'Er is niets mis met lonen' Doe je tegoed aan lekker Formule 1 kijken v i|| Boeiende vertolkingen Malibran Quartet II 20 ZE Nauwe samenwerking of fusie lijkt nodig DELTA I Kies voor i 6 maanden gratis Ziggo Sport VLISSINGEN De raad van toe zicht van Arduin voelt er niets voor om zijn beloning deels te rug te betalen. Voorzitter Jan Geluk noemt de vergoeding voor de leden 'alleszins redelijk'. De PZC onthulde afgelopen week dat de toezichthouders ondanks de aanhoudende pro blemen bij Arduin vorig jaar hun eigen bezoldiging fors heb ben verhoogd. Voorzitter Geluk ging van 10.620 euro in 2016 naar 17.672 euro. Dat komt neer op een stijging van 66 procent. De vergoeding van de andere le den ging omhoog van 7.000 naar gemiddeld 12.000 euro. De loonsverhoging, waarover de raad van toezicht zelf beslist, leidde tot verontwaardigde re acties. PvdA en PVV stelden Ka mervragen. Ook anderen vin den de stijging van de vergoe ding ongepast en een slecht sig naal van een organisatie die, ook financieel, in nood verkeert. Voorzitter Geluk wijst erop dat de minister er in 2015 op heeft aangedrongen dat de be zoldiging van toezichthouders omhoog moet. Dat is nodig van wege toegenomen taken en ver antwoordelijkheden. Toezicht houders kunnen ook persoon lijk aansprakelijk worden ge steld als het fout gaat met de or ganisatie. Een passende vergoe ding wordt bovendien nodig ge acht om capabele nieuwe leden aan te kunnen trekken. „Dat alles was voor ons de re den om het besluit te nemen de vergoedingen aan te passen", zegt Geluk. Deze blijven binnen de grenzen die zowel de wet als de Nederlandse Vereniging van Toezichthouders in Zorg en Welzijn daaraan stelt. „Er is dus niets ongewoons aan. Het gaat bovendien om brutobedragen. Het is een redelijke vergoeding. Er wordt als toezichthouder ook veel van je gevraagd." Bij Alles-in-1 Nog maar Premium eerste 7 dagen! 4 maanden delta.nl/zomeractie per maand De muziekliefhebbers lieten zich niet afschrikken door het weer en genoten van de interessante vertol kingen. Tatiana Samouil (tste viool), Nico- las Dupont (2de viool), Tony Nys (altviool) en Guy Danel (cello) vor men als kwartet een mooie een heid. De vier musici spelen genu anceerd. De voordracht is helder en de balans is heel mooi. Het kwartet speelt ten dienste van de composi tie, nooit te hard of te geforceerd. Er wordt optimaal gebruik gemaakt van dynamische elementen en speeltechnieken. Al deze kwaliteiten werden al meteen duidelijk in de uitvoering van het Strijkkwartet in f opus 20 nr. 5 van Joseph Haydn. Het is een tragische compositie en de toon aard fa klein gebruikte Haydn wel vaker voor werken met een trieste ondertoon. Omdat Malibran in tens speelde kwam de schoonheid van het kwartet extra uit. De span ning werd goed opgebouwd in het openingsdeel, de muziek klonk zelf af en toe angstig. De rust keerde terug in het Menuetto dat het heerlijke gevoel opriep van de zon die door de wolken breekt. Het Sicilienne thema, in het Adagio, werd door de instrumen ten na elkaar gespeeld en daarna speelde de eerste viool spranke lende versieringen op het thema. De fugatische finale kreeg een krachtige invulling. Haydn wordt vaak de componist van vrolijke en lieflijke kamermu ziek genoemd en Sjostakovitsj krijgt wel eens het stempel van zwartgallige, zwaarmoedige pessi mist. De keuze van Malibran om het zesde strijkkwartet in G opus 101 te spelen van Sjostakovitsj was speciaal en interessant. Het staat in majeur en is licht van toon. Toch zijn alle bekende ritmische en me lodische patronen, die in andere werk van Sjostakovitsj voorko men, aanwezig. Na de krachtige pizzicati in Moderato, kwam het Lento sereen over. De Finale sloot het werk cyclisch af. Het werd heel intens vertolkt en eindigende in een beklemmende sfeer. Het Strijkkwartet nr. 14 (Der Tod und das Madchen) van Schu bert is een aangrijpende composi tie. Het is gebaseerd op het gelijk namige lied en ook zijn er elemen ten van Erlkönig in te horen. Het werk begint met een soort nood lot-signaal en het thema van de Dood (dalende tonen) komt regel matig terug. Het Andante met vijf variaties op het thema waarin de Dood tegen het meisje zegt: 'vrees niet, geef me je hand, ik ben jouw vriend', werd dramatisch sterk ge bracht, de cellopartij en het tegen spel van de andere strijkers was boeiend. De snelle rit naar de af grond werd knap weergegeven in het Scherzo en het ritmisch sterke slotdeel waarin de Erlkönig en de Dood een bijna lugubere nacht merrieachtige dans uitvoeren ein digt met hevige akkoorden. de financiën op orde te brengen. Dat er nog steeds forse problemen zijn, wijt hij aan de grote moeite die het kost om medewerkers te vin den. „De combinatie van verloop, verzuim en een tekort aan perso neel is op dit moment funest voor Arduin." Jan Geluk verwacht dat het alleen maar lastiger wordt om mensen te trekken, nu het kabinet ruim 2 mil jard euro investeert in de verpleeg huiszorg. Dat is te danken aan het lobbywerk van Hugo Borst. „Dat zorgt voor een aanzuigende wer king van medewerkers in die rich ting. Hadden wij ook maar een Hugo Borst." Zowel de ondernemingsraad als de cliëntenraad blijft kritisch over het functioneren van Arduin. Zij zeggen de koers op zich te steunen. „Maar bij de uitvoering zien we heel veel zaken niet goed gaan", zegt secretaris Josephine van Bel- zen van de cliëntenraad. Zij noemt vooral de communica tie een heikel punt. Aan de inzet van het personeel schort het zeker niet. „Die mensen doen hun stin kende best om het werk goed en met veel passie te blijven doen." „We zijn overspoeld met zaken waarvan wij zeggen: dit kan niet", zegt voorzitter Louis van Beekum van de ondernemingsraad. „Het gaat om ernstige tekorten in hoe je omgaat met personeel, het luisteren naar wat mensen te zeggen heb ben." Hij bespeurt inmiddels ver betering, maar zegt ook dat er nog veel moet gebeuren. De raad van toezicht heeft advies bureau Twynstra Gudde opdracht gegeven het onderzoek uit te voe ren. Dat moet over twee maanden klaar zijn. Hetzelfde bureau deed twee jaar geleden onderzoek naar de problemen bij Veiligheidsregio Zeeland. Twynstra Gudde bekijkt onder meer wat het vernieuwings- en re organisatieproces Arduin 2.0, dat sinds 2015 loopt, tot nu toe heeft op geleverd. „We willen weten: hoe staat het nu?", zegt voorzitter Jan Geluk van de raad van toezicht. „In hoeverre zijn de doelen bereikt? Moeten er bijstellingen plaatsvin den?" Het gaat ook om de toekomstsce nario's. Nauwe samenwerking of wellicht fusie met andere organisa ties lijkt noodzakelijk. „We zijn heel driftig bezig om te kijken hoe het met Arduin verder moet", zegt Geluk. „We zien dat het op de hui dige manier, met de problematiek die er nu is, heel lastig wordt." Er wordt al langer gepraat met Zuidwester, Gors en Tragel Zorg over samenwerking, vooral als het gaat om complexe zorg. „We moe ten ons beraden op hoe we de toe komst van Arduin veilig kunnen stellen. Onze conclusie is datje dan breder moet kijken", zegt Geluk. Gezien de onzekere toekomst wil de raad een interim-bestuurder be noemen als opvolger van Peter van De combinatie van verloop, verzuim en een tekort aan personeel is op dit moment funest voor Arduin Wijk, die zaterdag zijn vertrek aan kondigde. Van Wijk stelt dat de afgelopen jaren al veel vooruitgang is geboekt, door de kwaliteit van de zorg te ver beteren, medewerkers te trainen en maandag 24 september 2018 GO Extern onderzoek naar Arduin De sombere herfstsfeer die rond theater de Mythe in Goes hing, was ook te horen in de strijkkwartetten van Haydn en Schubert, die gespeeld werden door het Malibran Quartet. Jeanette Vergouwen RECENSIE Strijkkwartetten van Haydn, Sjostakovitsj en Schubert. Door Malibran Quartet. Gehoord zon dag 23 september in de Mythe. Er komt een onafhankelijk on derzoek naar de situatie bij Stichting Arduin. Daarbij wordt ook gekeken in hoeverre de or ganisatie nog zelfstandig kan blijven bestaan. Rolf Bosboom Vlissingen Jan Geluk, foto mechteld jansen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 20