g-a De grens is achterhaald Provincie sluit zich toch aan bij alliantie voor statiegeld krant Ambulanciers in actie, maar niet in Zeeland Shoppen De week De vraag: 2 Commentaar Vlaamse juffen die graag in Nederland voor de klas staan. Zeeuws-Vlaamse basisscholen die blij zijn met die Belgi sche leerkrachten. Wat wil je nog meer? In Breskens is het gewoon. Daar gniffelen ze misschien nog even als de juf roept: 'schudden met je poep'. Ze bedoelt natuurlijk 'schudden met je achterste'. En daar weten ze inmiddels dat het Vlaamse onderwijzend personeel meer rust in de klas verwacht dan de meeste Nederlandse juffen en meesters. Dat is nog niet zo gek. Kortom, het is win-win in Breskens. In Zeeuws-Vlaanderen zijn nog betrekkelijk weinig Vlaamse leerkrachten. Maar het is al duidelijk dat het naar meer smaakt. Meer samenwerking die zich weinig of niets aantrekt van de grens. Meer voorzieningen die passen bij Vlamingen én Neder landers. Hier en daar lukt het al aardig. Denk aan de havens. Gent en Vlissingen hebben elkaar echt opgezocht. En een groot deel van Zeeland kan niet zonder de sterke Belgische ziekenhuizen. Het Europees Fonds voor de Regionale Ontwik keling heeft vooral aandacht voor de economische kansen. Dat is nuttig, maar het is meestal niet meer dan steun voor bedrij ven die toch al van plan zijn om met elkaar te werken. Er zit wellicht nog veel meer in. De voorbeeldige eendracht in het onderwijs, het groeiende aantal Vlamingen dat zich in Zeeuws-Vlaanderen vestigt en de diepe culturele verwantschap tussen Nederland en Neder landstalig België wijzen in één richting: de grens is achterhaald. Voorbeeldige inzet van Vlaamse leerkrachten op Zeeuws-Vlaamse scholen smaakt naar meer In de statiegeldalliantie zijn burgers en organisaties verenigd die ijveren voor de invoering van statiegeld op plastic flessen en blikjes, omdat ze een oplossing willen voor zwerfaf val, meer bescherming van het mi lieu en een beter hergebruik van grondstoffen. In maart antwoordde het provin ciebestuur op vragen van 50 Plus dat de provincie zich niet zou aan sluiten bij de statiegeldalliantie, omdat dit een verantwoordelijk heid is van de Zeeuwse gemeenten. En die hebben dat al gedaan, via het Openbaar Lichaam Afvalstoffen- verwijdering Zeeland (OLAZ) en de Zeeuwse reinigingsdienst. Alliantie wil oplossing voor zwerfafval en beter hergebruik van plastic Omdat andere provincies zich in middels ook aansluiten bij de sta tiegeldalliantie en het hergebruik van grondstoffen - waarmee zwerf vuil wordt voorkomen- wél onder deel is van het provinciale beleid, wordt Zeeland nu ook lid van de statiegeldalliantie. ALMANAK De dames uit Zaamslag en Axel gingen naar de grote stad. Lek ker shoppen, zoals dat met een mooie Engelse term heet. Veel meer Engels zijn de twee niet machtig. Dat zat hen in een kle dingwinkel in Eindhoven meer dan dwars. Welke verkoper ze ook aanspraken, steeds weer kregen ze een vriendelijk 'I don't understand you' terug. Na drie pogingen was de Axelse het zat. „Is ter ier noe niemand die een keer 'n bitje Nederlands kan praot'n?", foeterde ze. Een van de verkopers trok zich haar lot aan. „Please, can you say it again in Dutch?" Vrouw slaat agent na opmerking over geluidsoverlast Automobilist gewond bij ongeval op N57 VLISSINGEN Drugsdealer opgepakt van de In het kader van de Week van de Krant zoeken we elke dag het antwoord op de brandende vraag van een lezer. Vandaag in de tweede aflevering Grace Nanlohy: „Hoe komt de abdijtoren van Middelburg aan zijn bijnaam Lange Jan?" Waar je ook staat op Walcheren, hij is niet te missen. Sterker, hij is juist zo hoog zodat je hem niet künt mis sen. De abdijtoren van Middelburg, in het centrum van de stad, mar keert het middelpunt van het ei land. Die functie was van groot be lang in de tijd dat reizigers nog te voet of te paard en zonder satelliet- navigatie hun weg zochten: hou de toren in het oog en je komt in Mid delburg uit. Zoals zo veel torens heeft ook die van de Onze Lieve Vrouwe-abdij een bijnaam: Lange Jan. Iedereen noemt hem ook zo. Tot ver buiten de stads- en zelfs provinciegrenzen. Maar, wil Grace Nanlohy uit Mid delburg nu eindelijk wel eens we ten, hoe komt die reus aan zijn bij naam? „Nou, eigenlijk was het een jon getje van zes dat in ons café De Zaak die vraag stelde", bekent ze. „Mijn man is een chauvinistische Middel burger die tatoeages van de Lange Jan heeft en in het café hangen wel 34 tekeningen van de toren. Maar niemand weet waarom die Lange Jan heet." Nou, eigenlijk was het een jongetje van zes dat in ons café De Zaak die vraag stelde Ambulancemedewerkers in zeven regio's houden een stiptheidsactie. „Dat betekent onder meer dat ze geen overwerk, neventaken en on nodige risico's bij zorgverlening verrichten en wel alle voorgeschre ven pauzes opnemen", aldus Fred Seifert van FNV Zorg en Welzijn. De FNV eist 7,5 procent loonsver hoging, een plan om het tekort aan ambulance-verpleegkundigen te rug te dringen, meer vaste banen en het verminderen van overwerk. Ambulancezorg Nederland (AZN) heeft geen begrip voor de acties van de FNV. „Er ligt sinds juni een door cao-partijen ondertekend overle- gresultaat." Dit resultaat werd ech ter door de FNV-leden verworpen, de CNV'ers gingen wel akkoord. De CNV heeft niet opgeroepen tot ac ties, maar wil opnieuw met de werkgever om de tafel. CNV Zorg en Welzijn stelt voor 'om samen met AZN en FNV in gesprek te blij ven tot er een resultaat is dat kan re kenen op breed draagvlak'. De provincie heeft toch besloten zich aan de sluiten bij de statie geldalliantie. In maart vond het dagelijks provinciebestuur dat nog onnodig, maar nu is het van gedachten veranderd. Ernst Jan Rozendaal Middelburg f ip? redactie@pzc.nl MIDDELBURG Een bewoonster van de Prinses Irenestraat in Middelburg is zondag avond aangehouden omdat ze agenten had uitgescholden en er één had geslagen. De politie was naar het adres van de vrouw ge gaan omdat er meldingen waren over geluidsover last. Toen ze de bewoon ster daarop aanspraken, reageerde ze meteen agressief. De vrouw is overgebracht naar een politiecel. De politieagen ten deden aangifte van belediging en mishande ling. SEROOSKERKE (W) Een automobilist is gis termiddag gewond ge raakt bij een ongeval op de N57 ter hoogte van Serooskerke (W). Even voor 15.00 uur bot sten drie personenauto's door nog onbekende oorzaak op elkaar op de rijbaan vanaf Middelburg richting Serooskerke. Eén van de bestuurders raakte gewond en is met een ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De andere betrokkenen kwamen met de schrik vrij. De politie heeft zondag avond in Vlissingen een 39-jarige drugsdealer opgepakt. Surveillerende agenten zagen hem rond 23.50 uur fietsen zonder ver lichting in de Verkuijl Quakkelaarstraat. De man, die geen vaste woon- of verblijfplaats heeft, bleek een be kende van de politie te zijn. Hij had 59 gram amfeta mine, 4 xtc-pillen, 2 gram cocaïne en 7 gram hennep bij zich. Die zijn in beslag genomen. De man is overgebracht naar een politiecel. dinsdag 25 september 2018 Lang is-ie j a, maar waarom dan Jan? Maurits Sep Middelburg - Grace Nanlohy De landelijke actie van ambulan cemedewerkers voor meer loon en verlaging van de werkdruk is gisteren in zeven regio's van start gegaan. In Zeeland wordt deze week nog geen actie ge voerd. Theo Giele Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 34