefje' tegen me. Fijn natuurlijk, maar het hoort niet. Gelukkig hebben de collega's er geen en kele moeite mee dat ik als echt genote ook assistente ben. Ten minste dat heb ik nooit ervaren." De op handen zijnde verande ringen: het echtpaar verhuist binnenkort naar Zierikzee, Ro land blijft nog een jaar huisarts in een maatschap met dochter Marleen die hem uiteindelijk op volgt en de praktijk daarna voortzet met een nieuwe collega. dinsdag 25 september 2018 SD In de nieuwe, wekelijkse rubriek Ik werk op Schouwen-Duiveland vertelt een werknemer over zijn werk op het eiland. In de eerste af levering: Yolanda Smits-Melsen van de huisartsenpraktijk in Ooster- land. Ali Pankow Oosterland -Yolanda Smits-Melsen, doktersassistente In de huisartsenpraktijk geldt een dagelijkse taakver deling voor de assistentes: baliewerk, telefoon, apotheek. FOTO'S DIRK-JAN GJELTEMA A Yolanda Smits-Melsen heeft het vak in de praktijk geleerd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50