23 Over gezond leven, psychologie, familie en relaties Oordelen: iedereen doet het, de hele dag door/ls dat erg? Volgens de Brits-lraakse schrijver, uitgever en ft filosoof Ziyad Marar is het een illusie dat we zonder oordelen door het leven kunnen gaan. „Dat klopt. Meestal pra ten we over sociaal of moreel oordelen in negatieve zin: 'Oordeel niet zo.' We vinden het ne gatief, terwijl dat niet klopt - als je ergens voor wordt geprezen, is dat net zo goed een oordeel. We vragen ons continu af of we zijn 'geslaagd' in sociale situaties. Helaas heeft een slecht oordeel veel meer impact op ons dan een goed oordeel. We nemen een slecht oordeel ook se rieuzer." „De mens heeft zich ontwikkeld tot een extreem sociaal wezen. We wor den gedefinieerd door onze sociale identiteit. We functioneren in grote groepen, we werken samen en con curreren met elkaar. Daartoe hebben we een scala aan sociale emoties ont wikkeld, zoals schuld- en schaamte gevoel. Elk mens heeft een besef van de sociale groep waartoe hij behoort of waarmee hij zich niet verbonden voelt. Dat gebeurt op grond van oor delen. Zonder het vermogen te oor delen kunnen we niet functioneren in een sociale context." „Ik begrijp wel dat mensen mindful- ness of andere technieken gebruiken om de neiging te oordelen af te zwak ken. Ze richten zich daarbij meestal op de negatieve vorm van oordelen, over anderen én zichzelf. Vaak zijn we zelf onze grootste criticus, en dat negatieve oordelen kun je leren te verminderen. Maar oordeel is alom tegenwoordig. Door te beseffen dat we allemaal in hetzelfde schuitje zit ten, kunnen we misschien wel vrien delijker en milder worden naar el kaar." „Ja, dat geloof ik ook. Doordat men sen online uiting geven aan hun ge voelens, voelen ze zich minder ver- Zonder oordelen kunnen we niet functioneren antwoordelijk voor degene over wie ze oordelen dan wanneer ze in de zelfde ruimte hadden gezeten. De ironie van een platform als Facebook is dat het verbinding wilde teweeg brengen, terwijl het tegelijk het wij zij-denken versterkt en een soort stammencultuur oproept. Mensen beoordelen elkaar scherper omdat ze sneller denken in termen als: 'hoor je bij mij of bij hen?' Ik zie aan mijn drie tienerdochters dat ze zichzelf steeds vergelijken met anderen. De invloed van sociale media op iemands gevoel van eigenwaarde is groot. Ik ver wacht dan ook dat de jongere genera tie uiteindelijk nieuwe normen zal ontwikkelen voor een gezonder le ven online." „Doordat ik helemaal verengelst ben en een blank gezicht heb, heb ik niet de vernederingen hoeven doorstaan die veel immigranten meemaken. Daarmee heb ik geboft. Maar de erva ring dat ik beter onder mijn tweede naam Paul kon solliciteren, gaf me een kleine glimp van wat het bete kent om een 'gestigmatiseerd zelf te hebben, zoals socioloog Ervin Goff- man dat noemde." „Ik denk dat we er beter van kunnen uitgaan dat een oordeel per definitie onbetrouwbaar is. We zien meestal niet van onszelf welke ideeën en aannames ons oordeel beïnvloeden; hoe we geneigd zijn tot groepsden ken en het zoeken van bevestiging. Het is veel beter te beseffen dat je oordeel altijd is vertroebeld, dan om te doen alsof je daaraan niet ten prooi valt." „Ik denk dat het goed is om licht te werpen op dit fenomeen. Niet omdat we het kunnen uitbannen, maar om dat besef dat ons oordeel feilbaar is, ons minder zelfgenoegzaam en arro gant maakt. De boodschap die ik zou willen uit dragen is: laten we onszelf niet te se rieus nemen. Het is goed om je eigen oordeel te wantrouwen en niet als een vaststaande waarheid te zien. Dat biedt ruimte om je mening bij te stel len en nodigt uit om aardiger te zijn tegen anderen." dinsdag 25 september 2018 Oordelen is niet slecht' Vivian de Gier Oordelen heeft een negatieve connotatie. Waarom? Volgens u heeft oordelen een functie. Welke? Dat je zou kunnen afleren te oordelen is dus onzin? Wordt oordelen niet juist alleen maar erger en harder door sociale media? —Ziyad Marar U heeft door uw Iraakse achter grond ook vast vaak met (voor)oordelen te maken? Kunnen we ooit vertrouwen op ons Ziyad Marar: „Laten we onszelf niet te serieus nemen." FOTO MARCO OKHUIZEN eigen oordeel of dat van een ander? Maar als we het toch niet kunnen veranderen, waarom dan er een boek over schrijven - of lezen? Oordelen. Waarom niemand je ooit zal begrijpen en de voordelen daarvan van Ziyad Marar is verschenen bij uitgeverij Ten Have en kost €21,50.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23