Rood Haar Dag? Nat Haar Dag! Vermiste Angeliqueis gevonden Amnesty International eist opheldering 12 China haalt volgens Amnesty alles uit de kast voor de systematische onderdrukking van islamitische minderheidsgroepen. In een rap port spreekt de mensenrechtenor ganisatie van 'massale opsluiting, scherpe surveillance en politieke indoctrinatie tegen Oeigoeren, Ka zakken en andere groepen'. In het bijzonder in de noordwestelijke re gio Xinjiang. Amnesty baseert zijn aanklacht op interviews met meer dan hon derd mensen buiten China van wie familieleden worden vermist. De meesten weten niet waar hun naasten zijn opgesloten. Amnesty sprak ook met mensen die zijn vrijgelaten en werden gemarteld in detentiecentra. De repressie is extreem gewor den sinds de invoering van de zo geheten 'regulering voor deradica- lisatie' in maart 2017, aldus Am nesty. Daardoor worden allerlei ui tingen van religie en cultuur ge brandmerkt als 'extremistisch'. Daartoe behoren een 'abnormale baard', het dragen van een hoofd doek of sluier, bidden, vasten, ont houding van alcohol, bezit van lec tuur over de islam en de eigen cul tuur. Ook contacten met mensen in islamitische landen kunnen een reden zijn voor detentie. Met de 'regulering' houdt het vei ligheidsapparaat de bevolking in een ijzeren greep. Het controleert de identiteit van mensen met soft ware voor gezichtsherkenning. Mobiele telefoons worden onder zocht. Er is scherp toezicht op berichtenapps, zoals WeChat. Mensen die worden opgepakt gaan zonder juridische bijstand of een proces naar heropvoedingskam pen, aldus Amnesty. Ze zitten vaak maanden vast, zonder te weten wanneer zij in de ogen van het re gime voldoende zijn 'getransfor meerd' om te worden vrijgelaten. i De repressie van minderheden is sterk toegenomen sinds maart 2017 „Gedetineerden die zich verzetten of te weinig 'vooruitgang' boeken bij de heropvoeding worden ge straft", meldt het rapport. De straf fen bestaan onder meer uit het onthouden van voedsel, eenzame opsluiting en mishandeling. Als gevolg daarvan zijn er doden ge vallen, ook door zelfmoord omdat gevangenen ten einde raad zijn. Amnesty eist dat China stopt met de onderdrukking van de et nische minderheden in Xinjiang. De regering in Peking moet ophel dering geven over het lot van alle mensen die zijn verdwenen in kampen. Zij moet ook toezien op de hereniging met hun familiele den. De Chinese autoriteiten heb ben nog niet gereageerd. Na soort gelijke kritiek van de Verenigde Naties, eerder dit jaar, sprak Peking van 'klinkklare onzin'. 'S-GRAVENPOLDER Het lichaam van de vermiste Angelique Vis- Raas uit 's-Gravenpolder is gevon den. Dat bevestigt haar echtgenoot, Hans Vis. In een maïsveld in het Vlaamse Beerse, bij Turnhout, vond een boer donderdagavond een stof felijk overschot. Een woordvoerster van de politie wil nog niet bevestigen dat het om de Zeeuwse gaat. „Het lichaam is nog niet officieel geïdentificeerd. Er wordt onderzoek gedaan door de Belgische onderzoeksrechter." De 50-jarige Angelique Vis-Raas verliet op 13 augustus haar huis in depressieve toestand. Zij vertrok met haar auto en had geen legiti matie, telefoon en geld bij zich. Haar familie verkeerde bijna zes weken in onzekerheid. Daar is nu een einde aan gekomen, zegt Hans Vis. „Het stond voor ons al vast dat ze niet meer in leven was, maar zo'n bericht is confronterend. We zijn in rouwstemming." Er is mas saal meegeleefd met de familie. maandag 24 september 2018 GO REDHEAD DAY Misschien kan Redhead Days 2018 beter in de boeken wor den bijgeschreven als We- thead Days 2018. Het jaarlijkse roodharigenfeestje, mogelijk de laatste editie in Breda, had flink te lijden onder het slechte weer. Waren er vorig jaar nog een recordaantal van 1255 'na tuurlijke roodharigen' bijeen, voor de foto kwamen er gister middag maar zo'n vierhonderd opdagen. De organisatie overweegt Breda te verlaten, omdat het inmiddels internationale festi val uit zijn jasje groeit. Dankzij een grote sponsor konden de organisatoren dit jaar nog net de eindjes aan elkaar knopen. De aanwezigen maakten er desalniettemin een vrolijke happening van. Van links naar rechts op de foto's: Marit Broke en Ilse van der Zande uit Breda; Francesco Cinovini en zus Elena uit Italië; Leonard Wetzel uit Duitsland en Anne de Jong met dochter Sophie. FOTO'S ANP, PIX4PR0FS/RENÉ SCHOTANUS 'Bijna miljoen moslims in Chinese kampen' Amnesty International klaagt China aan voor de onderdruk king van moslims in de regio Xinjiang. De organisatie eist op heldering over het lot van bijna een miljoen mensen in herop voedingskampen. Hans van Zon Rotterdam/Londen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12