Stel zat in Turkije vast wegens diefstal 4 dagen Moers (de)**** IÉ 4 IKON-JOURNALISTEN HINDERLAAG SAN SALVADOR 36 jaar na de verbijsterende moord op Nederlandse journalisten in El Salvador heeft tv-programma Zembla de opdrachtgever opgespoord. Jan Schmeitz was in 1982 collega van het viertal. Hij hoopt dat de Salvadoraanse kolonel nu alsnog wordt berecht. De avond voor zijn collega's door zeefd worden met kogels, drinkt Jan Schmeitz nog een biertje met ze in Hotel Alameda in San Salvador. In het door een bloederige burgeroor log verscheurde land was het Ala meda de uitvalsbasis voor journa listen van minder bedeelde omroe pen, vertelt de Latijns-Amerikacor- respondent. „We waren elkaar daar de jaren ervoor vaker tegengeko men. De oorlog was toen voorpagi nanieuws, er naderden verkiezin gen. We discussieerden of het veilig was om guerrillagebied in te gaan." Voor omroep IKON zouden Koos Koster, Hans ter Laag, Jan Kuiper en Joop Willemsen het leven van twee families filmen: één in de door het regeringsleger gecontroleerde stad, één op het door communistische guerrillastrijders veroverde platte- Ik was wel wat gewend, had veel lijken gezien. Maar dit waren mijn collega's werd opgetrokken. Maar een paar nachten later kreeg ik dreigende te lefoontjes. Dat er een vijfde doods kist klaarstond. De volgende dag stuurde de Amerikaanse ambas sade een auto om me naar het vlieg veld te brengen." Amerikanen Al die jaren is Schmeitz de zaak blijven volgen. Zo ontdekte hij dat er Amerikaanse militairen aanwe zig waren in de kazerne van waar uit kolonel Mario Reyes Mena (die al in 1993 werd genoemd, zie kader) de opdracht tot de hinderlaag moet hebben gegeven. Waren zij op de hoogte? Daar heeft het alle schijn van, blijkt uit een documentaire die Zembla gisteravond uitzond. Het tv-programma wist Reyes Mena op land. Een paar dagen eerder was de filmploeg gearresteerd. Ze waren na een ondervraging weer vrijgela ten, maar hun foto had in de krant gestaan. De autoriteiten beschul digden de Nederlandse journalis ten ervan handlangers van de vij and te zijn, omdat ze contact had den met de guerrillastrijders. Hoewel hij zelf al vaker in guer rillagebied was geweest, raadde Schmeitz zijn collega's af er te gaan filmen. „Na hun arrestatie en de krantenfoto vond ik het een groot risico. Maar hun ploeg was ervaren en goed bekend met de situatie. Ze besloten toch te gaan. Ik heb ze mijn busje geleend." Op de afgesproken plek ontmoet de IKON-filmploeg de guerrillagid- sen die hen de weg zullen wijzen. Te voet verlaten ze de doorgaande weg. Nog geen kwartier later worden ze vanaf de heuvels onder vuur worden genomen. Het blijkt een hinderlaag van het Salvadoraanse leger. De volgende ochtend krijgt Schmeitz een telefoontje van de Amerikaanse ambassade. In het mor tuarium moet hij zijn collega's iden tificeren. „Ik was wel wat gewend, had mijn portie lijken in de burger oorlog al wel gezien. Maar dit waren mijn collega's. Koos had me het jaar ervoor nog geholpen, toen mijn va der was overleden. Gaf me, pats- boem, zijn vliegticket, zodat ik met een naar Nederland kon. Als collega's hielpen we elkaar uit de brand." Wie was verantwoordelijk voor deze moordpartij? De autoriteiten spraken van een toevallige schiet partij, maar Schmeitz had aanwij zingen dat er opzet in het spel was. „Ik was erop gebrand te achterhalen wat er gebeurd was, voor er rook Uit het onderzoeksdossier blijkt dat het echtpaar (59 en 62) de dief stal bekend heeft en ook spijt heeft betuigd. Nu ze terug zijn in Neder land, blijven ze volhouden dat ze niet weten waarom ze zijn opge pakt. „We herkennen ons niet in dat verhaal. We willen er verder ook niet meer aan herinnerd wor den. Het was de zwartste periode uit ons leven", zegt de man van het echtpaar. Uit het dossier dat een advocaat op verzoek van deze krant heeft in gezien, blijkt de diefstal op came rabeelden te zijn vastgelegd. Een Israëlische toerist vergat op het vliegveld Sabiha Gökcen in Istan- boel zijn portemonnee, nadat hij had afgerekend in een taxfree winkel. De Israëliër ging terug naar de kassa, maar zijn portemon nee was weg. Het winkelpersoneel bekeek daarop de beelden van de bewa kingscamera's. Daarop was vol gens het dossier te zien dat het Leersumse stel achter de man stond. De vrouw pakte de achter gelaten portemonnee, gaf die aan haar man, waarna het stel wegliep. De gewaarschuwde luchthaven- politie arresteerde vervolgens de vrouw in de wachtruimte voor de terugvlucht naar Nederland, de man werd op het toilet opgepakt. Het stel zou bekend hebben, be tuigde spijt en heeft de portemon nee aan de eigenaar teruggegeven. Het stel werd na de bekentenis in de cel gezet. Dat viel middenin de vakantieperiode in Turkije, waardoor ze ruim een maand in de cel zaten. Twee weken geleden werden ze weer vrijgelaten met de restrictie dat ze het land moesten verlaten en vijfjaar niet meer wel kom zijn. Desondanks wordt er op 6 no vember een strafproces gehouden over de zaak. Op diefstal staat maximaal vij f j aar cel. www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cPg 3 dgn Twente diner 3 dgn Zeeland diner dinsdag 25 september 2018 Kolonel die opdracht gaf voor moord opgespoord Annemieke van Dongen Rotterdam - Jan Schmeitz, journalist Een Leersums echtpaar dat eind juli in Turkije werd gearres teerd en ruim een maand in de gevangenis zat, wordt verdacht van diefstal van een portemon nee van een Israëlische toerist. Ivar Penris Mare Guillet Leersum Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Net over de grens nabij Düsseldorf, Duisburg en de bekende Oranje fietsroute! 3 nachten incl. ontbijt in 4* Van der Valk Moers (8,2) Gratis wifi, parkeren en welkomstdrankje Tip: Kerstmarkt Oberhausen van 16 nov. t/m 23 dec. Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst! 3* Fletcher De Grote Zwaan (7,8) 3* Hampshire - City Terneuzen (7,6) 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. uitgebreid ontbijt lx 3-gangen diner lx 2-gangen diner "7/1 50 Gratis parkeren en wifi O w Gratis parkeren en wifi M

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4