Vuilniszakken vol zwerfafval Is openbare ruimte in Kapelle herkenbaar voor dementerende? ■m 18 Fietsbrug op N-Beveland mogelijk weg Op het eerste gezicht lijkt het strandje bij Baarland best schoon. Her en der liggen wat sigaretten peuken en zo nu en dan duikt een verkreukelde verpakking op. Toch speurt een groepje vrijwilligers zaterdagochtend de kustlijn af tij dens de halfjaarlijkse schoon maakactie op de Borselse strand jes bij Baarland en De Kaloot. En dan blijkt: schijn bedriegt. „Kijk", roept Johan Vermin. De inwoner van Baarland staat tus sen de stenen en houdt een klu wen blauw en oranje draad om hoog. Het nylon duikt overal op: verstrengeld met het aange spoelde wier, verstopt tussen het duingras of verborgen onder een laagje zand. „Dit is het ergste spul", gromt Vermin. „Hierin ra ken vogels verstrikt." Met een oerkreet probeert hij de restanten van tussen de voormalige dijkbe- kleding te trekken. Hij krijgt hulp van dorpsgeno ten Louis en Nathasja de Klerk. Het stel helpt voor het eerst mee met de strandschoonmaak. „We wonen nog niet zo lang in Baar land, maar we voelen ons erg thuis hier", zegt Nathasja. „Met de schoonmaakactie in het dorp hebben we ook geholpen en nu dus op het strand. Heel belangrijk om het leefbaar te houden voor mens en dier." Dat vinden ook de Baarlandse Jan en Willy de Vriend, die al van de partij zijn sinds de eerste strandschoon maak vier jaar geleden. „Ik vind het verschrikkelijk dat in de na tuur zo veel plastic rondslingert", verzucht Willy. Jan knikt. „Het is weieens frustrerend dat we over een half jaar weer vuilniszakken vol weghalen. Maar goed, alle beetjes helpen." De vrijwilligers struinen tien tallen vuilniszakken vol zwerfaf val bij elkaar. En Jan? Die mag de opmerkelijkste vondst van deze editie op zijn naam schrijven: een verfomfaaide onderbroek. „We proberen te kijken door de bril van iemand met beginnende ge- heugenproblematiek", zegt Anne Sinke van de gemeente Kapelle. „Waar we met name naar kijken is hoe herkenbaar de openbare ruimte is. Hoe is de bewegwijze ring? Is dat met letters en moeten er eventueel pictogrammen bij? Staan er wel genoeg bankjes? Zijn er kui len of hobbels in de weg of op de stoep? Dat soort dingen." De tocht wordt georganiseerd vanuit het project dementievrien- delijk. „Maar het gaat ook om kwetsbare ouderen, hoor", laat Sinke weten. „We doen de wande ling onder begeleiding van een ar chitect die veel gebouwd heeft voor de zorg en ook veel verstand heeft van de openbare ruimte. Verder lo pen er een aantal mensen mee van de gemeente. Zoals de casemanager dementie, de wethouder en ie mand van openbare werken." De inspectieronde moet uitein delijk leiden tot een adviesrapport. Dat wordt aangeboden aan de ge meente. Sinke: „Het is niet zo dat de gemeente na de tocht gelijk van al les zal gaan veranderen. Maar als ze de komende jaren iets gaan doen, kunnen ze in het rapport kijken hoe dat ook dementievriendelijk kan." De wandeling is onder begeleiding van een architect die veel gebouwd heeft voordezorg Inmiddels hebben een aantal in woners zich al aangemeld voor de wandeling, die om half elf vertrekt vanuit Cederhof. „Maar er mogen er zeker nog meer meelopen. Bij voorkeur mensen met beginnende geheugenproblematiek." WISSENKERKE Het einde lijkt in zich voor de houten fietsbrug over de provinciale Oost-West- weg op Noord-Beveland. De ge meente overweegt het bouw werk weg te halen. De fietsbrug tussen Kortgene en Colijnsplaat is erg steil, waar door fietsers hem amper gebrui ken. Bovendien biedt het nieuwe, vrijliggende fietspad tussen de twee dorpen vanaf december een veel vlakkere route, waardoor de kans groot is dat het bouwwerk er uiteindelijk werkloos bij staat. Dat vindt de gemeente Noord- Beveland zonde van de brug en van haar geld. Onderzoek moet uitwijzen of de houten brug el ders op het eiland een plekje krijgt. En stel dat het bouwwerk onverhoopt toch op zijn huidige stek mag blijven staan, dan volgt in elk geval groot onderhoud. De fietsbrug werd in 1992 ge opend door toenmalig burge meester Edith Hoogendijk-van Duijn van de vroegere gemeente Kortgene. Het was de ontbre kende schakel in een veilige fiets- verbinding tussen Kortgene en Colijnsplaat. Het project kostte 250.000 gulden; Rijkswaterstaat nam 80 procent voor zijn reke ning, de gemeente Kortgene be taalde de rest. IN DE REGIO Bijeenkomst bewoners Arrangement Thoolse mantelzorgers MIJN DORP, MIJN STAD maandag 24 september 2018 BE 4" f- Johan Vermin is één van de vrijwilligers die zaterdag zwerfafval opruimen op het strandje van Baar land. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Ellen Smaardijk-Jobse Baarland Stel, je hebt beginnende geheu genproblemen en je woont in Kapelle. Wat zou er dan beter kunnen aan de inrichting van de dorpen? Dat wordt vrijdag 5 ok tober onderzocht in de 'Tocht om nooit te vergeten'. Willem Adriaansens Kapelle -Anne Sinke Wie wil kan zich aanmelden via Cederhof Welzijn: 0113-343474. GOES SMWO houdt van daag, maandag, een bewonersbijeen komst over contac ten in de Goese Polder. Bewoners gaan tijdens de bij eenkomst in ge sprek over contac ten in de buurt. De bijeenkomst is om 10.00 uur in inloop huis Oase, Roos- eveltlaan 87 in Goes. Meer infor matie: 0113 277111. THOLEN Thoolse mantelzor gers krijgen de ge legenheid om even op adem te komen van hun zware taak. Het mantelzorgar rangement staat weer op het pro gramma. De reis gaat deze keer naar Renesse. De mantelzorgers krijgen vrijaf en worden verwend met een verblijf in een hotel. Daar naast zijn er groepsgesprekken met het thema 'Mantelzorg: le venskunst'. Het mantelzorgar rangement is van dinsdag 25 tot en met donderdag 27 september en is vooral bedoeld voor mantelzorgers die de zorg hebben voor een naaste in de thuissituatie. Meer informatie is te vinden via man- telzorgvrijwilli- gers@tholen.nl. OUD-VOSSEMEER Eric van Hees (foto) uit Oud-Vosse- meer is benoemd tot Lid in de Orde van Oranje-Nassau. Dat gebeurde zaterdag in zijn woonplaats, tijdens de viering van het 100-jarige jubileum van toneelvereniging Sint Joseph. De 47-jarige Van Hees heeft een voorliefde voor alles wat met theater en muziek te maken heeft. Zo is hij sinds 1992 vrij williger bij carnavalsvereniging De Vlooientrappers, waar hij onder meer het tekstschrijven op zich neemt. En ook bij to neelvereniging Sint Joseph vervulde hij de afgelopen twintig jaar verschillende functies, variërend van regisseur tot be stuurslid. Van Hees ontving de onderscheiding uit handen van burgemeester Ger van de Velde (I). foto johan van der heijden GOES Ter Weel, Joannaplantsoen 1, 08.00-17.00 uur: Expositie Agnes Smit; Inloophuis Oase, Rooseveltlaan 87,10.00 uur: Bewonersbijeenkomst over contacten in de Goese Polder; Bibliotheek, 09.30-11.30 uur: 09.30-11.30 uur: Gratis basis cursus over Internet; Erasmu- spark, 09.30-11.30 uur: Digitaal Café; vanaf 13.00 uur: Activi teiten voor senioren, waaron der handwerken, bridge, tafel tennis en schilderen; Zorgcen trum Randhof, vanaf 17.30 uur: Alzheimercafé en zorgmarkt 'S-GRAVENPOLDER Sporthal De Zwake, 13.45- 14.45 uur: Gratis sporten in de beweegtuin HANSWEERT Dorpshuis Kaj Munk, School straat 5,13.00-17.00 uur: Kaar ten en Biljarten voor senioren HEINKENSZAND Hoefbladstraat 1,13.30-14.30 uur: Gratis sporten onder be geleiding in de beweegtuin 'S-HEER ARENDSKERKE Poelwijck, 10.00-12.00 uur: Di gitaal café KRABBENDIJKE Restaurant Ter Weel, 14.00 uur: Wandelgroep KRUININGEN Hof Cruninghe, Langeviele 41, 13.30-15.30 uur: Creatieve middag waarbij gehandwerkt kan worden; Den Inkel, 18.15- 19.00 uur: Open zwemtraining voor iedereen met diploma RILLAND Dorpshuis Luctor et Emergo, 14.00-16.30 uur: Kaarten voor senioren; Gymzaal Cromvliets- traat, 15.45-16.45 uur: Street- dance voor kinderen uit groep 3-8 WAARDE Dorpshuis Meerwaarde, 09.30-10.30 uur: Allevo Les sen 'Yoga-gym voor 55+' YERSEKE Moerzicht, 13.30-15.00 uur: Open middag Grand Café; Moerplein, 19.15 en 20.15 uur: Bewegingsuur voor senioren LINTJE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 51