Judoka Noël van 't End voelt op WK dat hij 'er weer bij zit' 21 WK WIELRENNEN TIJDRIT VROUWEN W Ellen van Dijk (31) is al lang tijdritspe cialist. Maar altijd is er het stemmetje in haar hoofd. Ook vandaag in de strijd om de wereldtitel. Een monoloog. Ammerlaan wint tijdrit WK $•- Davis Cup-finale weer in Lille Nijmegen opent schaatsseizoen Blessure voor Didi Gregorius „Tijdrijden is een gevecht met je zelf. En vooral tegen het stemmetje in mijn hoofd. Als ik mij er bewust van ben, dat-ie er is, probeer ik te rug te gaan naar gedachten waar ik wel iets aan heb. Goed draaien, ademhalen, kortste lijnen op de weg volgen. Gewoon, overrulen. Dat lukt vaak heel even, daarna komt het stemmetje weer terug. „De ene keer is het stemmetje positief, maar in mijn geval meestal negatief. Hoe dat komt? Ik durf niet zo goed positief te denken, want dan ben ik bang dat ik niet het maximale eruithaal. Ik mag nooit tevreden zijn van mezelf. Ik ben ook nooit tevreden. Ik wil altijd be ter, harder, verder. „In 2013 werd ik wereldkampi oen. Vooraf dacht ik: als ik wereld kampioen word, is het perfect. Ik won. En het werd gewoon weer morgen. Er veranderde vrij weinig. Ik had het hoogst haalbare bereikt, maar die karaktereigenschap had ik nog. Altijd beter, harder, verder. Dat brak mij op. „Het was geen depressie, maar lekker in mijn vel zat ik niet. Van mijn wereldtitel heb ik niet heel erg Programma genoten. Heel zonde. Ik stond op en dacht meteen: en wat nu dan? Hoe ga ik dit vasthouden, verbeteren, en hoe ga ik dat bereiken? Het werd een struggle. „Een jaar later had ik op het WK het gevoel dat ik geparkeerd stond. Ik dacht: dit is slecht, dit is écht he lemaal niks. Op een gegeven mo ment heb ik mentale hulp gezocht en ben ik gaan samenwerken met Merijn Zeeman. Door Merijn ben ik mijn gedachten gaan opschrijven in een soort dagboekje. Zo lees ik wat ik aan het denken ben. Soms levert het inzichten in mijn gedachtenpa- troon op en is het een eye-opener. „Ik denk dat ik nu heel anders met een wereldtitel om zou gaan. Dit jaar werd ik nationaal en Euro pees kampioen. Bewust denk ik dan: kom op, dit is bijzonder dat ik die titel weer heb. Natuurlijk, er staan meer tijdrittitels op mijn naam, maar het is niet vanzelfspre kend dat ik Annemiek van Vleuten of Anna van der Breggen versla. „De concurrentie waar ik tegen strijd is bizar. Ongekend. Ook nu, in Innsbruck, ben niet ik, maar is An nemiek de favoriet. Zij steekt er dit jaar bovenuit. „Dat ik in een tijdrit alles enigs zins zeifin de hand heb, vind ik fijn. Zelf een plan maken, niet met tac tiek bezig zijn. Alles geven en dan aan de finish zien of het genoeg is. Dat past bij mij. „Ik heb mezelf aangeleerd de pijn te willen voelen. Als ik overal de verzuring voel, denk ik: dit kan ik niet lang meer volhouden. Het stemmetje... Maar dat denk ik dus heel vaak in een tijdrit: dit ga ik niet nog tien kilometer lang kunnen volhouden. Dat gevoel wil ik juist oproepen. Ik moet denken dat wat ik aan het doen ben, nét niet kan." Zwaar bezet dinsdag 25 september 2018 GO WIELRENNEN Rozemarijn Ammerlaan (18) heeft bij de WK in Innsbruck de eerste individuele wereldtitel ver overd. Ze was de sterkste in de tijdrit voor junioren. De Westlandse legde het licht glooiende parcours over 19,8 kilometer af in 27.02,95. „Dit is een heel grote verrassing, dit had ik echt niet verwacht", sta melde Ammerlaan, die eind juni al nationaal kampioen tijdrijden werd. Ammerlaan was bijna zeven seconden sneller dan de nummer twee, Camilla Alessio. TENNIS De finale van de laatste Davis Cup oude stijl tussen gastland Frankrijk en Kroatië zal in het Stade Pierre-Mauroy in Lille op gravel worden gespeeld. De eindstrijd van het be faamde tennistoernooi voor nationale mannen- teams staat van 23 tot 25 november op de agenda. Frankrijk is de titelverdedi ger. De ploeg klopte vorig jaar België in de finale, die destijds ook in Lille werd gespeeld. SCHAATSEN Het nieuwe schaatsseizoen op de lange baan gaat komend weekeinde in Nijmegen voorzichtig van start met de Dutch Classics. Het gaat om wedstrijden over 500 meter, 1000 meter en 1500 meter. Voor de snel ste twee schaatsers op elke afstand (mannen en vrouwen) ligt een startbe wijs klaar voor de IJssel- cup/Holland Cup 1. HONKBAL Voor honkballer Didi Gregorius zit het sei zoen in de Major League er mogelijk al op. De korte stop van New York Yan kees kampt met een pols blessure. Hij liep de bles- suire zaterdag op toen hij het winnende punt binnen liep in de wedstrijd tegen Baltimore Orioles (3-2). Een MRI-scan wees uit dat er een scheurtje zit in het kraakbeen van zijn rechter pols. Ellen van Dijk: „Ik heb mentale hulp gezocht." foto pim ras Woerden Vandaag 14.40 uur: tijdrit (vr). (Op tv: NP01 Morgen 14.10 uur: tijdrit (m) Zaterdag 12.10 uur: wegwedstrijd, vrouwen Zondag 9.40 uur: wegwedstrijd, mannen De start van zijn carrière was snel en succesvol, maar door blessureleed raakte judoka Noël van 't End verwijderd van de top. Bij de WK strandde hij in zijn vierde partij, maar lijkt desondanks op de weg terug. Lisette van der Geest Bakoe Het was vroeg in de middag in Bakoe en op het gezicht van Noël van 't End (foto) vermengde teleurstelling zich met berusting. Hij baalde. De kwartfinale was zo dichtbij. Maar hij strandde vlak ervoor in zijn derde partij. Tege lijkertijd wist de judoka uit de klasse tot 90 kilogram dat hij op het belangrijkste toernooi van het jaar had laten zien op de weg terug te zijn. Zijn carrière kende ooit een veel belovende start. Van 't End (27) won meerdere medailles op Grands Prix en Grand Slams, maar de laatste jaren werden vooral beheerst door blessure leed en een terugval op de we reldranglijst. Zo moest hij vorig jaar de WK missen met een schouderblessure. Dit jaar lijkt de weg terug inge zet. „Ik was sinds een paar jaar niet meer op topniveau, maar ik heb écht hard ge traind, ik ben écht goed bezig geweest en merk dat ik er j?\ weer ben." De uitslag van de WK in Bakoe toont dat nog niet. Onnodig, zo vond Van 't End zijn verloren par tij. „Een heel domme actie. Ik stond lekker te judoën, zat in de flow en had er een paar gewon nen. En de laatste partij had ik in mijn broekzak, maar toen liet ik het net even liggen en gaf ik hem een kans." De Duitser Eduard Trippel scoorde ver volgens met ippon. „Dat is ook judo. Een fractie van een se conde, en het is klaar. Ik hoor er zeker bij, maar jammer genoeg gaat het nu net anders. De grootste teleur stelling komt later, weet Van 't End uit ervaring. „Op bed in de kamer, of onder de douche" Zijn categorie, de klasse tot 90 kilogram, is zwaar bezet. Dat blijkt alleen al door de 84 natio naliteiten die in die klasse op de mat komen. Ter vergelijking: Sanne van Dijke, de andere Ne derlandse judoka die gisteren de eerste ronde overleefde, zou aan twee winstpartijen voldoende hebben om de kwartfinale en daarmee ook eventueel de her kansingsronde te halen. Van 't End moest voor eenzelfde resul taat vier partijen winnen. Ik mag van mezelf nooit tevreden zijn' Pim Bijl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21