II Tour langs de slagvelden van Kapelle Bokkeriejerfestival op herhaling in Middelburg 7 SERVICEBUS OPENBAAR VERVOER TERUG IN GRIFFIOEN Vrijheid. Onafhankelijkheid. De Servicebus die vanaf nu door de Griffioen in Middelburg rijdt, is voor de 88- jarige Jeanne Floresse zo veel meer dan een voertuig op vier wielen. „Nu ben ik ben van niemand afhankelijk." Natuurlijk kan niet ie dereen een bus voor de deur krijgen, maar de bewoners van de Griffioen hadden niet eens meer openbaar vervoer in hun wijk. Vooral de ouderen mis ten dat enorm en ze kwamen in actie. „We hebben handtekenin gen ingezameld en aangeboden aan de burgemeester. En ik moest daar wat bij vertellen", blikt Je anne Floresse terug. „Ik zei: Er rijdt al heel lang een busje door een ander deel van de stad, maar wij zijn verstoken van vervoer. En lopen naar de Aldi kan ik niet meer. Waarom maken jullie de lus van die bus niet groter? Houden jullie geen rekening met ons?" De grote bus van Connexxion reed inderdaad niet meer door de Griffioen, maar het aantal reizigers was ook klein. Alleen werden vooral de ouderen getroffen door deze bezuiniging. „Ik was gewend zeker één keer in de week naar de stad te gaan. En mijn zoon, schoondochter en schoonzus wo nen in het centrum. Daar kon ik niet meer naartoe met het open baar vervoer, ik moest een WMO- taxi bestellen. Maar dat moet ruim TOPDAG Mijn vrouw en ik zijn echt minder weg geweest dan we gewend waren van tevoren en je kunt niet weg wanneer je wilt", vertelt ze. „Nu wel, en dat is ideaal." Ook Jaap de Bree heeft een bus enorm gemist. „Ik kan nog wel met de auto naar de stad, maar dat vind ik niks vanwege het parkeren. En met de fiets lukt niet altijd. Mijn vrouw en ik zijn echt minder weg geweest dan we gewend wa ren. Een bus is een bus, maar ik vind het echt heerlijk dat we deze nu kunnen gebruiken." Rollator De Servicebus rijdt vijf dagen per week, van dinsdag tot en met za terdag. Iedereen mag erin mee. Elke veertig minuten doet de bus - met zestien zitplaatsen en ruimte voor rolstoel en rollator - zeven tien haltes aan in de binnenstad, de Griffioen en Middelburg- Noord. De chauffeurs helpen ouderen in- en uitstappen. „Daarom heb ben we per stop ook iets meer tijd", zegt chauffeur Peter Berg- werff. De ritjes zijn ook voor hem meer dan een gewone busrit. „Je maakt meer praatjes en hoort hoe het met mensen gaat. Het is soms ook sociaal werk." In de Tweede Wereldoorlog is er stevig gevochten om het kanaal door Zuid-Beveland te verdedigen. Stichting Vitality houdt aanstaande zaterdag een Battlefield Tour langs een aantal van die historische ge vechtslocaties. Uiteraard helemaal in stijl, want voor de tocht worden twee Dodge-legervoertuigen uit 1944 en één Peugeot 202 uit 1939 ge bruikt. „We hebben plaats voor twintig personen", laat Andries Looijen van Vitality weten. „Op vijf belangrijke locaties wordt gestopt en geven we uitleg over de gebeurtenissen des tijds. Als laatste stop staat de Franse begraafplaats op het programma." Voor de tocht worden twee Dodge- legervoertuigen uit 1944 en één Peugeot 202 uit 1939gebruikt Alle locaties die de tour aandoet, bevinden zich binnen de gemeente Kapelle. Hetzelfde geldt voor oor logsmuseum Vitality, waar de tocht begint en eindigt. Bij de eindstop is er tijd voor koffie en een uitgebreid bezoek aan het museum. Looijen verwacht de auto's wel weer vol te krijgen. „Op 1 september hebben we de tocht voor het eerst gedaan. Toen hadden we gelijk al 34 aanmeldingen." Vanwege de grote belangstelling voor de eerste tour is er voor dit vervolg gekozen. „Vol gend jaar willen we het verder op pakken. Maar voor dit jaar is het de laatste keer. We gaan nu richting de herfst, dan wordt het nogal koud in de auto's." Het vertrek van de Battlefield Tour is zaterdag 29 september om 13.00 uur bij museum Vitality aan de Vroonlandseweg. Rond 15.15 uur keren de deelnemers daar terug. Aanmelden kan nog tot en met donderdag via info@oorlogsmu- seumvitality.nl. MIDDELBURG Het eerste Bokkeriejerfestival van Stads- brouwerij Middelburg sloeg vorig jaar goed aan. Dat het aan bockbier gewijde festival op herhaling moest, stond daarna direct vast. Zaterdag staat het tweede festival aan de Korte Geere op stapel. De bock van de Stadsbrouwe- rij, de Bokkeriejer, is natuur lijk een van de sterren van het festival. Maar de Bokkeriejer gaat niet solo, ook zes andere brouwerijen laten hun bock bier proeven. Brouwerij Kees presenteert zijn Indian Summer doppel- bock. Vijf amateurbrouwerijen komen ook met hun bocks naar de Korte Geere. Bierlief hebbers kunnen Op de Bock (Brouwerij Stekelstruik), BOKS (Brouwerij Pro.vo.ost), Lamme Bock (De Twee Roo- sen), Bock uit Baarland (Francke Brouwerij) en Bock Off (Noëls Brewery) proeven. Voor een hartige, stevige bite draaft Ab de Worstenkoning op en zangeres Anne en haar man luisteren het festival mu zikaal op. Het Bokkeriejerfestival barst om 16.30 uur los en duurt tot 23.00 uur. dinsdag 25 september 2018 Meer dan alleen een voertuig Maurits Sep Middelburg De cirkel is rond voor Cees Lodder. Als actievoerder zette hij zich jaren geleden in voor de terugkeer van openbaar vervoer in de Griffioen in Mid delburg. En als wethouder mocht hij maandag de bus presenteren die vooral oude ren hun vrijheid teruggeeft. „Voor mijn schoonmoeder in woonzorgcentrum de Olmen hof was het heel vervelend toen de bus niet meer door de wijk kwam. Met mijn vrouw heb ik toen politieke partijen benaderd om daar aandacht voor te vragen. Zo kwam ik bij de LPM uit", vertelt Lodder. Die partij benaderde hem ver volgens weer. Eerst met de vraag of hij actief wilde wor den in de fractie, later zelfs of hij wethouder wilde worden voor de LPM. En jawel. Lodder is nu als wet houder verantwoordelijk voor de Wet Maatschappelijke On dersteuning. Via de WMO is geregeld dat een kleinere ser vicebus het gat opvult dat de grote bussen van Connexxion hebben achtergelaten in het vervoer door de Griffioen. „Of je nu een boodschap moet doen of op de koffie wilt bij een vriendin, ik hoop dat jullie ervan gaan genieten." -Jaap de Bree Cees Lodder geeft uitleg aan mevrouw Floresse over de nieuwe Servicebus. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA In een oud legervoertuig langs de slagvelden van de Tweede We reldoorlog. Het kan komende za terdag in Kapelle met de Battle- field Tour. Met op verschillende locaties uitleg van een gids. Willem Adriaansens Kapelle

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39