Entrecote O 22 M In zijn nieuwe theatervoorstelling Vette Pech bewijst Paul de Leeuw dat hij nog altijd stevig in de kleinkunst wortelt. Hij bespreekt en bezingt even openhartig als ontroerend het leven van de vijftiger die hij is. „Ik zit niet meer per se op de grap." SIBïSwiiS NGELA KIJKT BOEREN INTERVIEW PAUL DE LEEUW Het is verleidelijk om meteen over de speeddatende boeren te beginnen en alles te benoemen wat ze in hun zenuwen uitkraamden. Ik zeg maar zo, je krijgt nooit een second chance op eenfirst impression, toch Jaap? En wat studeerde dat meisje nou, Wim? Posttraumatische filosofie en theologie? wonderschoon ik deze aflevering gemaakt vind. Die stomende locomotief met de ou derwetse wagonnetjes, ploegend tussen de groene velden, gefilmd vanuit vogelperspec tief- ja, zelfs Boer zoekt Vrouw kan in zijn tiende seizoen niet zonder drones. Waar is de tijd gebleven dat de melkveehouders en akkerbouwers er stijfjes bij zaten op een of ander landgoed, wachtend op de volgende brievenschrijfster of juist de verlossende zoemer? Nee, dan dit Oriënt-Express-achtige decor, met Yvon als liefdes-Mary Poppins op het balkon. Dan gaat het als vanzelf broeien en bloeien. En kan het zomaar gebeuren dat een boer - Marnix natuurlijk - spontaan de schoen van een van zijn dates uittrekt om haar koude tenen te bevoelen. Gedurfd in deze tijd van #Metoo. Ik kan het niet helpen, ik vind Marnix in al zijn horkerigheid en boersheid steeds leuker worden. Je dames een bos bloemen mee geven met de mededeling dat het meteen de laatste ooit is - dat is toch humor? Maar de ster van de aflevering was zonder twijfel Steffi. Wat een transformatie heeft zij doorgemaakt. Was die zo open en trefzeker datende dame op het picknickkleed echt dezelfde als het meisje dat vorige week nog gebukt ging onder een onterecht minderwaardigheidcomplex? Daar kon gereserveerde Michelle nog wat van leren. Ik was echt onder de indruk van de Bra bantse hengstenfokker. Ze had humor, was ontwapenend eerlijk over hoe sommige brieven haar hadden geraakt, maakte com plimenten aan de mannen over hun uiter lijk, maar stelde vooral de juiste prioriteiten: een jongen, hoe aantrekkelijk ook, die in vijf minuten geen enkele fatsoenlijke vraag wist te bedenken, kon inpakken. Ik durf te wedden dat er heel wat datingcoaches thuis applaudisserend op de bank zaten te kijken. Wat ik me nog wel afvraag: wat gebeurde er nou tussen Marnix en Joany tijdens dat gesprek over de pluspunten van entrecote? 'Lekker zacht, beetje vet, hou ik wel van. Zonder vet geen pret.' Ik geloof er niks van dat die twee op dat moment nog aan koeien en eten dachten. Maar wellicht is de roman tiek van de Oriënt-Express ook mij in de bol geslagen. Myjer Carré uitverkocht Kranenbarg verliest dag e ouverture van zijn nieuwe voorstelling kan alleen zijn ontsproten aan het brein van een komiek met (on)gezonde zelfspot. Wanneer de gordijnen opengaan, zakt een kolossaal object van metaalkleurig gaaswerk naar beneden. Mensen in de zaal stoten elkaar aan. „Zeg, dat is toch geen...?" En jawel, niet veel later neemt Paul de Leeuw plaats in een reusachtige frituurmand. „Ik keek laatst vanuit de coulissen en dan zie je de zaal wezenloos staren naar dat ding", grinnikt hij. Zijn nieuwe show mag dan Vette Pech heten en zijn voorkeur voor gefrituurde snacks onontkoombaar visualiseren, de cabaretier, acteur, presentator, tv-programmamaker en zanger (56) ziet er deze middag op een Blaricums terras patent uit. Hij is aan de lijn, vertelt hij. „Het vet moet eraf. Als ik straks bij RTL aan de slag ga, wil ik echt wat kwijt zijn. Ik volg nu online een puntendieet. Dat gaat uitstekend." Als een priester zegt: misbruik komt door homoseksualiteit, word ik waakzaam De Leeuw bewijst zijn gelijk op het podium in een kod dige act, waarin hij de cha- chacha danst, het witte over hemd opengeknoopt boven de taille. Het zwembandje is alleszins verantwoord. „Alexandra Radius en Han Ebbelaar, het balletechtpaar, was op een avond aanwezig. 'Houd die chachacha erin hè', zeiden ze. Paul de Leeuw geeft in Vette Pech, dat door publiek en pers uitstekend is ontvangen (deze krant gaf vijf sterren), een geestige en ontroerende inkijk in het bestaan van de vijftiger die hij is. Ook aan de hand van een aantal prachtige nieuwe liedjes. Schamen Neem zijn twee zonen, 15 en 16 jaar inmiddels. „Die houden me scherp, hoor. Ze zijn op een leeftijd dat ze zich soms schamen voor hun vader. In een pretpark belandden we in zo'n IISSKI razendsnelle attractie. Kreeg ik de veiligheidsstang niet dicht. Er moesten twee vrijwilligers aan te pas komen. 'Pap, er zijn momenten dat ik me zo voor je schaamzegt er dan een. Plagerig, maar toch." Lachend: „De jongens vinden me een leuke vader, maar mijn vak interesseert ze niet. Soms zeggen ze: jij hebt je beste tijd gehad, kakkerlak. Ja, ik ben de enige Feyenoord-fan in een Ajax-gezin. Maar ja, liever een wat rustigere carrière dan een cd moeten opvullen met vier duetten met je kinderen. „Maar tegelijk: Ik zong Ik heb je lief voor een mevrouw die zich tijdens mijn tv-programma Wie steelt mijn show wezenloos schrok van een doodskist op de set. Dat was plots trending op YouTube. Ik deelde dat apetrots aan de jongens mee. Die lachten me vervolgens uit, maar toen ze zagen hoeveel nummer één-hits ik heb gehad en in de Top 2000 stond, zag je ze toch denken: nou nou, die pa van ons." Personalityshow De Leeuw heeft met zijn vertrek bij de Vara ('ik wil daar niet met een rollator eindigen') en zijn komst bij RTL naar eigen zeggen 'veel nieuwe energie' opgedaan. Hij wordt jurylid van Holland's Got Talent en krijgt vanaf maart een personalityshow, waarbij de nadruk ligt op amusement en verteerbare educatie. „Het programma is door RTL bedacht, ik schrijf het de komende tijd meer naar mezelf toe. Ze wilden aanvankelijk een soort Mooi! Weer De Leeuw, mensen met wensen dus. Met een panel met BN'ers. Maar dat hebben we nou wel gehad. „Nu ontvang ik mensen die vinden dat zij iets presteren. Bijvoor beeld door de grootste pompoen te kweken. Dan kun je het in het verlengde daarvan hebben over de vraag welke groente de Neder lander het liefste eet. Het is van deze tijd; je moet er iets van opsteken." Voorlopig richt De Leeuw zich evenwel op zijn theatertournee. „Het is lekker om het land in te gaan. Op tv kijken mensen óók om zich aan je te ergeren en in hun vooroordeel bevestigd te worden. Angela de Jong is ai jaren fan van Boer zoekt Vrouw en schrijft elke week een column over de aflevering van zondagavond. Maar laat ik eerst eens benadrukken hoe maandag 24 september 2018 GO CABARET De 50.000 kaarten voor de shows van komiek Jochem Myjer in Konink lijk Theater Carré in Am sterdam waren zaterdag binnen drie uur uitver kocht. „Ik ben weggeblazen", reageerde de cabaretier op Instagram. RADIO NPO Radio 5-dj Bert Kranenbarg wijkt op vrijdag met Bert op 5 voor de Ster ren.nl-vrijdag- middagborrel. De dj is daar niet blij mee en dat liet hij vrij dag weten door twee uur lang Nederlands talige muziek te draaien. 3 ■u De radiocolumn van Vincent Bijlo verhuist tijdelijk naar dinsdag. Arno Gelder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22