Alsof de hamsters langs zijn geweest Zeeuwse volkscultuur heeft tekort aan vrijwilligers Zoutelande Anna Ros schrijft elke dag iets Een laatste klant zoekt zaterdag bij de Albert Heijn XL in Vlissingen in de nagenoeg lege vitrine nog naar iets om te E eten terwijl een monteur al bezig is met de voorbereiding om de koelinstallaties weg te halen. De Albert Heijn op het bedrijventerrein in Vlissingen sluit ruim drie weken de deuren voor een grote opknapbeurt en het aanbrengen van zonnepanelen. Wat aan verse spullen overbleef, is naar de Voedselbank gegaan. zeeland 19 p Bl0f en Geike scoren in Lage Landenlijst 'Ik heb een fascinatie voor de periode rond 1900'» ZEELAND21 De SCEZ wil daarom een vacature bank maken waar mensen zich kunnen oriënteren op de mogelijk heden om als vrijwilliger iets te doen in het Zeeuws cultureel erf goed. Het kan dan zowel gaan om musea en historische gebouwen (materieel cultureel erfgoed) als immaterieel cultureel erfgoed. Dat is de Zeeuwse volkscultuur: krul- bollen in Zeeuws-Vlaanderen, de straö op Schouwen-Duiveland, ringrijden en het Mussengilde in Renesse bijvoorbeeld. Koeken: „Met het ringrijden en de straö gaat het prima. Die tradi ties weten op de een of andere ma nier ook jongeren aan te spreken, daar is genoeg nieuwe aanwas. Maar het krulbollen in Zeeuws- Vlaanderen dreigt te verdwijnen omdat bijna niemand het meer be oefent." „Daarnaast zijn er vrijwilligers nodig die bijzondere plekken en kennis behouden", zegt Koeken. „Denk aan specifiek Zeeuwse ken nis over natuur, rituelen, lokale tra dities, uitdrukkingen en ambachte lijke vaardigheden. Er moeten ook mensen zijn die zorgenvoor onder houd of subsidies aanvragen voor voorzieningen. Bij gebrek daaraan kan Zeeuws erfgoed stilletjes ver dwijnen." Het Vrouweputje bij 's-Heer Arendskerke bijvoorbeeld is op dit moment bijna dichtgegroeid omdat er te weinig vrijwilligers zijn om onderhoud te plegen. „Die plek be hoort tot de lokale geschiedenis vanwege de rituelen rondom en verhalen over die poel. Het is volks cultuur, en daarmee immaterieel erfgoed." Ideeën Om vrijwilligers die nu al actief zijn op nieuwe ideeën te brengen voor het erfgoed dat zij ondersteunen, is er vandaag in Zierikzee een ont moetingsdag, georganiseerd door SCEZ en het Kenniscentrum Im materieel Erfgoed Nederland. „We brengen vrijwilligers in con tact met professionals om te kijken hoe ze elkaar kunnen versterken", zegt Koeken. „Voor toeristen zijn Daarnaast zijn er vrijwilligers nodig die bijzondere plekken en kennis behouden lokale gewoontes en bijzondere plekken interessant; daar ligt sa menwerking met de toeristische sector voor de hand, of met de ge meente die zorgt voor wegwijzers. We gaan in Zierikzee ook met el kaar in gesprek: hoe komt het nu dat het ringrijden wél nieuwe aan was heeft, maar krulbollen niet? Kun je daar iets aan doen?" Een erkenning als nationaal cul tureel erfgoed kan in elk geval hel pen om subsidies te krijgen en de aandacht van publiek en vrijwilli gers te vangen, geeft Koeken aan. „Het vak van molenaar staat nu zelfs op de Unesco-lijst van imma terieel werelderfgoed. De kennis van het ambacht dreigde te ver dwijnen. Daar is het tij gekeerd." Voor meer informatie over vrijwil ligerswerk in het Zeeuws cultu reel erfgoed: Mare Koeken, mhjm.kocken@scez.nl of 0118- 670889. m maandag 24 september 2018 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND16 Erfgoed dreigt te verdwijnen Zeeuws cultureel erfgoed dreigt verloren te gaan als er geen nieuwe vrijwilligers komen. Dat zegt Mare Koeken van de Stich ting Cultureel Erfgoed Zeeland. Ondine van der Vleuten Middelburg -Mare Koeken van SCEZ W ZEELAND 2: Commentaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15