'Vertrek Jet van Gent is triest, maar geeft ook rust binnen GroenLinks' Oldtimers trekken ondanks de regen toch veel bekijks 19 JUBILEUM VEERTIG JAAR CAFÉ Of je er nu weieens komt voor friet of voor een drankje. En of dat nou vorige weekwas of veertig jaar geleden. Het deed er niet toe, zaterdag. Die dag was het in Neffen d'Eule voor iedereen feest. Ooit tapten ze in een ra zendsnel tempo tien biertjes achter elkaar. Die vaart is er een beetje uit, lachen Coba Dorst en Jannie Ista. Toch doen de twee 8i-jarige dames het hélemaal niet slecht. Lachend en swingend staan ze achter de bar, zaterdag bij de reü nie van het 45-jarige Oosterlandse dorpscafé Neffen d'Eule. Café en niet kroeg, manen de vrouwen in koor. Bij een kroeg denken ze aan een klein donker hol, waar niet veel lol valt te bele ven. En dat valt er bij Neffen d'Eule nou net wel. Met de reünie gaan de lichtjes van de oude dans vloer weer aan en keboemt de ene na de andere oude hit door de boxen. Marie Holtrop-Capelle (83) danst de sterren van de hemel bij elke hit die ze herkent. „Dat ritme gaat nooit uit me. Ik heb heel veel ge feest. Dansen tot in de kleine uurt jes. In Rotterdam, waar we een tijd hebben gewoond. Maar ook hier in Neffen d'Eule. Stopte je een gul den in de jukebox dan kon je vier plaatjes kiezen." Bill Haley was haar favoriet. Marie houdt van rock 'n roll. „Maar eigenlijk hou ik van alle muziek. Ook van wat ze tegenwoordig luisteren. Ik dans gelijk mee." De zussen Capelle - een gezin met negentien kinderen uit Bru - we ten hoe je een feestje bouwt. Ze zijn met een heel stelletje bij de reünie aanwezig. Ook hun nako melingen staan te swingen. De zussen Hennie Stouten, Anja de Jonge en Jolanda le Comte (doch ters van één van de Capelies) heb ben in hun jeugd heel wat uurtjes in het café doorgebracht. Een afzakkertje doen („Wil je een besje meisje?") na het stappen in Renesse. Biefstuk eten. „Want die van Adriaan waren de lekkerste De biefstukken van Adriaan waren de lekkerste die er waren biefstukken die er waren", zegt Jo landa. Adriaan Dorst was samen met zijn - nog altijd vief achter de tap staande - Coba 45 jaar geleden grondlegger van het Oosterlandse cafetaria annex café. Na acht jaar gingen ze andere din gen doen. Maar een jaar of vier ge leden werd zoon Johan - vaak ge holpen door broer Jan - exploitant van de door zijn ouders opgerichte zaak. Zelf staat ze er nog regelma tig te poetsen. Een beetje helpen, want die horeca is niet meer wat het geweest is. In de tijd dat ze met haar man Adriaan het café begon, was Neffen d'Eule kloppend hart van het dorp. Er was nog geen dorpshuis en geenvoetbalkantine. „Dan kwamen de voetballers na afloop hier", blikt ze samen met Jannie - die destijds bij Coba ach ter de bar werkte - terug. Hadden ze gewonnen dan kregen de man nen allemaal een biertje en de kin deren een ijsje. „Het was een fan tastische tijd", herinnert Jannie zich. „Heel mooi", zegt ook Coba. „Ik heb hier veel mensenkennis opgedaan. Wat zoal? Ik dacht dat vrouwen altijd zo veel praten, maar mannen praten veel meer. Echt, die winnen het. Tenminste aan de bar." Nog altijd is Neffen d'Eule, naast cafetaria, ontmoetingsplaats. Ook jongeren weten het café goed te vinden. Gaandeweg de reünie draaide de dj dan ook steeds eigen tijdser. Eind van de middag trad, met een verzoeknummerpro gramma, het Oosterlandse Oran- jekoor op. ZIERIKEE Het ene organise rende stel rijdt in een Engels gezinswagentje. Het andere organiserende koppel tuft in een koninklijke auto van En gelse makelij rond. Maar beide wagens zijn prachtige oldti mers. En die waren in heel veel soorten en maten gisteren op Schouwen-Duiveland te zien. Met dank aan OMZ, de Oldti merclub Midden-Zeeland. Veertig voertuigen reden mee en daarvan was er geen één hetzelfde. Hoewel de regen met bakken uit de lucht kwam, trok het glimmende blik nog best wat bekijks. „Je ziet de gordijntjes opengaan", merken Ad en Jacqueline Bouwman en Kees en Pethy Stolk. Het eerste stel heeft een Morris Minor uit 1961. „Hét Engelse volksautootje", zegt Ad. De Morris Minor was wat de Volkswagen voor Duitsers was: een betaalbare auto voor gezinnen. De Stolks rijden een Rover P6 3500 V8 uit 1976. Daar reed koningin Elizabeth in rond. En prinses Grace van Monaco. „Het was in zo'n auto dat ze verongelukte", benoemt Kees een minpuntje. „Maar het was in ieder geval een auto voor de elite." Het ergste vindt hij haar vertrek voor de kiezers van GroenLinks. Dit is zetelroof, heeft hij al meerdere keren te horen gekregen. Dat vindt Van de Laar ook wel een beetje, maar hij velt geen hard oordeel. „Ik heb helemaal geen zin om zuur te zitten wezen. Wij zijn hartstikke vol goede moed. Er is zo veel werk te doen en er liggen zoveel kansen." Eigen partij Vrijdag werd bekend dat Jet van Gent uit GroenLinks stapt en ver der gaat met haar eigen partij, Lijst Jet van Gent. Dat kwam voor GroenLinks niet echt uit de lucht vallen. „Je wilt bouwen en vooruit met elkaar, in goede harmonie en met goede energie. Maar dat lukte niet. Het botste steeds weer." Er werden speciale sessies belegd om de boel op de rit te krijgen, maar uiteindelijk dus zonder resultaat. Van Gent voelde zich steeds min der thuis bij de coalitiepartij. Had het gevoel haar hart niet meer te kunnen volgen. „Ik voelde me er niet meer happy bij", lichtte ze vrij dagavond haar besluit toe. Dit was niet het GroenLinks waar zij voor heeft gekozen. Volgens Van de Laar zijn idealen nu eenmaal niet van vandaag op morgen te realiseren. „Je moet een lange adem hebben. Strijden voor je idealen, maar ook samen met andere kijken hoe je die kunt bereiken. Compromissen slui ten en proberen daar zo veel moge lijk uit te halen. Dat is het hele spel." maandag 24 september 2018 SP Het is altijd feest in Netten d'Eule Esme Soesman Oosterland -Jolanda le Comte, bezoekster „Verdrietig en triest", noemt fractievoorzitter Ruud van de Laar van GroenLinks Schouwen- Duiveland het vertrek van raads lid Jet van Gent uit de partij. Te gelijkertijd geeft haar vertrek rust, ook al neemt ze haar zetel mee. „We zijn hartstikke vol goede moed. Er is zo veel werk te doen en er liggen zo veel kan sen." Esme Soesman Zierikzee Jannie Ista (I) heeft pret voor tien terwijl Coby Dorst nog maar een biertje tapt. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 50