tt ^3r 8 Tien jaar geleden had Baltimore grote problemen. Er lijkt weinig veranderd. Nieuwe problemen met rommelhypotheken liggen op de loer, en ondanks een enorme voorraad leegstaande woningen is betaalbare huisvesting niet te vinden. Banken verkopen gewoon weer hypotheken aan mensen die het niet kunnen betalen Tien jaar geleden kraakte de wereldeconomie in haar voegen. Hoe kon de crisis ontstaan? Hebben we lessen getrokken? Een korte serie verhalen. 10 jaar KREDIETCRISIS Br e brief ligt op de salontafel. Het staat er echt: volgende week wordt het dak boven haar hoofd geveild in een executieverkoop. Cheryle Ricks (58) kan de hypotheek op haar charmante bungalowtje in een buitenwijk van Baltimore niet meer betalen. De inwonende zieke vriendin die huur betaalde, is vertrokken naar een verzorgingshuis, de kan ker in haar eigen linkerborst maakte het onmogelijk genoeg te verdienen met haar coachingsbe- drijf voor vrouwen. Haar zoon zou geld lenen om zijn moeders huis te kunnen houden - ook niet ge lukt. Ze heeft nog een week om met ruim 40.000 dollar (meer dan 34.000 euro) over de brug te ko men. Het is hopen op een wonder. Cheryle Ricks verwacht dat ze nog een maand of twee, drie kan blijven voordat de verkoop is afge handeld, dus aanstalten om te gaan maakt ze nog niet. De kerst boom staat - „Er is geen wet die zegt dat ik niet het hele jaar een kerstboom mag hebben staan" - en de muren zijn behangen met familiefoto's. Vier kinderen, zeven kleinkinderen, wijst ze trots. Ze helpen Ricks optimistisch te blij ven. „Ik red me wel, ik heb gewel dige mensen om me heen." Een gedwongen huisuitzetting in Baltimore - dit verhaal zou zo maar over 2008 kunnen gaan, toen Baltimore een van de 'Ground Ze ro's' van de Amerikaanse huizen crisis was. Vooral aan de zwarte bevolking hadden banken te dure hypotheken verkocht die de in woners van deze verarmde, gese gregeerde probleemstad nooit konden betalen. In de welvarende witte wijken waren hypotheken veel goedkoper. Veel van deze zwarte huiseige naren raakten hun huis kwijt. De banken hadden Baltimore uitge molken. Ze bleken het stadsbe stuur ook al veel geld door de neus geboord te hebben, door de zogenoemde Liborrente te mani puleren, in het nadeel van de toch al moeizaam vollopende schatkist van de stad. Scholen, de brand- weer, overal moest het mes in. Het is allemaal tien jaar gele den, en verdwenen uit het nieuws. Maar Cheryle Ricks raakt haar huis kwijt anno 2018. De hui zencrisis is niet voorbij. Bij het St. Ambrose Huisvestingshulp centrum in Baltimore blijven de huiseigenaren die hulp zoeken vanwege een dreigende uitzet ting, gestaag binnendruppelen. Baltimore kent nog altijd de meeste gedwongen verkopen van de VS: 20 procent van het totaal. Het aantal uitzettingen is wel flink gedaald vergeleken met de ergste crisisjaren, maar de hulpverleners van St. Ambrose verwachten dat de golf executieveilingen binnen kort weer aanzwelt. Cara Stretch, hoofd van het preventieteam, ziet cliënten met schulden en zonder spaargeld, die toch een flinke hy potheek krijgen. Vanochtend nog: een dame die voedselhulp nodig heeft. De hypotheekverstrekker wil haar een lening verkopen die bijna de helft van haar schamele inkomentje zou opslokken. De zogenoemde subprime hypo theek, een belangrijke veroorzaker van de huizencrisis van 2008, is te rug, constateert Stretch. „Het voelt echt alsof we weer dezelfde kant opgaan. Het afgelopen jaar zagen we steeds meer cliënten met zulke slechte hypotheken bij ons aan kloppen voor hulp. Banken verko pen gewoon weer hypotheken aan mensen die zich zoiets niet kun nen veroorloven." De toezichthouder van de Ame rikaanse overheid, het CFPB, is onder president Trump flink ver zwakt en grijpt vooralsnog niet in. De directeur, Mick Mulvaney, ge looft niet zo in regulering en geeft bedrijven liever de vrije hand. „Banken profiteren ervan dat nie mand oplet", denkt financieel hulpverleenster Stretch. Ze drukt de mensen die bij St. Ambrose binnenkomen - omdat ze al in de problemen zitten, of omdat ze een cursus moeten vol gen om in aanmerking te komen voor starterssteun van de lokale overheid - op het hart niet zo'n te dure rommelhypotheek af te slui ten. Maar de consumenten luiste- maandag 24 september 2018 In Baltimore h de huizencris alweer terug Karlijn van Houwelingen - Cara Stretch, hulpverlener -4 Cheryle Ricks voor haar huis. Ze kan de hypo theek niet langer opbrengen. FOTO THE WASHINGTON POST/GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8