Van Gaal is weer heel even coach 20 'Ik wil nog een keer een deuk in het heelal slaan', luidde de kop bo ven een interview met Pieter van den Hoogenband (40), afgelopen juni in deze krant. De drievoudig olympisch kampioen vertelde on der meer over het leven dat hij leidt sinds hij tien jaar geleden de zwembroek heeft opgeborgen. Als bedrijfsadviseur houdt hij kantoor aan huis. Hij heeft een handvol ambassadeurschappen, is toer nooidirecteur van de Eindhovense Swim Cup, doet wat televisiewerk, was chef van de Jeugd Olympische Spelen, zit in de Nationale Sport raad. Een fraai pallet aan functies. Maar of Van den Hoogenband na zijn zwemcarrière écht zijn roe ping heeft gevonden, vroeg hij zichzelf ook hardop af. Vertrouwelingen Niet voor niets nodigde hij een paar jaar geleden zeven vertrou welingen uit om van hen te horen wat hij goed deed, en wat slecht. Om voor zichzelf duidelijker te Ik ben een gewone jongen. Heb paar medailles omdat ik hard in een bak water heen en terug zwem krijgen wie hij is, wat hij kan, om te komen tot een Pieter 2.0. Of Pietje van Puffelen: de man los van de zwemkampioen. Of het aanstaande chef de mis- sion-schap bij NOC*NSF die deuk in het heelal is die Van den Hoog enband voor ogen heeft, is de vraag. Op de Olympische Spelen van Tokio in 2020 zou hij de Ne derlandse ploeg moeten leiden. Van den Hoogenband bevestigde gisteren berichtgeving hierover van de Volkskrant. Hij wordt al ja ren gekoppeld aan de baan bij de sportkoepel. Veel atleten en sport bonden zouden hem graag in de functie zien. De deal moet spoedig worden beklonken, alleen voorzit ter André Bolhuis van het comité zou nog dwars liggen. NOC*NSF zoekt een chef de mission omdat Jeroen Bijl, bij de Winterspelen van Pyeongchang dit jaar de 'baas', is vertrokken naar de hockeybond. Maurits Hen driks leidde de Nederlandse equipe in Londen (2012), Sotsji (2014) en Rio de Janeiro (2016), maar het draagvlak voor een lan gere termijn ontbrak. Hendriks is wel technisch directeur van de sportkoepel. Aansprekend Met Van den Hoogenband zou Team NL een aansprekend gezicht krijgen. Een atleet die de weg naar goud kent. Tijdens zijn carrière was hij egoïstisch, elke dag draaide om één ding: olympisch kampioen worden. Daarna ontwikkelde hij een groot netwerk in de sport. De Brabander communiceert gemak kelijk en op diverse niveaus. Hij is naar eigen zeggen een 'verbinder', iemand die elke dag iets wil leren. Hij leest drie kranten, heeft uit puilende boekenkasten en een grote liefde voor muziek. Dat hij, ook in het buitenland, nog altijd herkend wordt vindt hij ongemakkelijk. Net als een zwemstadion dat zijn naam draagt. „Ik ben een gewone jongen uit Geldrop. Ik heb 14 studiepunt jes geneeskunde. En oké, een paar medailles omdat ik hard in een bak water heen en terug kon zwem men." Aanspreekpunt De taak van chef de mission is veel meer dan een erebaan. Hij of zij is het eerste aanspreekpunt voor de atleten. Gaat in aanloop naar de Olympische Spelen diverse keren ter plekke om logistieke voorbe reidingen te treffen en voor Team NL de beste faciliteiten te regelen. En de chef de mission is het ge zicht naar buiten, ook voor de pers. Niet onbelangrijk, aangezien er tij dens de Spelen altijd wel een relle tje is. Soms schalde zijn stem door het Olympisch Stadion als ware het halverwege de jaren negentig toen hij op diezelfde heilige grond voet balgeschiedenis schreef. Gisteren coachte Louis van Gaal (67) een team dat al bijna net zo vermogend was als de meest recente teams die hij trainde. Een team van Quote 500-miljonairs. Het was allemaal voor Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spier ziekte. Toch weer die ene vraag na tuurlijk: is hij nou echt gestopt? „Ja dat ben ik." En dan komt altijd: „Maar zeg nooit, nooit." En toch ook weer: „Ik moet mijn laatste wedstrijd wel winnen natuurlijk." Want dat deed hij gisteren natuur lijk (6-2) met zijn team van vermo gende mannen die allemaal een flinke duit hadden betaald om te mogen spelen tegen oud-interna tionals als Ronald de Boer, Pierre van Hooijdonk en Aron Winter. En toch ook om gecoacht te wor den door de wereldtrainer die dan ook nog een paar keer enthousiast je naam noemt vanaf de kant. Het gevolg: tonnen voor een medicijn dat volgens Van Gaal 'niet in een Nederlandse apotheek te koop is en dat is eigenlijk onrechtvaardig, want in Duitsland en België is het dat wel.' „Met dit geld starten wij een on derzoek op om te kijken of we het kunnen kwalificeren als goed of slecht. Want is dat belangrijk." Zijn peptalk in de kleedkamer was al goed voor een ton zei hij. „Toen wilde mijn team al flink inleggen." Regels Er waren alternatieve regels. Zo konden penalty's worden gekocht voor tienduizend euro. Of een extra keeper op doel. Of gewoon een spe ler van de tegenstander. FC Utrecht-eigenaar Frans van Seume- ren (in korte broek) bood grif. Hij was assistent van Van Gaal. Net als retailmultimiljonair Roland Kahn. Maar Van Gaal voerde het hoogste woord, ook na de wedstrijd. „Weet je wel dat deze mannen allemaal de hele dag achter een bureau zitten? Dan is 6-2 winnen heel knap", al dus Van Gaal. De volle aandacht ging daarna uit naar de zieke kinde ren in een rolstoel die niets liever dan met de beroemde trainer op de foto wilden. dinsdag 25 september 2018 man voor Pieter van den Hoogenband, volgens velen uitermate geschikt om Team NL te leiden bij de Olympische Spelen van 2020. fototonvandemeulenhof Pieter van den Hoogenband staat op het punt benoemd te worden tot chef de mission voor Tokio 2020. Het zal voor nie mand een verrassing zijn. Rik Spekenbrink Rotterdam - Pieter van den Hoogenband (40) Coach Louis van Gaal betreedt het stadion. Links op de voor grond Aron Winter, daarachter Ronald de Boer. fotoanp Louis van Gaal was weer even coach. Van een team met multi miljonairs tegen de oud-interna tionals. Voor het goede doel. Nik Kok Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20