Jan Wolter Wabeke: geroemd raadsheer, maar ook omstreden Eerst aanbellen voor Brabants frietje: cafetaria's doen deur op slot 3 Advocaat antirooklobby: nieuwe voorzitter moet zich goed kunnen inlezen PROFIEL Wabeke werd ervan beschuldigd vooringenomen te zijn over de ta- bakszaak, omdat hij tijdens een privé-etentje op neerbuigende toon zou hebben gezegd dat 'roken ieders eigen verantwoordelijkheid is'. Pre cies het argument waarmee het Openbaar Ministerie in februari uit legde waarom het de tabaksindu strie niet strafrechtelijk zou vervol gen. SRaadsheer zegt dat wat er wordt geschreven 'hem zeer aangrijpt en irriteert' Diverse partijen startten daarna een artikel 12-procedure bij het ge rechtshof Den Haag om het Open baar Ministerie opdracht te geven alsnog tot vervolging over te gaan. De tabaksindustrie zou naar het oordeel van de aangevers sigaretten bewust verslavend maken. En ro ken zou vanwege deze zware versla ving geen eigen keuze zijn. Wabeke kreeg donderdag een brief van advocaat Bénédicte f Ficq, die de aangevers tegen de tabaksindustrie bijstaat. Daarin zeggen zij geen vertrouwen te hebben in een onpartijdige behan deling van de artikel 12-zaak, zolang Wabeke erbij betrokken is. Ficq hoorde van Wabekes uitspraken, omdat zij een van de andere aanwe zigen op dat etentje kent. Ficq en co. vroegen Wabeke zich terug te trekken. En dat deed hij. Wabeke gaf wel aan dat wat er over hem wordt geschre ven 'hem zeer aangrijpt en irriteert'. Hij ging niet in op de vraag of hij de opmerkingen op het etentje echt zo heeft ge- Waar leden van de rechterlijke macht doorgaans liever niet op de voorgrond treden, doet Jan Wolter Wabeke niet aan valse bescheidenheid. Op zijn eigen web site prijst de vicepresident van de Haagse rechtbank zichzelf aan als een 'veelzijdige topjurist' en een 'Bekende Nederlander'. Dat de 69-jarige Wabeke een topjurist is, staat buiten kijf. Sinds halverwege de jaren 70 rijgt hij de topfuncties bij het Openbaar Ministerie en de rechterlijke macht aaneen. Zo werd Wabeke in 1986 de eerste lan delijke officier van justitie. Toen hij in 1994 hoofdofficier van justitie kon wor den in Breda, zijn geboorteplaats, voelde dat als thuiskomen. „Ik houd van dit land. Ik ben er geboren, gedoopt en geto gen", zei hij in een interview. Al jaren woont Wabeke samen met de signer en fotograaf Jan Swinkels in Best. In hun verbouwde boerderij houden de twee geregeld copieuze diners, waarbij kennissen uit de rechterlijke macht sa menkomen met Swinkels' connecties uit de ondernemers- en theaterwereld. Ook plaatsgenoot Henk Krol kwam er vaak over de vloer. Met de toenmalige hoofdredacteur van de Gaykrant sloot Wabeke eind jaren 80 'een gelegen heidscoalitie' om te strijden voor het ho mohuwelijk. Dankzij hun inzet werd Nederland in 2001 het eerste land ter wereld waarin mensen van dezelfde sekse konden trouwen. Het jaar 2001 bracht Wabeke nog meer roem. Hij verruilde het OM voor de we reld van woekerpolissen. Als Ombuds man Verzekeringen en later Ombuds man Financiële Dienstverlening bemid delde hij bij vergoedingen voor tiendui zenden gedupeerde Nederlanders. In 2009 werd hij uitgeroepen tot 'meest in vloedrijke man in de financiële wereld', schrijft Wabeke op zijn site. Hij was inmiddels raadsheer bij het gerechtshof in Den Haag toen zijn naam in 2014 in een minder fraai dossier op- maakt, blijkt uit een verklaring van het gerechtshof: „Wabeke vreest dat hij in de situatie die nu is ontstaan niet meer in staat is zonder persoon lijke gevoelens de behandeling van de zaak voor te zitten'. Omdat een nieuwe raadsheer nu slechts één dag heeft om zich in de zaak te verdiepen, wil advocaat Ficq uitstel. „Dit is onze laatste kans. De nieuwe voorzitter moet het dossier goed tot zich kunnen nemen. We willen iemand die het dossier goed kent, geen togavul ler", zegt Ficq. dook. Al jaren waren er geruchten over topmensen bij justitie die seks met min derjarige jongens zouden hebben. Een stichting met de naam De Roestige Spij ker probeerde helderheid in die zaken te krijgen. Het lukte om oud-zedenrecher- cheurs en -justitiemedewerkers onder ede te laten getuigen. Het was een Amsterdamse zedenre- chercheur die Wabeke noemde als één van de hoofdofficieren van justitie die volgens een tipgever aanwezig zou zijn op seksfeesten bij een professor in Am sterdam-Noord. In het diepste geheim werd onderzoek gedaan naar die bewe ring, maar toch lekte het onderzoek uit waardoor alle betrokkenen op de hoogte waren. Tot frustratie van het recherche team werd het onderzoek stopgezet. Be trokkenheid van Wabeke is daardoor nooit aangetoond. Onthulling Het gerechtshof Den Haag nam het na de onthulling voor hem op. „Het enkele feit dat over een lid van de rechterlijke macht een negatieve uitlating in de pu bliciteit komt, kan geen aanleiding vor men om zijn positie ter discussie te stel len." Anders zou ieder lid van de rech terlijke macht 'aangeschoten wild' kun nen worden. Wabeke gaf zelf geen com mentaar. Het was het laatste incident rond zijn persoon. Tot maandag, toen bleek dat de raadsheer zich tijdens een privé-etentje had uitgesproken over de antirooklobby. Diezelfde dag besloot hij zich terug te trekken uit de mediagenieke zaak van advocaat Ficq. Tegen zijn principes in stapt hij weer uit de spotlights. ren en hebben daarom een mag- neetslot op de deur gekregen. De pilot is een samenwerking tussen de drie gemeenten, een po litieteam en Koninklijke Horeca Nederland en wordt gesubsidieerd door het ministerie van Justitie. Er is gekozen voor cafetaria's, omdat zij volgens de initiatiefnemers een verhoogde kans hebben op overval len. Met een magneetslot kan een ondernemer de deur in de avond uren sluiten en op afstand openen wanneer een klant aanbelt. Het slot is vergelijkbaar met het systeem dat de meeste juweliers gebruiken. „Nee, we zijn nog nooit overval len en ik voel me ook niet onveilig, anders had ik al veel eerder maatre gelen getroffen", zegt de eigenaar van een van de deelnemende cafe taria's in Oisterwijk. „Maar ik ben benieuwd hoe onze klanten dit sys teem ervaren." Is hij niet bang dat hij klanten mis loopt door de gesloten voordeur? „Gastvrijheid staat bij ons voorop. De deur blijft overdag ook gewoon open staan. Alleen het laatste uurtje in de wintermaanden, als het bui ten donker wordt, gaat hij op het slot. Misschien vinden de klanten het juist wel prettig. En als horeca ondernemer moet je ook denken aan de veiligheid van je personeel." De proef duurt tot 1 juni 2019. De snackbars doen mee aan een proef om de veiligheid te verbete- dinsdag 25 september 2018 GO 'Partijdige' rechter weg, Ficq wil uitstel tabakszaak Rechter Jan Wolter Wabeke zal morgen niet tegenover de anti tabakslobby zitten om te oorde len over vervolging van de ta baksindustrie. Hij stapt op. Ad vocaat Ficq wil de zaak nu uit stellen: „Zijn vervanger moet zich eerst inlezen. We willen geen togavuller." Victor Schildkamp Den Haag Hij is de gevierde man achter het ho mohuwelijk, maar zijn naam dook ook op in een kinderseksdossier. Rond Jan Wolter Wabeke, de raadsheer die zich nu wil verschonen in de tabaks zaak, is vaak rumoer. Koen Voskuil Den Haag Raadsheer Jan Wolter Wabeke be schouwt zich zelf als 'veel zijdige topju rist' en 'Be kende Neder lander'. Tilburg Bij twaalf cafetaria's in Tilburg, Hilvarenbeek en Oisterwijk moeten klanten sinds deze week 's avonds aanbellen voordat ze een frietje kunnen bestellen. Erik van Hest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3