Rutgers: mannen, denk mee en stop de pil in jullie portemonnee 1ÉÉ Kloof tussen drinkers en niet-drinkers wordt groter 12 Voorzitter LSVb stapt op na conflict UTRECHT Er is in Nederland een groeiende kloof tussen mensen die veel alcohol nuttigen en mensen die niet of weinig alcohol drinken. Dat blijkt uit cijfers van de Wereld gezondheidsorganisatie (WHO). De gemiddelde alcoholconsump tie per hoofd van de bevolking (15- plus) is gedaald van 10,4 liter in de periode 2009-2011 naar 8,7 liter tus sen 2015 en 2017. Nederland zit hiermee onder het Europese ge middelde van 9,8 liter pure alcohol per inwoner. Het aantal niet-drin kers groeide van 11,8 procent in 2010 tot 27,9 procent in 2016. Vrouwen in Nederland zijn min der gaan drinken. Hun gebruik daalde van 7,1 liter pure alcohol, naar 5,8 liter pure alcohol per jaar (- 18,3 procent). Mannen slaan echter meer alcohol achterover. Werd per drinkende man in 2010 nog 15,1 liter pure alcohol gedronken, in 2016 was dat 16,7 liter (+9,6 procent). Bingedrinken - het consumeren van vijf glazen alcohol of meer tij dens een enkele gelegenheid - is sterk toegenomen. In 2010 was 5,9 procent van de bevolking een bin- gedrinker, in 2016 was dat 27,4 pro cent. Ruim 210.000 Nederlanders van 15 jaar en ouder hadden in 2016 een alcoholverslaving, 1,5 procent van de bevolking. In heel Europa bedraagt dat percentage 8,8 procent. In 2016 stierven 3244 Nederlanders een alcoholgerelateerde dood. Hulzebos (25) was in conflict geraakt met de rest van het bestuur. De LSVb moest vol gens haar een 'echte vakbond' worden, inclusief acties, maar in die opvatting stond ze al leen. Ze was eind juni begon nen. Vicevoorzitter Carline van Breugel neemt de taken van Hulzebos voorlopig waar. Twee weken geleden was Hulzebos al op non-actief ge steld. „Heel naar hoe dit is gelopen, ze hebben me er gewoon uitgewerkt. Ik mocht helemaal niks meer. Ik had geen toegang meer tot mijn e-mail en mijn contacten." Van Breugel zegt dat het overgebleven LSVb-bestuur zich niet herkent in het beeld dat Hulzebos schetst. „We hadden samen afgesproken niet naar buiten te treden. We hebben onze eigen leden nog niet kunnen inlichten." Dat gebeurt morgen. Nooit meer boos worden wanneer zij de pil is vergeten. Anticonceptie is óók een zaak van mannen. Dat is de boodschap van een campagne die morgen van start gaat. De verantwoordelijkheid voor het voorkomen van zwangerschap ligt nog te veel bij vrouwen, vindt Rutgers, kenniscentrum voor seksualiteit. Vaak wordt van hen verwacht dat zij maatregelen ne men als ze geen kind willen. De meeste anticonceptiemiddelen zijn bovendien op vrouwen ge richt. „Vrouwen dragen dus vooral de lasten. Zij moeten naar een arts en elke dag - in het geval van de pil - aan hun anticonceptie denken", zegt Ineke van der Vrouwen dragen vooral de lasten van anticonceptie, mannen de lusten Vlugt, programmamanager anti conceptie bij Rutgers. Mannen hebben vooral de lus ten van seks, stelt ze, terwijl het voorkomen van onbedoelde zwangerschap net zo goed hun verantwoordelijkheid is. Zeker mannen die zonder con doom willen vrijen, zouden meer betrokken moeten zijn bij de anticonceptie, luidt de boodschap in de nieuwe campagne van Rutgers. Van der Vlugt: „Mannen, draag zelf altijd een condoom op zak en help de vrouwen herinneren aan een nieuwe strip, prikpil, ring of pleister. Zet een alarm in je telefoon of stop een strip in je portemonnee. Mocht ze het een keer vergeten, dan heb jij ten minste iets bij je." Maar liefst 8 procent van de vrouwen van 18 tot 48 jaar heeft seks zonder voorbehoedsmidde len, terwijl ze niet zwanger zijn of willen worden. Dat gaat geregeld mis: een op de vijf vrouwen is ooit onbedoeld in verwachting geweest, blijkt uit eerdere onder zoeken van Rutgers. Het kenniscentrum voor seksu aliteit, dat samen met Soa Aids Nederland de campagne voert, moedigt mannen ook aan de kos ten voor anticonceptie te delen. In het geval van de pil komt dat neer op maximaal 50 euro per jaar. Langer werkende anticon- - ceptie als een spi- raaltje ofhor- moonstaafje is duurder: tus- sh sende70 V "N 1 'V en 150 euro. Vanaf 21 jaar betalen vrouwen de anticonceptie via het eigen risico of via een aanvul lende verzekering. Uit nieuw onderzoek van Dok ters van de Wereld blijkt dat 8 procent van de Nederlandese vrouwen uit geldgebrek de afgelo pen tien jaar weieens geen anti conceptie heeft gekocht. „Het is absurd dat vrouwen met weinig geld ongewenst zwanger kunnen raken doordat ze geen anticon ceptie kunnen betalen", zegt directeur Arianne de Jong van Dokters van de Wereld. Ook over de toegang tot abortus maakt de organisatie zich zorgen. Voor vrouwen zonder verblijfspapieren bestaat er geen regeling. Zij moe ten een abortus - tussen de 370 en 520 euro - uit eigen zak betalen. Dokters van de Wereld start daarom morgen, op Wereld Anticonceptie Dag, een petitie om anticonceptie en abortus financieel toegankelijk te maken voor alle vrouwen. De actie wordt onder meer ondersteund door de Nederlandse Huisartsen Vereni ging en Rutgers. dinsdag 25 september 2018 De voorzitter van de Lande lijke Studentenvakbond LSVb, Geertje Hulzebos, zegt uit het bestuur te zijn gewerkt. Hanneke Keultjes Utrecht Hanneke van Houwelingen Utrecht - Ineke van der Vlugt, Rutgers p O -5- O Kijk op de site bij /video De campagnevideo van Rutgers. Uit protest geven verschil lende universiteiten deze week een aantal colleges in de openlucht. Ze willen onder meer dat het kabinet 1,15 mil jard euro aan 'achterstallig' geld in het wetenschappelijk onderwijs investeert en dat een bezuiniging van 183 mil joen euro wordt geschrapt. Door op Prinsjesdag gepre senteerde cijfers zouden uni versiteiten er nog verder bij inschieten. Op de foto studen ten aan de Universiteit van Amsterdam, fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12