HART SI ZIEL Ich auch Vraag het onze specialisten 24 René Diekstra een geheim Als het gaat om het Hypochonder Over hypochondrie - de terugkerende angst een ernstige ziekte onder de leden te hebben - wordt vaak lacherig gedaan. Minstens 5 procent van de Nederlanders lijdt aan deze ingrijpende stoornis. 'Helemaal ontspannen ben ik nooit.' Als het gaat om het bevredigen van seksuele lust zijn veel mensen schurken, aanranders, verkrachters. Afgelopen week, tijdens een college psy chologie voor managers, vroeg ik de aan wezigen hun ogen te sluiten en op vra gen antwoord te geven door eenvoudig een hand op te steken als het antwoord 'ja' was. Een vraag was: heb je de afgelopen 24 uur aan seks gedacht? Een andere: heb je de afgelopen vier weken aan seks met een collega gedacht? Ik was de enige die de handen kon zien, maar heb daarover tegen de aanwezigen niets verteld. Het college ging voornamelijk over Sigmund Freud, vaak aangewezen als de grondlegger van de moderne psychologie. Maar ook, tijdens zijn leven en lang daarna, door talrijke collega's en een groot deel van het publiek uitgemaakt voor seksmaniak. Voor Freud was seks de menselijke drift of lust bij uitstek, en frustratie of ontken ning daarvan de voornaamste bron van neurose en andere psychische en gedragsstoornissen. Dat zei hij ook on omwonden in col legezalen anno 1910. Een van Freuds typerende, alom aangevochten Innerlijk, zei maar nog altijd ver- Sigmund Freud. jS™S leiden we en integriteit niet tegen seksualiteit zijn opgewassen. bevredigen van S e kS I eve n hun seksuele lust zijn veel mensen schurken, leugenaars, aanranders, verkrachters. Zo niet in gedrag, dan toch in fantasie. Wij zijn, aldus Freud, innerlijk veel vaker met seksuali teit bezig dan we ooit zullen of durven toege ven. Innerlijk leiden we een geheim seksleven. allemaal Maar wat binnen is, wil of ontglipt bij tijd en wijle ook naar buiten. Daarom hadden of heb ben nogal wat mensen ook in werkelijkheid een geheim of zoveel mogelijk van hun normale le ven afgesplitst seksleven. En soms zijn redelijk heid en integriteit daarin aangerand of ver kracht door lustbevrediging. Wat #MeToo-be- wegingen doen (voor zover ze eerlijk te werk gaan), zowel in de samenleving als in godsdien sten (katholieke kerk, jehova's), is blootleggen en daarmee bewustmaken hoe meedogenloos die seksuele lustbevrediging niet zelden heeft huisgehouden. Voor Freud niks nieuws. Hij heeft zijn leven lang op het belang van innerlijke schoonmaak op dit punt gewezen, en daarbij zichzelf niet ontzien. Soms ver beeld ik me dat hij aan gene zijde nog altijd dee moedig fluistert: 'Ich auch'. n nu denk ik dus dat ik darmkan- ker heb. Alles wijst erop", zegt Caroline Griep (53). Ze zegt het I met ironie, want ze kent zichzelf. Haar afschuwelijke angst om ernstig ziek te worden is niet altijd realistisch. Meer dan eens heeft medisch onderzoek uitgewe zen dat ze niets mankeerde. Griep lijdt aan hypochondrie, al vanaf haar elfde. „Toen ik een artikel las over borstkanker, werd ik bang. Ik had nog niet eens borsten, maar dacht dat die beginnende knobbel tjes kanker konden zijn. In diezelfde periode lag mijn opa vaak in het zie kenhuis voor huidkanker. Misschien is toen mijn angst ontstaan", zegt ze. Tot drie jaar geleden kon ze er redelijk mee leven, zolang de ziekte maar niet in haar nabijheid opdook. „Ik vermeed alles wat met kanker te maken had." Drie jaar geleden kreeg Griep ineens symptomen die konden dui den op borstkanker. „Ik drukte dat idee weg: die kuiltjes aan de zijkant van mijn borst zijn gewoon cellulitis. Ik maakte mezelf wijs dat ik geen tijd had om naar de dokter te gaan. Intus sen was ik zo bang dat ik niet meer alleen durfde te slapen. Elke nacht lag ik naast de hond op de bank." Uiteindelijk mailde Griep haar huisarts: 'Ik kom zo langs en dan ga ik waarschijnlijk heel hard huilen. Je zult wel denken dat ik gek ben, maar neem me alsjeblieft serieus'. Griep bleek een tumor van drieënhalve centimeter in haar borst te hebben. „Gek genoeg werd ik vanaf dat mo ment kalm. Ik hoefde niet meer bang te zijn. Ze zorgden voor me." Dankzij alle behandelingen ver dween de tumor, maar haar sluime rende hypochondrie keerde in het kwadraat terug. „Bij elk pijntje wist Ik werd gek van angst. Uiteindelijk bleek het loos alarm te zijn ik het weer. Zo was ik ervan over tuigd dat ik oorkanker had. Toen de kno-arts op een plekje in mijn mond drukte en dat pijn deed, wilde hij dat ik foto's liet maken. Het voelde alsof ik mijn doodvonnis kreeg. In de twee weken dat ik op de uitslag moest wachten, wilde ik me het liefst laten opnemen in een privékliniek voor angststoornissen. Ik werd gek van angst. Uiteindelijk bleek er niets aan de hand te zijn en een paar dagen later was de oorpijn weg." Ongeveer 5 procent van de Neder landse bevolking heeft last van hypo chondrie. Volgens Sako Visser, kli nisch psycholoog en hoogleraar ge- zondheidszorgpsychologie aan de Universiteit van Amsterdam, is dat aantal waarschijnlijk groter, omdat veel hypochonders zich niet melden voor psychische hulp en blijven ronddwalen in het medische circuit. Bespot Hypochondrie is een van de meest bespotte aandoeningen. Mensen die eraan lijden, worden door hun omge ving vaak weggezet als aanstellers. Visser: „Het is een ingrijpende stoor nis die veel psychisch lijden kan ver oorzaken. We spreken van hypo chondrie als je minimaal een halfjaar heel bang bent voor ernstige ziektes." De oorzaken verschillen sterk per persoon. Hypochondrie kan ontstaan door levens- of opvoedingspatronen, zoals overbezorgde ouders. Visser: „Mensen die zélf ziek zijn geweest of verlies en ziekte in hun omgeving hebben meegemaakt, kunnen hypo chondrisch worden." Kanker staat op nummer één van meest afschrikwekkende ziektes, hart- en vaatziekten op twee. Visser: „Ook ziektes die veel in de media zijn, zoals de dodelijke spierziekte ALS, roepen angst op." Griep schrijft in haar boek Lieve Drink niet meer dan een halve kop zoethoutthee Ons panel beantwoordt al uw vragen over lijf en leden, hart en ziel. U beslist zelf of uw vraag in de krant komt of niet. dinsdag 25 september 2018 GO Waarom ik die vragen dan toch stelde? Omdat het typisch Freudiaanse vragen zijn. Reageren? rene.diekstra @persgroep.nl 'Sorry, u heeft geen tumor' Marloes de Moor —Caroline Griep Een buurvrouw vertelde me dat ze een tijdje hartritme stoornissen had, die verdwe nen nadat ze stopte met het drinken van zoethoutthee. Kan dat kloppen? Waarschijnlijk wel. Zoethout bevat glycyrrhizine, dezelfde stof die drop bloeddrukverho- gend maakt. Tien jaar geleden berekende een Nederlandse huisarts dat 100 gram drop per dag de bloeddruk met 5-10 mm kwikdruk doet stijgen. Hij advi seerde om niet meer dan vijf dropjes per dag te eten, en niet meer dan een halve kop zoethoutthee te drinken. Hoge bloeddruk hoeft nog geen hartritmestoornissen te geven. Deze worden waar schijnlijk veroorzaakt door een ander effect van glycyrrhizine: het verlaagt het kaliumgehalte in het bloed. Recent onderzoek bevestigt dit. Bij een fors ver laagd kaliumgehalte treden in derdaad hartritmestoornissen op. Gelukkig verdwijnen deze wanneer je stopt met het eten van drop of zoethout. —Nicole de Roos Voedings deskundige Nicole de Roos Liefdes expert Jan Drost Arbeids- psycholoog Ellen Huijsmans

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24