Antirooklobby: roken is juist géén vrije keuze 9 Noorwegen arresteert Rus voor spionage bij parlement Deprimerend, dat is het. Alleen drugsverkopen hier goed TINADAG PUBERS ren erg slecht, ervaart ze. Ze kan nog zo vaak zeggen dat een huis hun op deze manier al leen maar financiële problemen gaat geven, dat ze op straat kunnen komen te staan zodra iets misgaat en hun inkomen terugloopt. Als een bank vervolgens de lening wel degelijk goedkeurt, gaan ze daar niet zelden toch mee in zee. „De hypotheekverstrekker zou beter moeten weten", vindt Cara Stretch. „We hebben dit allemaal al eens meegemaakt." Kopers zijn een tikje verblind door de droom een huis te bezit ten, zeker in Baltimore een aan trekkelijk vooruitzicht. Het is hier moeilijk is een betaalbare, fatsoen lijke, veilige woning te vinden. Sinds de industrie uit de stad ver dween, is armoede een groot pro bleem, vooral in de zwarte wijken in het westen van de stad. Goede banen zijn nooit teruggekomen, criminaliteit is flink toegenomen. Delen van de stad kampen in middels met extreem geweld. In 2017 kende Baltimore met 343 do den het hoogste aantal moorden per hoofd van de bevolking van de VS. Zo'n 16.000 huizen staan leeg. De bewoners zijn in de afgelopen jaren vertrokken op zoek naar een veiligere plek of een baan, of op last van de bank. De panden trekken alleen maar meer problemen aan. Af en toe worden er doden gevonden: ver slaafden die stierven aan een over dosis, bijvoorbeeld. In Sandtown- Winchester, een van de armste, gewelddadigste delen van Balti more, was het in één maand twee keer raak. In januari vond de poli tie een 41-jarige man in een leeg staand huis aan de rand van de buurt. Een week eerder werd bij een leeg pand in hetzelfde rijtje al een 30-jarige man dood gevonden. „Het is deprimerend", zegt Brenda Hamlin (69) over de staat van de buurt waar ze opgroeide. Zo deprimerend, dat de bom hier al eens barstte: in 2015 braken hef tige rellen uit nadat buurtgenoot Freddie Gray stierf door politiege- weld. Hamlin probeerde de inge storte vastgoedmarkt in de buurt weer wat leven in te blazen: in een destijds 'smerig' leegstaand pand begon ze zeven jaar geleden met haar man een bakkerij, in de hoop meer ondernemers en uiteindelijk nieuwe bewoners aan te trekken. Echt gelukt is het niet. De Ave nue Bakery is geliefd; om de hoek van de huizen waar de lichamen werden gevonden, vliegen de witte broodjes en puddingbrood jes over de toonbank. Maar de bak kerij is nog altijd een van de wei nige voorzieningen in de buurt. „Alleen drugs verkopen hier goed", schampert Hamlin. Beter wordt het voorlopig niet. Net na de huizencrisis, in 2010, telde Baltimore 16.800 leegstaande huizen. Anno 2018 zijn het er evenveel, ondanks miljoenenuit gaven aan opknappen of afbreken van panden. Er komen voortdu rend nieuwe leegstaande wonin gen bij. Daar moet een nieuw onderko men voor Cheryle Ricks tussen zit ten, zou je denken. Maar zo makke lijk is het niet. Terwijl duizenden huizen leegstaan, zijn ook zo'n drieduizend inwoners van Balti more dakloos. De industrie is ver vangen door laagbetaald werk in bijvoorbeeld restaurants. De werk loosheid is hier zo hoog en de inko mens zijn zo laag, dat veel inwoners zich geen fatsoenlijke huisvesting kunnen veroorloven. Dat is een probleem in veel Amerikaanse steden. Huurprijzen zijn, anders dan inkomens, de af gelopen jaren flink gestegen, met 32 procent tussen 2001 en 2015, vol gens onderzoekscentrum Pew. Zo'n twaalf miljoen Amerikanen besteden meer dan de helft van hun inkomen - soms wel 70 tot 80 procent - aan huisvesting. De hui zencrisis heeft een andere ge daante aangenomen. In 2016 jaar, becijferde socioloog Matthew Des- mond, werden zeker 2,3 miljoen Amerikanen door hun huisbaas op straat gezet omdat ze de huur niet meer kunnen betalen. Cheryle Ricks heeft weinig hoop dat zij dat wel kan. Ze is van plan voorlopig bij vrienden of fa milie te logeren. Al geeft ze het nog niet op. Als vijfhonderd men sen vijf exemplaren van haar in ei gen beheer uitgegeven zelfhulp boek kopen, rekent ze voor, heeft ze genoeg geld om haar huis te be houden. Er is nog één week om ruim 40.000 dollar bij elkaar te schrapen. De privémening van topjurist Jan Wolter Wabeke over de strafzaak tegen de tabaksindustrie kwam hard binnen bij advocaat Béné- dicte Ficq. Ze heeft de vele aange vers inmiddels heeft geïnfor meerd. Een van de cruciale redenen voor de aangevers om de tabaks industrie voor de rechter te willen slepen, is de stelling dat roken en doorgaan met roken juist géén vrije keuze is maar een ernstige verslaving. De tabaksproducenten doen er alles aan om rokers afhan kelijk te maken van de sigaret, doordat zij tabak zo verslavend mogelijk maken, vinden de aange vers. Zij vinden dat de tabaksin dustrie daarvoor strafrechtelijk vervolgd moet worden. Ficq is bepaald niet blij met de vooringenomenheid van raads heer Wabeke. De zaak dreigt daar door meer vertraging op te lopen. Deze maand twee jaar geleden deed longkankerpatiënte Anne Marie van Veen als eerste aangifte tegen de tabaksindustrie, onder meer voor misleiding en poging zware mishandeling. Daarna volgden tientallen andere perso nen en instanties, veelal uit de medische wereld. Na anderhalf jaar wikken en wegen besloot justitie in februari af te zien van vervolging en start ten de aangevers nog diezelfde dag een artikel 12-procedure. Ficq is niet van plan met Wabeke die ar- tikel-12-procedure in te gaan. Vervangen Door een rechter te wraken kan een partij in een zaak waarin vooringenomenheid van een rechter wordt vermoed, de rechter laten vervangen. „Dit is ontzettend jammer, wij waren helemaal klaar voor deze zaak en dit houdt de boel alleen maar op. Bovendien toont het maar weer aan hoe ontzettend moeilijk het is om in deze inge wikkelde zaak tegen vooroordelen te vechten." OSLO Noorwegen heeft een Rus aangehouden op verdenking van spionage, meldde het Noorse persagentschap NTB op basis van de veiligheidsdienst PST. De man werd vrijdag op de luchthaven van Oslo opgepakt en is voor twee weken vastgezet. Hij wordt verdacht van illegaal inlich tingenwerk na het bijwonen van een seminar over digitalisering in het Noorse parlement. De politie onderzoekt een incident in ver band met het seminar, aldus het persbureau. Het parlement hield donderdag en vrijdag een bijeen komst voor administratief mede werkers van parlementen uit 34 landen. De Russische ambassade in Noorwegen bevestigt de arrestatie van 'een Russische burger' in Oslo na zijn deelname aan een seminar. Volgens de ambassade is de arres tatie bedacht en gepleegd onder een 'belachelijk voorwendsel'. maandag 24 september 2018 - Brenda Hamlin, bakker De zaak tegen de tabaksindu strie kan opnieuw vertraging oplopen als raadsheer bij het gerechtshof Jan Wolter Wa- kebe zich - al dan niet gedwon gen - terugtrekt uit de zaak. Hem wordt vooringenomen heid verweten. Victor Schildkamp Den Haag Het was weer dringen geblazen op de jaarlijkse Tinadag, afgelopen weekeinde in Wassenaar. Duizenden meiden kwa men voor muziek, YouTubers, workshops en natuurlijk einde loze make-up- en haarsessies. fotoanp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9