8 JUDO WK IN BAKOE (AZE) Judoka Juul Franssen (28) veroverde gisteren in Bakoe haar eerste WK-medaille ooit, brons. Een droom die in haar geval zelts letterlijk uitkwam. De Wit woest: wéér snel eruit Nog geen week geleden werd Juul Franssen wakker. Haar spieren een beetje vermoeid. Haar ge moed opgetogen. Ze had die nacht in haar slaap de strijd om het brons op de WK gewonnen van de Duitse Martyna Trajdos in de klasse tot 63 kilogram. Zondag middag staat de judoka bezweet en emotioneel in Bakoe na afloop van haar WK-partij. Soms komen dromen letterlijk uit. Uit haar mond een stortvloed aan woorden. „Bizar hè?", zegt ze, dat haar tegenstandster precies dezelfde was als in de droom? Daar stond ze even bij stil voordat ze de partij om het brons inging. Tegen zichzelf in haar hoofd: „Juul, relax. Alle gedachten aan dromen overboord, je moet die partij eerst winnen, dus hou je aan je plan." Er was er maar één die naast Franssen op voorhand van de droom wist. Kamergenote Mar- hinde Verkerk, die onder meer drie WK-medailles op haar palma- res heeft staan. Franssen, grap pend: „Nu kan ik eindelijk vol waardig bij haar op de kamer lig gen." Als ik het Verkerk laat weten, zo dacht Franssen, kan zij het in elk geval bevestigen als de droom MANNEN blijkt uit te komen. Bovendien vond Franssen het fijn er met een routinier over te praten. Zo dro men gebeurt haar niet vaak. „Dan ben je dus gewoon nerveus. Maar Marhinde zei: dat is gezonde spanning, hou je vooral aan je plan. Dromen kunnen we alle maal, maar ze waarmaken is iets anders." Vechten Haar bronzen medaille ziet Franssen als een bekroning voor de afgelopen twee jaar. „Dit staat voor al dat vechten." Ze stond vo rig jaar een tijd langs de kant vanwege een conflict met de ju- dobond. En de afgelopen weken mistte ze zelfvertrouwen. Ruim een maand geleden strandde ze in de eerste ronde van een Grand Prix, vlak nadat haar vader een hartaanval had gekregen. „Dat ik die knop daarna om kon zetten, daar ben ik heel trots op." Over haar vader, met wie het inmid dels goed gaat: „Ik denk dat hij nu thuis zit te janken." De vraag wat mooier is, de droom of de werkelijkheid, die is simpel te beantwoorden. „De werkelijkheid. Sowieso." Er is tussen droom en realiteit nog wel een klein verschil: „Ik won in mijn droom in een houdgreep." Nu liep de wedstrijd om het brons helemaal niet volgens op- WK JUDO Programma dracht. Ze pakte anders vast dan met haar coach Jean-Paul Bell was afgesproken. De Duitse domi neerde. Alsof de wedstrijd haar uit de handen glipte, zo voelde het voor Franssen. „Ik dacht: maar zo wil ik het niet laten eindigen. Ik heb zo'n mooi toernooi gedraaid, dan maar op een lelijke manier met iets wat we niet vooraf be dacht hebben." Vervolgens won ze in de golden score met waza-ari. Daarna kwamen de tranen. UITSLAGEN Harde snikken, onophoudelijk. In haar voor het gezicht geslagen handen, in de armen van haar coach met wie ze sinds driekwart jaar werkt. „We kunnen nog zo veel verbeteren", stelt Franssen. Ze wil meer, haar doel is een medaille bij de Olympische Spelen in Tokio. De voortekenen zijn gunstig, laat Franssen nou al eens gedroomd hebben over een olympische titel. „Ik hoop dat dit in het echt ook uitkomt." maandag 24 september 2018 GO Dromen zijn geer bedrog voor Fransse Lisette van der Geest Bakoe BAKOE Hij schreeuwde, hij stampvoette en was vooral heel erg kwaad. Frank de Wit (22) lag er gisteren al in de eerste ronde van de WK in Bakoe uit. Veel eerder dan verwacht voor de man die uit komt in de klasse tot 81 kilo gram. Hij is nog relatief jong voor een judoka, maar sinds hij ander half jaar gele den het pres tigieuze grandslam- toernooi in Parijs won, geldt hij als voorname medaille kandidaat. Toch blijven grote resultaten vooralsnog uit. En ook bij de EK afgelopen april in Tel Aviv werd hij vroegtijdig uitgeschakeld. „Antwoorden heb ik nu niet. Als ik het zou weten, had ik het wel anders gedaan. Hier doe je maanden alles voor en dan is het ineens klaar." NEDERLANDERS IN ACTIE Vandaag Dames -70 kg (Sanne van Dijke, Hilde Jager) Heren -90 kg (Noël van 't End, Jesper Smink) Morgenr Dames -78 kg (Guusje Steenhuis, Marhinde Verkerk) Heren -100 kg (Michael Korrel) Woensdag Dames +78 kg Heren +100 kg (Henk Grol, Roy Meyer) Donderdag 7 september Mixed teamwedstrijden Aanvang voorronden: 08.00, finalewedstrijden vanaf 14.00 uur (Nederlandse tijd). De ontlading is groot bij Juul Franssen nadat ze het gevecht om het brons heeft gewonnen. FOTO AFP Judo WK in Bakoe (Aze). Vrouwen -63kg, duels om brons: Franssen verslaat Trajdos (Dui) met waza-ari (golden score), Trstenjak (Slo) verslaat Del Toro Carvajal (Cub) met ippon. Finale: Agbegnenou (Fra) verslaat Tashiro (Jap) met ippon. Mannen -81 kg, eerste ronde: Del Orbe Cortorreal (DoR) verslaat De Wit met ippon. Duels om brons: Wieczerzak (Dui) verslaat Ressel (Dui) met waza-ari, Albayrak (Tur) verslaat Szwarno- wiecki (Pol) met ippon. Finale: Mollaei (Irn) verslaat Fujiwara (Jap) met ippon.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 36