M Leven en visies van Isaac Beeckman PZEM: stroom niet direct naar België 5 AFSCHEID DIRECTEUR CALVIJN COLLEGE Bert Vogel (66) neemt woensdag afscheid van het Calvijn College in Goes. Hij was 34 jaar rector van de reformatorische scholengemeenschap. „Voor hun ontwikkeling, daar doe je het voor." et is pauze in het Cal vijn College. Bert Vo gel heeft amper een stap gezet in de hal van de school, of een leerling spreekt hem aan. Ze ma ken een praatje. „Dat meisje stapte een tijdje geleden mijn kantoor binnen", vertelt Vogel even later. „Ze is dyslectisch en wilde heel graag beter Engels leren en had ge hoord dat één van mijn kinderen in het buitenland woonde. Ze is daarna een paar weken au pair ge weest bij een vriendin van mijn dochter en wilde daar graag over vertellen." Een glimlach. „Ik geniet van het contact met de leerlingen." Het kost hem moeite om af scheid te nemen van de jongeren. Vogel werd 34 jaar geleden rector van de Voetius Scholengemeen schap, die later met twee andere scholen fuseerde tot het Calvijn College. Hij was niet alleen rector van de reformatorische scholenge meenschap, maar zette zich ook in voor betere samenwerking tussen de Zeeuwse middelbare scholen en voor het scholierenvervoer in de provincie. Trots Vogel was ook medeoprichter van de Zeeuwse Academische Oplei dingsschool (ZAOS): jonge leraren volgen het praktische deel van hun opleiding voor de klas bij een Zeeuwse middelbare school. „Daar ben ik erg trots op. Ik geloof dat we daardoor betere leraren opleiden. Ze moeten het vak zo dicht moge lijk bij de praktijkleren." Maar de meeste voldoening haalt Vogel uit gesprekken met leerlin gen. Als schoolleider begeleidde Vogel jarenlang excursies naar het buitenland. „Dat deed ik zó graag. Ik vind het mateloos mooi om te zien hoe leerlingen zich in zo'n werkweek ontwikkelen. Dat effect zie je niet in cijfers, maar wel in hun persoon. Het duurde altijd een paar uur voor ze me niet meer za gen als de directeur, maar daarna ging het vanzelf Ik ging met de leerlingen in gesprek: wat zijn je vragen, waar zit je mee? Daar doe je het voor, voor hun ontwikkeling." De vragen die leerlingen hebben, zijn de laatste jaren veranderd. „Existentiële vragen leven sterker bij jongeren van deze tijd. Waarom leef je? Waarom doe je dingen? Hoe weet je zeker dat God bestaat? Ik denk dat het komt, omdat ze zien dat de christelijke waarden veel meer botsen met de 'mainstream' samenleving dan vroeger. Het is belangrijk om de antwoorden niet voor te zeggen, en om geen onder werp onbesproken te laten." Duw De aandacht die Vogel ooit zelf van zijn leraar kreeg, zorgde ervoor dat hij het onderwijs in ging. „Ik was niet het aardigste jongetje van de klas. Ik misdroeg me regelmatig. Maar mijn leraar proefde het als ik een vraag had die me echt bezig hield. Hij nam de tijd voor me. Hij Existentiële vragen leven sterker bij jongeren van deze tijd zocht op zijn vrije avond iets voor me uit om me te helpen. Dat deed hij dus zelfs voor een leerling die lastig was. Dat gaf mij de duw. Ik dacht: 'zou onderwijs mijn rich ting zijn?'" Vogel begon zijn carrière als wis kundeleraar op een school in het midden van het land. Hij stapte 'als vanzelf over naar een leidingge vende rol. Het Calvijn College viel de afgelopen jaren op, omdat de school steevast uitblonk in allerlei ranglijsten. Verschillende afdelin gen kregen bovendien het predi- caat 'excellent' toegekend door de Inspectie van het Onderwijs. Vogel ziet goede examenresultaten niet als een doel op zich. „Maar ze zijn wel een zegen op het werk. En ik ben er blij dat we met die prestaties aan het publieke domein kunnen laten zien dat het Calvijn College geen school is uit de mddeleeu- wen. Als orthodox christelijke school leveren we kwaliteit, en we staan middenin de samenleving." Zichzelf op de borst kloppen, wil Vogel zich allerminst. „We hebben ons samen ingespannen. Ik heb hier alleen mogen dienen. Ik vind: 'je bent pas een goede leider als je anderen laat groeien'." MIDDELBURG Energiebedrijf PZEM ziet geen kans België recht streeks van stroom te voorzien. Grote delen van België moeten re kening houden met stroomuitval in de maand november. Door on derhoud zal in die maand maar één van de zeven kernreactoren stroom kunnen leveren. Alleen Doel 3 levert dan nog elektriciteit. Sommige gemeenten lopen de kans tijdelijk te worden afgesloten van stroom. In 2014 dreigde ook een stroom tekort. Energiebedrijf Delta (nu PZEM) schreef toen in op een aan besteding van de Belgische fede rale overheid, die 500 miljoen euro subsidie uittrok om vanaf 2019 zes jaar lang over extra stroomcapaci teit te beschikken. Met stroomle- veranties aan België zag Delta kans om de gasgestookte Sloecentrale winstgevend te maken. De federale regering trok de in schrijving echter in na het besluit om de kerncentrales Doel I en 2 langer in de benen te houden. Van een aanleg van een aparte stroom kabel naar de zuiderburen, één van de opties, kwam het dus nooit. Nu ligt er geen Belgische inschrijving. PZEM laat weten dat België via het internationale elek triciteitsnet stroom kan importe ren. Het was Isaac Beeckman (1588-1637) die in 1618 de wereld op zijn kop zette. Tot dan toe dachten natuur kundigen in de geest van Aristoteles: een voorwerp blijft alleen in bewe ging als een bewegende kracht daar voor zorgt. Met andere woorden: een kar stopt met rijden, als die niet meer wordt getrokken of geduwd. Beeckman was kaarsenmaker, maar ook theoloog, medicus en school meester. Hij schreef op basis van zijn waarnemingen van planeten, dat een bewegend voorwerp blijft be wegen, tenzij het wordt tegenge houden: 'Dat eens roert, roert altyt, soot niet belet en wort'Die stelling Dat eens roert, roert altyt, soot niet belet en wort was revolutionair. De later beroemd geworden Franse fïlosoofRené Des- cartes verwerkte ideeën van Beeck man in zijn werk. Lang werd gedacht dat alle aanteke ningen van Beeckman verloren wa ren gegaan. Tot Cornelis de Waard in 1905 diens wetenschappelijke aantekenboek vond in de toenma lige Provinciale Zeeuwse Biblio theek. Dat boek werd tussen 1939 en 1953 uitgegeven. Sindsdien wordt Isaac Beeckman erkend als de na tuurfilosoof die aan de basis staat van wat de 'wetenschappelijke revo lutie' wordt genoemd. Het congres in Middelburg biedt zicht op de plaats van Beeckman in de wetenschappelijke wereld van zijn tijd. Er worden lezingen gege ven over zijn natuurtheorieën. Ook zijn leven en bijvoorbeeld zijn visie op muziek komen aan bod. De lezin gen beginnen donderdag om 10.00 uur bij University College Roosevelt in Middelburg. Aanmelding ver plicht, via a.vandixhoorn@ucr.nl. dinsdag 25 september 2018 'Ik heb hier alleen mogen dienen' Blok Cornelleke Goes Bert Vogel neemt afscheid als rector van het Calvijn College, fotomarcelledavidse - Bert Vogel De Middelburgse wetenschapper Isaac Beeckman staat donderdag en vrijdag centraal tijdens een in ternationaal congres in Middel burg. De begin dit jaar opgerichte Isaac Beeckman Stichting organi seert de dagen in samenwerking met University College Roosevelt. Jan van Damme Middelburg - Isaac Beeckman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37