23 Voor het theater moet je de deur uit om mij te zien. „Het is heerlijk om weer naar Stadskanaal te gaan, oprecht. Je bent weliswaar drie uur onderweg, maar de achterdeur is altijd open, de koffie staat klaar, de mensen zijn geweldig. En wat ik bijzonder vind bij deze tour: er zitten ook jonge mensen in de zaal. Die komen zelf, niet uitsluitend met hun ouders." In zijn nieuwe programma („Het leven laveert toch tussen vette pech en groot geluk") is Paul de Leeuw persoonlijker dan ooit. Over zijn blaaskanker die in 2016 werd geconstateerd en inmiddels achter de rug is, maar die hem lang in een angstige greep hield. „Ik ben er nu openhartig over. Mijn ziekte was goed behandelbaar, maar ik sprak er eerst met niemand over. Ook niet met mijn jongens. Alleen mijn man wist het. De uro loog zei: het zal je psychisch nog een knauw geven. De verwerking heeft best lang geduurd. Nu ben ik al anderhalfjaar schoon. Langer dan ik de ziekte had." In Vette Pech vertelt hij over zijn ouders (beiden 86), over zijn jeugd (een hilarisch verhaal over de jonge Paul in paniek bij een kalverende koe) en maakt hij diepe indruk met het nummer Sorry dat ik besta van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink uit de musical Foxtrot. „Dat lied over homoseksualiteit is 41 jaar oud, maar nog altijd actueel. Zeker, we zijn opgeschoten. Ik kon trouwen en kinderen adopteren. Dat was destijds ondenkbaar. Maar toch... tegenwoordig is de sfeer: laten we maar niet hand in hand lopen op straat. Gelukkig zijn er nog altijd jonge homo's die strijden voor de emancipatie van hun geaardheid. Desalniettemin staat de vrijheid onder druk. Door religie, door fanatisme. Als een priester bijvoor beeld zegt: misbruik komt door homoseksualiteit, die moeten we uitbannen, dan word ik waakzaam." Annie In de finale van Vette Pech duikt zijn iconische typetje Annie de Rooij op. In die hoedanigheid is Paul de Leeuw werkelijk groots en roept hij een weemoed op - die hij het herfst- gevoel noemt - die zijn show heel mooi inkleurt. „Ik wilde Telkens weer zingen, maar dat lukte me niet. Als ik Papa van Stef Bos zing, gelooft ook niemand me. En dus laat ik het Annie doen. Zó leuk om haar weer te kunnen zijn. En ik merk aan de toeschouwers dat Annie hen ontroert. De humor komt nu vanzelf: ik vertel verhalen en zit niet meer per se op de grap." maandag 24 september 2018 De Leeuw in zijn reuzefrietmand tijdens Vette Pech. Speellijst: pauldeleeuw.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23